Playstation za darmo albo inne darmowe przedmioty w...

  Playstation za darmo albo inne darmowe przedmioty w ogłoszeniach? Uważaj, to oszustwo przez które możesz stracić wszystkie oszczędności

  ZEN

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Konsola Playstation za darmo? Taka oferta powinna wzbudzić naszą czujność.

  Konsola Playstation za darmo? Taka oferta powinna wzbudzić naszą czujność. ©pixabay.com

  W serwisach ogłoszeniowych coraz częściej można natrafić na ogłoszenia, których autorzy oferują za darmo bardzo cenne przedmioty - konsole do gier, smartfony, czy zabawki. Wydaje się, że skoro oferta jest za darmo, to nie ma czego się bać, a tymczasem to nowa metoda oszustów, przez którą można stracić wszystkie pieniądze ze swojego konta.
  Konsola Playstation za darmo? Taka oferta powinna wzbudzić naszą czujność.

  Konsola Playstation za darmo? Taka oferta powinna wzbudzić naszą czujność. ©pixabay.com

  W serwisach z ogłoszeniami, a także na facebookowych grupach anonse o chęci oddania za darmo różnych przedmiotów nie są niczym nadzwyczajnym. Wiele osób w ten sposób pozbywa się ubrań, których już nie noszą, przeczytanych książek, które obecnie tylko zbierają kurz na półkach, albo starych sprzętów AGD.

  Czytaj też: Gdzie można oddać używane i już niepotrzebne ubrania? W Poznaniu jest wiele takich miejsc!

  Co jakiś czas jednak pojawiają się oferty wyjątkowo atrakcyjnie. Bo kto by chętnie nie przygarnął za darmo nowej konsoli Playstation, smartfona, albo zabawek dla swojego dziecka, które w sklepie kosztują często kilkaset złotych?

  Wydaje się, że w takim przypadku nie ma obaw, że to jakieś oszustwo, skoro autor ogłoszenia deklaruje, że wystawiony w ogłoszeniu przedmiot chce oddać za darmo. A jednak okazuje się, że to kolejna metoda stosowana przez oszustów. Po skontaktowaniu się z autorem ogłoszenia, ten rzeczywiście jest gotów oddać za darmo np. konsolę, ale prosi jedynie o pokrycie kosztów wysyłki. I to właśnie jest klucz do całego przekrętu. Jak wyjaśnia serwis Niebezpiecznik.pl, oszust wysyła zainteresowanemu link do strony, gdzie rzekomo na dokonać jedynie płatności za przesyłkę kurierską. Tymczasem przesłana strona to podrobiona witryna firmy kurierskiej. Gdy wybierze się na niej swój bank, link także skieruje nas do fałszywej strony.

  - Po wpisaniu loginu i hasła do bankowości przez ofiarę, ofierze pokazuje się fałszywy ekran potwierdzenia płatności wymagający wpisania jednorazowego kodu. I ofiara ten kod dostaje (zazwyczaj SMS-em), więc wszystko przebiega jak w trakcie normalnej transakcji. A to dlatego, że zaraz po zalogowaniu się ofiary na stronie oszusta, oszust widzi i ręcznie kopiuje do prawdziwego banku login i hasło klienta (loguje się na jego konto) - wyjaśnia Niebezpiecznik.pl.

  Zobacz też: Zaginiecie Michała Rosiaka: Czy student wpadł ze skarpy do wody? Teren nad Wartą jest niebezpieczny

  Dzięki temu oszust może zlecić płatność na inny rachunek i na wyższą kwotę. Jak zwraca uwagę Niebezpiecznik.pl, oszust może też zamiast przelewu, zlecić dodanie "odbiorcy zaufanego", co także nieświadomy klient zatwierdzi kodem przesłanym SMS-em, sądząc, że to potwierdzenie przelewu dla firmy kurierskiej. Mając status odbiorcy zaufanego i dostęp do naszego konta, oszust ma możliwość przelania stamtąd wszystkich pieniędzy.

  Dlatego widząc ogłoszenia z cennymi przedmiotami wystawionymi za darmo, warto zachować szczególną czujność.

  Zobacz też:

  POLECAMY:
  Zatrzymano parę odpowiedzialną za ponad 100 oszustw. Oferowali fikcyjny towar w internecie - zobacz wideo:

  źródło: TVN24
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę o pomoc..

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  bardzo proszę o pomoc

  pomagam.pl/andrzejkulis

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To poprosić delikwenta, że by wysłał za pobraniem

  blacha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ja pokryję wszystkie koszty przesyłki i po sprawie. Jak nie chce to wałkarz pewnie ....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo