Pierwsze 4 mln dla poznańskiej kultury. Tej na miejscu i za granicą

Cyprian Łakomy
Cyprian Łakomy
Największą kwotę - ponad 1,6 mln zł - otrzymał z budżetu miasta Transatlantyk Festival
Największą kwotę - ponad 1,6 mln zł - otrzymał z budżetu miasta Transatlantyk Festival Waldemar Wylegalski
Transatlantyk Festival, nowa odsłona KontenerArtu, a także druga edycja festiwalu Spring Break - to tylko niektóre z projektów kulturalnych, które otrzymały dotację z budżetu miasta w ramach pierwszego konkursu dla organizacji pozarządowych. Pieniądze dostaną też poznańscy twórcy występujący za granicą.

W konkursie udzielono łącznie 51 dotacji. To przeszło dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy miasto wsparło tylko 19 przedsięwzięć kulturalnych.

- Liczba udzielonych dotacji świadczy o tym, że ten konkurs był bardziej egalitarny niż w zeszłym roku. Więcej pieniędzy przyznaliśmy podmiotom, które do tej pory otrzymywały ich niewiele lub nie otrzymywały wcale. Ważnym kryterium, które braliśmy pod uwagę, była umiejętność zdobycia dofinansowania konkretnego przedsięwzięcia z innych zewnętrznych źródeł - mówi Marcin Kostaszuk, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa urzędu miasta.

Pozyskać zewnętrzne wsparcie udało się Fundacji "Vox Artis" Zbigniewa i Ewy Łowżyłów, twórców przestrzeni Kontener Art nad Wartą, która tej wiosny rozpocznie działalność pod nową nazwą Aktywator. Nowe przedsięwzięcie otrzymało 200 tys. zł wsparcia i pod względem uzyskanej z miasta kwoty ustępuje jedynie festiwalowi Transatlantyk, któremu przyznano ponad 1,6 mln zł. Prócz nich, najwięcej pieniędzy uzyskały Speaking Concerts, festiwal Poznań Music Enter oraz kwartalnik "Czas Kultury" wraz ze swoim internetowym wydaniem.

Pieniądze z miejskiej kasy otrzymał również festiwal showcase'owy Spring Break. Wydarzenie, skupiające debiutantów rodzimej sceny alternatywnej, dostało 83 tys. zł.

- O ile formuła Spring Break w ubiegłym roku była jeszcze niewiadomą, o tyle w tym roku nie było co do jej oceny większych wątpliwości. Organizatorzy przedstawili bardzo racjonalny kosztorys, a ich projekt dowodzi, że doświadczenia z pierwszej edycji są w stanie dobrze wykorzystać w tym roku - tłumaczy Kostaszuk.

W konkursie przyznano również pieniądze poznańskim artystom prezentującym swoją twórczość poza granicami Polski. 80 tys. zł zasili budżet Chóru Dziewczęcego "Skowronki", który w tym roku wystąpi w nowojorskiej Carnegie Hall. Wsparcie w wysokości 25 tys. zł otrzyma z kolei berlińska UP Gallery, będąca inicjatywą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Teatr Biuro Podróży na swoją rezydencję w brytyjskim Coventry (Projekt "Pojednanie" na 70. rocznicę zakończenie II wojny światowej) otrzyma 19 tys. zł.

- Powstaje klasa średnia w poznańskiej kulturze, czyli podmioty otrzymujące dotację rzędu ok. 100 tys. zł, ale pozyskujące je też z innych źródeł. Jestem przekonany, że w kolejnych latach będzie tych środków więcej i jeszcze więcej będzie się działo - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

To zaledwie początek dotacji na kulturę w Poznaniu. Do 6 lutego miasto rozstrzygnie konkursy związane z pamięcią i dziedzictwem, w tym z okazji 1050-lecia Chrztu Polski (966 tys. zł), oraz na projekty wydawnicze (180 tys. zł), a także edukację kulturalną i poprawę jakości przestrzeni publicznej (683 tys. zł)

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z boku
... a wśród nagrodzonych Teatr Biuro Podróży? Zdaje się, że nie ma "instytucji" wyłączenia czasowego z obrad komisji, więc czyż nie stało się tak, że założyciel tego Teatru opiniował bliski mu projekt?
Dodaj ogłoszenie