Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne antonińskie pejzaże na starych pocztówkach [ZDJĘCIA]

Marek Weiss
Pałac Myśliwski, zabytkowa kaplica grobowa Radziwiłłów, ośrodek wypoczynkowy, staw Szperek i nie tylko można obejrzeć w albumie ,,Antonin na starej pocztówce''.

Wszystkie te widoki pochodzą z dawnych czasów, a najstarsze liczą sobie około 120 lat. To wydawnictwo wyjątkowe, ponieważ Antonin jest małą wsią i w dodatku dość młodą. Za kilka lat będzie obchodzić "dopiero" 200-lecie powstania. Takiego albumu nie są w stanie wydać dużo większe i starsze miejscowości, w tym także miasta.

- Ten album to efekt mojej kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej. Zbiór powstawał w czasie rozwoju internetu, na przełomie XX i XXI wieku. Dzięki temu zrodziła się możliwość zdobywania wielu różnorakich walorów i swobodnego ich przepływu - mówi
ostrowski kolekcjoner Piotr Maśliński, który zgromadził kolekcję około 100 pocztówek obejmujących okres 100 lat historii Antonina, od ostatniej dekady XIX wieku do końca PRL. W jego zbiorach jest wiele widokówek znanych tylko w jednym egzemplarzu.

Ostrowianin przekonuje, że kolekcjonowanie pocztówek jest ciekawą formą poszerzania swojej wiedzy historycznej i geograficznej. Pokazuje dawny wygląd znanych miejsc, sposób życia poprzednich pokoleń. A ponieważ każdy pasjonat, niezależnie od charakteru swojego zbioru, pragnie zaprezentować efekt swojego hobby, stąd pomysł albumu.

- Antonin nie posiada zbyt bogatej architektury, stąd tematyka pojawiająca się na pocztówkach jest dość uboga. Pomimo tego szczegóły, oprawa graficzna, sposób prezentacji obiektów oraz wyjątkowa malowniczość Antonina pozwalają na bogate doznania estetyczne - dodaje Maśliński.

Pocztówki zostały przedstawione razem z ich wydawcami, czego podjął się Maciej Kowalczyk. To rozwiązanie rzadko spotykane w tego typu wydawnictwach. W albumie zamieszczony został też rozdział o historii miejscowości z mocno zaakcentowanymi wątkami radziwiłłowskim i chopinowskim.

- Historia Antonina to część historii "wielkopolskiej" linii Radziwiłłów. Zdecydowana większość pocztówek przedstawia pałac, który przetrwał do naszych czasów dzięki temu, że przebywał w nim Fryderyk Chopin. W chwili największego zagrożenia dla pałacu nastąpił renesans zainteresowania kompozytorem - zauważa historyk i regionalista Edmund Radziszewski.

Album ukazał się w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Przygodzice, dofinansowanego ze środków unijnych.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski