Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Ośrodki konferencyjno-szkoleniowe: Szkolenia wracają do łask

Redakcja
Organizacja szkolenia powinna rozpocząć się od doboru odpowiedniego terminu. Nie może ono dezorganizować pracy wewnątrz firmy. Gdy zaś odbywa się poza godzinami pracy należy brać pod uwagę okresy, w których prawdopodobnie większość pracowników ma prywatne plany na spędzenie czasu, np. długie weekendy. Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na termin organizowania szkoleń są charakterystyczne cechy poszczególnych okresów w roku.

W plebiscycie Głosu Wielkopolskiego wybieramy ośroki konferencyjne warte polecenia. Zobacz ich ofertę i oddaj swój głos: Ośrodki konferencyjno-szkoleniowe warte polecenia

Kiedy zorganizować?
Ruch konferencyjny w obiektach przygotowanych zarówno do zapewnienia warunków do wykładów,  jak  i ciekawego spędzenia czasu wolnego odbywa się praktycznie cały rok. Okres wakacyjny jest przy tym znacznie spokojniejszy, natomiast największe zainteresowanie szkoleniami pojawia się w miesiącach jesiennych. To czas, w którym większość pracowników jest wypoczęta po letnich urlopach i gotowa na intensywne zgłębianie swojej wiedzy. Grudzień z kolei to okres spotkań wigilijnych, dlatego dominują pobyty integracyjne. Podobnie jest na przełomie wiosny i lata, kiedy pogoda sprzyja rekreacji i wypoczynkowi. Wówczas przeważają wyjazdy typu incentive.

logotyp

Miasto czy wyjazd?
Przy krótkich szkoleniach, w których bierze udział tylko niewielka grupa pracowników, zazwyczaj wystarczają zajęcia prowadzone w siedzibie firmy. Natomiast organizowanie tych kilkugodzinnych lub całodziennych i obejmujących uczestnictwo większej liczby osób wymaga zazwyczaj wynajmu profesjonalnej sali. Takie rozwiązanie, chociaż droższe, gwarantuje odpowiednie zaplecze multimedialne i informatyczne, jak również zapewnia właściwy komfort uczestnikom. Ponadto organizowanie szkoleń poza siedzibą firmy wpływa korzystnie na koncentrację pracowników.

Nauka i zabawa
Bardziej złożone szkolenia, na których uczestnicy muszą przyswoić sobie wiele informacji, a zajęcia trwają kilka dni można natomiast połączyć z elementami integracyjnymi. W tym przypadku najlepiej organizować je w atrakcyjnym, przystosowanym do tego celu ośrodku. Stanowi to dodatkową motywację dla pracowników, wzmacnia ich przywiązanie do miejsca pracy i poprawia atmosferę        w grupie. W takim wypadku należy jednak dobrać odpowiednio proporcje pomiędzy szkoleniem, a rozrywką oraz ośrodek, który zapewni realizację obu celów.

Firmy, oprócz profesjonalnego zaplecza konferencyjnego, oczekują  od nas różnorodnych form atrakcji dla uczestników, które pozwolą zregenerować siły po intensywnym szkoleniu.  Dlatego dla nas, oprócz zagwarantowania komfortowych warunków do przyswajania wiedzy, bardzo istotne jest także zaproponowanie form rozrywki dostosowanych do konkretnej grupy pracowników.

Na aktywnych czekają m.in. spływy kajakowe, jazda konna, wycieczki rowerowe po okolicy czy popularny ostatnio Nordic Walking. Poza tym goście mogą korzystać z obiektów sportowych, takich jak korty tenisowe, strzelnica, boisko do siatkówki i piłki nożnej. W późniejszych godzinach można natomiast odprężyć się na wieczorze muzycznym w altanie grillowej, ognisku, grając w kręgle, bilard czy tenis stołowy. Relaks zapewnia SPA z gabinetami zabiegowymi, saunami oraz basenem z hydromasażami.

Ośrodki współpracują także z profesjonalnymi firmami specjalizującymi się w organizacji różnorodnych atrakcji z wykorzystaniem terenu rekreacyjnego położonego wokół ośrodków. Dlatego  klientom mogą zaproponować na przykład: paint ball, quady, katamarany, a nawet przeloty balonem.

Szkolenie wyjazdowe wymaga dużej dyscypliny od organizatorów. Z jednej strony muszą zadbać o to, by harmonogram dnia nie był naszpikowany wykładami, z drugiej muszą zmierzyć się z ryzykiem zbyt luźnej atmosfery, która zdekoncentruje uczestników. Dlatego najtrudniejsze zajęcia, w trakcie których wymaga się intensywnej pracy umysłowej, należy przeprowadzać rano. Uczestnicy są wypoczęci i lepiej przygotowani do wytężonego wysiłku. Z kolei godziny popołudniowe nie sprzyjają już przeprowadzaniu klasycznych wykładów, warto więc przygotować bardziej otwarte, warsztatowe formy nauki. Można je połączyć z elementami zabawy, pracy grupowej i rywalizacji. Wieczór z kolei to czas na relaks i mniej oficjalne zajęcia, które doskonale służą integracji zespołu i motywacji pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski