Duże sieci handlowe - Lidl i Biedronka podniosły płace swoim pracownikom wraz z początkiem roku. Zarówno właściciel sieci dyskontów Biedronka - Jeronimo Martins Polska, jak i właściciel Lidla postanowili oficjalnie pochwalić się wprowadzonymi podwyżkami dla swoich pracowników.

Od 1 kwietnia kasjer z trzyletnim stażem pracy w Biedronce zarobi o 250 złotych więcej. Firma zainwestuje w wynagrodzenia pracowników dodatkowo ponad 80 mln zł. Podobnie sprawa wygląda z płacą w sieciach Lidl. Tu szeregowy pracownik, pracujący krócej niż dwa lata, otrzyma pensję w wysokości 2400 złotych brutto, a nie jak dotychczas - 2200 zł. To najniższa pensja minimalna w tym markecie. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele Lidla, wynagrodzenie ich pracowników jest uzależnione od doświadczenia i geografii. W dużych miastach płacą lepiej.

- W ciągu ostatnich dwóch lat pensje pracowników sklepu podnosiliśmy aż o 12 procent - mówi Anna Biskup, PR Manager Lidl Polska.

Ocieplenie wizerunku?
Zdaniem ekonomisty dra Marcina Lewickiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu takie podwyżki podyktowane są chęcią utrzymania stałych pracowników, przyciągnięciem nowych, a także ociepleniem wizerunku firm.

- Sieci wprowadzają dosprzedaży coraz więcej produktów lepszej jakości, przyciągają klientów, więc by utrzymać dobrą passę, chcą pokazać, że są też dobrym i uczciwym pracodawcą - zauważa Marcin Lewicki z Katedry Handlu i Marketingu UE w Poznaniu.

Podobnego zdania są także związkowcy, którzy uważają, że podwyżki wiosenne to tylko dobry PR firm, niemający przełożenia na rzeczywistość. - Realna podwyżka dla kasjera wyniesie tylko 100 zł, bo pozostałe 150 zł to premia przyznawana za brak absencji chorobowych. Nie takich zmian oczekiwaliśmy. Trzeba zaznaczyć, że przed podwyżką negocjacji płacowych nie było. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym - mówi Piotr Adamczak, szef NSZZ „Solidarność” w Biedronce.

Jak zaznacza związkowiec, podwyżki nie dotykają pracowników sieci Biedronka ze stażem powyżej 5 i 10 lat. - Tylko kasjerzy na „dzień dobry” i powyżej 3 lat pracy otrzymają podwyżki. Wzrost płac nie dotyka też kierowników, bez których markety nie funkcjonują- zauważa Piotr Adamczak.

Trudne 500 +
Przedstawiciele sieci Biedronka bronią się jednak tym, że ich pracownicy mają możliwość otrzymywania miesięcznych premii w wysokości 350 złotych, a także tym, że wynagrodzenie obowiązujące w Biedronce od kwietnia będzie wyższe o blisko 22 procent od aktualnej minimalnej pensji w kraju.

- Powodem podwyżek może być też wzrost płacy minimalnej, który miał miejsce w tym roku - zauważa dr Marcin Lewicki. - Być może dyskonty chcą wyrównać różnice płacowe ze względu na staż pracy, dlatego podwyżka nie obejmuje tych, którzy pracują najdłużej.

A jak sytuacja wygląda w Lidlu? - Regularne podwyżki są efektem naszej strategii, realizowanej od lat, czyli zapewnienia bardzo stabilnych, konkurencyjnych warunków płacowo-socjalnych - tłumaczy Anna Biskup z Lidl Polska.  

Dlatego też związkowcy NSZZ „Solidarność” w Biedronce chcą 500 złotych podwyżki. Ma to też być zabezpieczenie dla sklepów w przyszłości, by nim wejdzie w życie program 500+, z dyskontów nie odeszły pracownice. - Zarząd portugalski musi zrozumieć, że gdy program 500+ będzie realizowany, niektórym paniom bardziej będzie się opłacało odejście z pracy. Trzeba je więc jakoś zmotywować, by zostały - tłumaczy Piotr Adamczak.

Jego obawy potwierdzają ekonomiści. - Może się okazać, że faktycznie będzie to bardziej opłacalne. Już teraz słyszymy o tym, że niektóre pracownice zamiast zabiegać o podwyżki, chcą obniżenia płacy minimalnej, by załapać się do programu 500+ - zauważa dr Marcin Lewicki.

Lidl
Od 1 marca 2016 r. pensja na stanowisku pracownika sklepu wynosi 2400-2800 zł brutto na początku pracy z gwarantowanym wzrostem do poziomu 2850-3250 zł po dwóch latach stażu pracy. Wynagrodzenie menedżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi aż 4400-5000 złotych  brutto. Po dwóch latach, analogicznie jak w przypadku pracownika sklepu, wzrost wynagrodzenia jest gwarantowany i kształtuje się na poziomie 6300-6800 złotych brutto.

Biedronka
Pensja dla rozpoczynających pracę w sklepach Biedronka będzie wynosić 2250 zł brutto. W miarę wydłużania się stażu pracy pensja sprzedawcy kasjera wzrasta.