Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy czekają na ewakuację z Donbasu. Pomożemy im?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W styczniu Rada Miasta podjęła stanowisko o przyjęciu 10 rodzin z Mariupola. Pierwsza grupa uchodźców przyjechała do Poznania w czerwcu, druga w lipcu
W styczniu Rada Miasta podjęła stanowisko o przyjęciu 10 rodzin z Mariupola. Pierwsza grupa uchodźców przyjechała do Poznania w czerwcu, druga w lipcu Łukasz Gdak
Prezydent Jacek Jaśkowiak zaproponował, aby pomóc Ukraińcom polskiego pochodzenia w ewakuacji z Donbasu. Radni są zgodni, że należy to zrobić. Poznań liczy na wsparcie innych samorządów, ponieważ grupa, która chce przyjechać do Polski, liczy około 60 osób.

Około 60 Ukraińców z polskimi korzeniami z obwodu ługańskiego śle dramatyczne prośby do polskich władz o ewakuację. Na terenach okupowanych nadal trwa walka, brakuje żywności, woda dostępna jest przez dwie godziny dziennie. Boją się o swoje życie. Większość z nich ma Kartę Polaka.

– Prezydent Jacek Jaśkowiak przeczytał artykuł o tej grupie ludzi z Donbasu w jednej z gazet i spontanicznie na Facebooku zaproponował, by sprowadzić ich do kraju – mówi Marek Sternalski, szef klubu radnych PO. – To grupa znacznie większa niż 10 rodzin z Mariupola, które osiedliły się w naszym mieście.

Dlatego, zdaniem M. Sternalskiego, w pomoc musiałyby zaangażować się także inne samorządy. – Będę do tego zachęcał – zapewnia prezydent Jaśkowiak. – Przyzwoitość i poczucie solidarności z osobami o polskich korzeniach wymaga od nas podjęcia działań. W sytuacji, gdy polski rząd nie poczuwa się do tego typu odpowiedzialności, my staramy się pomóc.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta przyznaje, że logistycznie jest to bardzo trudne zadanie. – Ale trzeba pomóc naszym rodakom – podkreśla J. Solarski. – Jeszcze w tym tygodniu, a najdalej w przyszłym skontaktuję się w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

M. Sternalskiemu zależy, aby pomoc osobom z Donbasu była niesiona ponad podziałami politycznymi tak, jak miało to miejsce w przypadku sprowadzenia rodzin z Mariupola. – Rzeczpospolita powinna zadbać o wszystkich Polaków na Wschodzie. To nasz moralny obowiązek – uważa Adam Pawlik, radny PiS.

– Jesteśmy to winni naszym rodakom. Powinniśmy im zapewnić prawo powrotu do ojczyzny ich przodków – dodaje Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. – Dobrze, że partycypują w tym samorządy, ponieważ one są w stanie lepiej niż władze centralne zapewnić Polakom, którzy zdecydowali się wrócić do kraju, odpowiednie warunki pracy, mieszkania, opiekę socjalną.

J. Solarski przypomina, że w Poznaniu i powiecie bezrobocie jest na poziomie 2,5 proc. – Firmy szukają ludzi, a Ukraińcy są chętni do pracy i dobrze pracują – mówi J. Solarski.

Radni nie ukrywają, że konieczna jest weryfikacja tych osób, aby pomóc tym, którzy rzeczywiście tego potrzebują.
– Najlepiej zrobią to działające tam polskie stowarzyszenia oraz parafie rzymskokatolickie – uważa P. Alexandrowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski