Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pensje w MPK Poznań cały czas rosną. A kierowców i motorniczych wciąż brakuje. Ile można zarobić?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Motorniczy i kierowcy zarabiają coraz lepiej. To jednak nie rozwiązuje problemu wakatów.
Motorniczy i kierowcy zarabiają coraz lepiej. To jednak nie rozwiązuje problemu wakatów. Marek Zakrzewski/archiwum
Od 1 marca kierowcy i motorniczy MPK Poznań otrzymali podwyżki w wysokości średnio 300 zł brutto oraz podwyżkę premii regulaminowej o 100 zł brutto. To już piąta podwyżka w ciągu ostatnich dwóch lat. Mimo to, wciąż brakuje 90 kierowców. Nie pomagają także ostatnie zmiany w systemie emerytur pomostowych.

Pensje w MPK Poznań wciąż rosną

Obecnie początkujący kierowca i motorniczy MPK Poznań, bez doświadczenia otrzymuje miesięcznie 5920 zł brutto. Prowadzący pojazdy z 10-letnim stażem otrzymują 6610 zł brutto. W liczbach tych zawiera się wynagrodzenie zasadnicze oraz tak zwana premia regulaminowa.

To jednak nie koniec dodatkowych uposażeń. W tym roku zarząd MPK zabezpieczył dodatkową pulę pieniędzy na kwartalną premię uznaniową. - Premia ta ma stanowić nagrodę dla tych pracowników, którzy wyróżniają się w pracy, a swoją pracą i zaangażowaniem promują pożądane przez pracodawcę postawy i zachowania wobec pasażerów i współpracowników - tłumaczy Agnieszka Smogulecka z MPK Poznań.

W ubiegłym roku średnie wynagrodzenie kierowcy autobusu wynosiło 8 059,40 zł brutto. W kwocie tej zawierały się także premie, nadgodziny, dodatek nocny, nagrody i odprawy. Nie zostały w niej uwzględnione świadczenia takie jak ekwiwalent za pranie munduru.

Wciąż brakuje 90 kierowców

Obecna podwyżka jest już piątą z kolei. W ubiegłym roku wynagrodzenia były podnoszone dwukrotnie. Dwa rasy pensje rosły także w 2022 roku. Mimo to w poznańskim MPK wciąż brakuje 90 kierowców.

- Pojawiające się braki doraźnie uzupełniane są kierowcami z firm zewnętrznych oraz zleceniobiorcami. Sytuacji nie ułatwiają wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu prawnym, dotyczące między innymi kierujących pojazdami komunikacji miejskiej - podkreśla Agnieszka Smogulecka.

Jakie są to zmiany? Do tej pory częstą praktyką było zatrudnianie na część etatu kierowców i motorniczych, którzy są już na emeryturze, a ich stan zdrowia pozwalał na dalszą pracę. Ponieważ praca prowadzącego pojazd komunikacji miejskiej jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, pracownicy mają prawo do emerytury pomostowej.

Emeryci nie mogą ratować sytuacji w MPK Poznań

Mogą oni szybciej przechodzić na emeryturę, nie czekając na przekroczenie ustawowego wieku emerytalnego.

- Przepisy z jednej strony pozwalają na szybsze przejście na emeryturę osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach (w tym kierowcom autobusów miejskich), z drugiej – wskazują, że osoba przechodząca na emeryturę pomostową nie będzie mogła podjąć dalszej pracy o szczególnym charakterze. Do tej pory korzystaliśmy z dostępności emerytowanych pracowników, jednak wraz z kolejnymi decyzjami o przejście na emeryturę pomostową spółka traci możliwość dalszego ich angażowania - opisuje Agnieszka Smogulecka.

Z tego względu braki kadrowe w poznańskim MPK mogą się nasilać. Dlatego spółka wciąż intensywnie poszukuje kierowców.

- Przedsiębiorstwo nie tylko poszukuje już wyszkolonych kierowców autobusów, ale również organizuje kursy dla tych osób, które chcą pracować w MPK Poznań, ale wymaganych uprawnień nie mają. W przypadku osób, które podpiszą umowę lojalnościową kurs jest darmowy – podsumowuje Agnieszka Smogulecka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zadaszenie zostało wybudowane nieco ponad 10 lat temu. Tymczasem wymaga ono gruntownego remontu. ZTM tłumaczy, że technologia konstrukcji poszycia okazała się być wadliwa.

10-letnie zadaszenie na pętli Junikowo w Poznaniu już jest r...

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski