Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 16 tys. przypadków i podejrzeń zakażenia grypą od początku października w Wielkopolsce. Czy czeka nas wzrost zachorowań?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Czeka nas kumulacja zachorowań? Jak odróżnić grypę, przeziębienie i covid?
Czeka nas kumulacja zachorowań? Jak odróżnić grypę, przeziębienie i covid? Piotr Krzyżanowski
Rozpoczął się sezon grypowy. Tylko od początku października w Wielkopolsce odnotowano ponad 16 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zakażenia wirusem grypy. Choć szczyt najczęściej występuje od stycznia do marca, to eksperci zaznaczają, że przeciw grypie zaszczepić się można zawsze i warto to zrobić.

- W ostatnim tygodniu września odnotowaliśmy w Polsce blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Aż 59 tys. spośród wszystkich chorych to dzieci do 14 roku życia. Do szpitali trafiły 324 osoby - informowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Eksperci alarmowali, że obecny sezon grypowy może przynieść więcej zachorowań.

W pierwszych dniach października (1-7) w kraju odnotowano 116 739 przypadków zachorowań na grypę lub ich podejrzeń. W analogicznym okresie w 2021 roku liczba ta wynosiła 115 814 takich przypadków.

Jak podaje Wiesława Kostuj, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, od 1 do 10 października liczba przypadków zakażenia i podejrzenia grypy w Wielkopolsce wyniosła 16 387. We wrześniu były to 55 233 przypadki. Jednak zakażenie potwierdzono zaledwie u... 3 z nich.

Liczba zakażeń rośnie?

Przedstawiciele sanepidu podkreślają, by uważnie odczytywać dane dotyczące grypy.

- Obecne dane nie mówią o znaczącym wzroście zachorowań na grypę - zaprzecza Wiesława Kostuj. - Te liczby wskazują nie tylko zakażenia, ale także podejrzenia zachorowań, a tych nie możemy ze sobą mylić. To wprowadza w błąd, bo nie każde podejrzenie jest grypą potwierdzoną w wyniku badań laboratoryjnych. Mogą to być też infekcje paragrypowe, wywoływane innymi wirusami.

Szczepienia skuteczną ochroną

Mimo braku znaczącego wzrostu zakażeń grypą, lekarze przestrzegają, że nadal jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przekonują, że skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom spowodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Wraz z wiekiem maleje odporność organizmu, zmniejsza się też zdolność regeneracji uszkodzonych tkanek. Dotyczy to szczególnie osób starszych.

- Im ktoś jest starszy, tym bardziej powinien zadbać o szczepienie, ponieważ jest bardziej narażony na ciężki przebieg i powikłania po grypie - potwierdza prof. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych, z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Jednak już dorośli od 50. roku życia są tymi, o których mówi się w kontekście szczepień mniej, a tymczasem przebieg grypy może być u nich poważny. Wśród nich mało kto nie ma stwierdzonej choćby jednej choroby współistniejącej np. nadciśnienia czy cukrzycy typu II, a mogą one znacząco wypłynąć na charakter grypy.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Od 1 września 2022 roku można zaszczepić się przeciwko grypie na nadchodzący sezon. Zapisy na szczepienie przyjmują placówki medyczne i apteki, które zgłosiły się do akcji szczepień. Ich lista znajduje się na stronie wielkopolskiego NFZ.

Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75. roku życia szczepionka jest bezpłatna (otrzymają ją na podstawie wystawionej recepty). Częściową refundację (50 proc.) otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia. Szczepionka jest płatna w połowie także w przypadku dzieci oraz niektórych osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg grypy.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić.

Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia.

Eksperci rekomendują jednoczesne (w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19.

Przeziębienie, grypa czy COVID-19?

Grypa często mylona jest z przeziębieniem. Jednak objawy tych, z pozoru podobnych chorób, zupełnie się od siebie różnią. Grypa charakteryzuje się m.in, gorączką, suchym kaszlem, katarem i bólami - głowy, gardła, stawów i mięśni. Pojawia się też ogromne uczucie zmęczenia.

Kolejny problem w rozpoznaniu infekcji może stanowić także panujący od zaledwie kilku lat koronawirus, który nieustannie się zmieniają. Obecnie mamy do czynienia z Omikronem, który w swoich objawach zbliżony jest do przeziębienia i grypy. Jednakże można go także odróżnić.

Występować mogą np. katar, ból głowy oporny na zwykłe środki przeciwbólowe, kichanie, ból gardła jak w przeziębieniu czy uporczywy kaszel.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski