Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Rogalinie znów stał się atrakcją, nie tylko turystyczną [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie Waldemar Wylegalski
Po remoncie należący niegdyś do rodu Raczyńskich Pałac w Rogalinie znów będzie można zwiedzać. Uroczyście otwarto go w sobotę. Dla publiczności dostępny będzie od 16 czerwca, już jednak można spacerować po parku.

Zbudowana w II połowie XVIII wieku dla Kazimierza Raczyńskiego rezydencja w Rogalinie jest jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Teraz odnowiono ją tak, by maksymalnie przypominała czasy, kiedy mieszkali tam Raczyńscy. Kiedy Rogalin był po prostu ich domem.

ZOBACZ TEŻ: Pałac w Rogalinie: Uroczyste otwarcie z udziałem Bronisława Komorowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dzięki temu stał się niezwykłą atrakcją turystyczną. Zrekonstruowano nawierzchnię dziedzińca, zamiast piasku jest tam teraz bruk, zmodernizowano budynek główny oraz skrzydła południowe i północne pałacu, stajnię, powozownię, dawny czworak dworski, ujeżdżalnię oraz galerię malarstwa.

To właśnie tam oglądać możemy m.in. największy obraz Jana Matejki "Joanna d'Arc", a także około 300 innych obrazów, w tym wiele dzieł Jacka Malczewskiego, jak namalowany przez niego słynny portret Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Odtworzenie historycznych wnętrz byłoby niemożliwe bez rekonstrukcji obiektów utraconych podczas II wojny światowej a wśród nich tkanin ściennych rzeźb, pieców, oświetlenia, witraży czy nawet modelu żaglowca.

W oparciu o zachowane projekty z końca XIX wieku odtworzono jedno z największych pałacowych wnętrz, wspaniałą neorokokową bibliotekę z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką.

W prawym skrzydle urządzono gabinet Edwarda Bernarda Raczyńskiego, będący wierną rekonstrukcją pokoju z jego londyńskiego mieszkania.

Edward Bernard Raczyński był prezydentem RP na uchodźstwie, a zarazem ostatnim męskim potomkiem rodu. To on w 1991 roku utworzył przy Muzeum Narodowym w Poznaniu Fundację imienia Raczyńskich, przekazując rezydencję wraz z galerią obrazów Narodowi Polskiemu. Warto zwiedzić pałac, ale także pełen korytarzy, piękny ogród rokokowy, w którym znajduje się także przestrzenny kopiec widokowy.

Warto wreszcie zajrzeć też do otaczającego rezydencję parku krajobrazowego, którego największą atrakcją są słynne dęby rogalińskie. Park w naturalny sposób łączy się z nadwarciańskimi łęgami i polami dawnego majątku. Atrakcji w Rogalinie jest wiele, w tym także tych adresowanych do najmłodszych - Muzeum Dziecięce. Dlatego wycieczka do Rogalina może być niezwykłą rodzinną wyprawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski