Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy po raz 384. wyruszyli z Kalisza do Częstochowy. [ZDJĘCIA]

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Wyruszyła kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę
Wyruszyła kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę Andrzej Kurzyński
W poniedziałek 9 sierpnia pątnicy z Kalisza wyruszyli do Częstochowy już po raz 384. Hasło tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę brzmi: „Józefie weź Maryję i Dziecię do siebie”. Pielgrzymów pożegnał biskup kaliski Damian Bryl.

Kaliska pielgrzymka jest zarazem 30. Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Pątników pożegnał biskup kaliski Damian Bryl.

- Bardzo dziękuję, że nie wystraszyliście się covidu, ani gorączki i że idziecie. To jest wielka sprawa. Życzę, żeby ten czas był dla was piękny, dobry i błogosławiony. Życzę dużo sił, błogosławieństwa i niech ten czas będzie też czasem pięknej modlitwy i osobistego spotkania z Panem Jezusem. Proszę też, żebyście oprócz swoich spraw, zanieśli również sprawy diecezji. Szczególnie chciałbym was prosić żebyśmy modlili się o nowe powołania do służby w Kościele

- mówił do pątników z grupy katedralnej ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zobacz też: Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

od 16 lat

Pielgrzymi mają do pokonania około 160 kilometrów. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia. 15 sierpnia wezmą udział w uroczystościach związanych ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do Kalisza pątnicy wrócą 19 sierpnia. Kaliska pielgrzymka jest bowiem jedną z nielicznych, które trasę pokonuje pieszo w obie strony.

Kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę uznawana jest za najstarszą pieszą pielgrzymkę. Kaliscy pątnicy wędrują co roku do Częstochowy nieprzerwanie od 1637 roku, choć już wcześniej odbywały się pielgrzymki z Kalisza do Częstochowy. Pierwszy zapis dokumentujący pieszą pielgrzymkę kaliszan do Częstochowy miał miejsce w 1607 roku. Na Jasną Górę podążała wtedy grupa sodalisów z jezuickiego kolegium w Kaliszu. Kapelanem grupy był Szymon Wysocki. Istnieje jeszcze zapis z roku 1618 upamiętniający pielgrzymkę kaliską, która wyruszyła z kościoła ojców franciszkanów. Została ona zorganizowana przez Bractwo Męki Pańskiej i trwała od 30 kwietnia do 7 maja.

Sprawdź też:

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski