Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 4,6 tys. osób podpisało petycję sprzeciwiającą się usunięciu Powstania Wielkopolskiego z programu nauczania. Receptą nowe muzeum?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego może stać się odpowiedzią na zmiany w podstawie programowej dotyczące Powstania. W ten sposób uczniowie będą mieli kontakt z żywą historią Powstania.
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego może stać się odpowiedzią na zmiany w podstawie programowej dotyczące Powstania. W ten sposób uczniowie będą mieli kontakt z żywą historią Powstania. Robert Woźniak
W proponowanych przez ekspertów MEN zmianach w podstawie programowej Powstanie Wielkopolskie ma być na poziomie podstawowym mocno ograniczone. W przypadku szkół branżowych i szkoły podstawowej ma ono zniknąć zupełnie z podstawy programowej. Czy to oznacza, że uczniowie się o nim nie dowiedzą?

Spis treści

Powstanie Wielkopolskie zniknie ze szkół?

I tak i nie. Powstanie Wielkopolskie pozostało w programie nauczania po zmianach, jednak wygląda ono niczym przybudówka do tematu dotyczącego kształtowania polskiej granicy zachodniej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Tymczasem o Powstaniu Warszawskim program przewiduje dziewięć, dość szczegółowych, zagadnień.

- Podstawa programowa to najbardziej ogólna rama, kierunkowskaz, który realizujemy w szkole. Nie musi być więc bardzo szczegółowo rozpisana – komentuje Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole średniej, na swoim facebookowym profilu "Babka od histy".

W jej ocenię rama ta posiada miejsce na bardziej szczegółowe omówienie Powstania Wielkopolskiego. Proponuje nawet pójście o krok dalej.

- Zadbałabym, żeby w nowej postawie programowej, czyli tej, która dopiero będzie tworzona, powstające Muzeum Powstania Wielkopolskiego znalazło się w rekomendowanych miejscach do wyjazdów edukacyjnych - stwierdziła na Facebooku Agnieszka Jankowiak-Maik, podkreślając, że przede wszystkim potrzebujemy zmiany podejścia do nauczania historii.

Wycieczka do muzeum zamiast nauki w ławkach

Pomysł ten spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony komentujących, wśród których znalazł się także poznański poseł z Koalicji Obywatelskiej Bartosz Zawieja. Radny miejski Andrzej Rataj poszedł nawet o krok dalej, układając coś na kształt ramowego planu wycieczek grup uczniów do Poznania. Oprócz budowanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego wymienił on Ostrów Tumski, Stary Rynek czy Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 Roku.

- W ten sposób pokazujmy też wielkie i radosne wydarzenia oraz tematy z naszej historii. A na deser można odwiedzić znakomite Rogalowe Muzeum Poznania i Muzeum Pyry. To też będzie wielka gratka dla dzieci i młodzieży - stwierdził Andrzej Rataj.

Komentujący zwrócili uwagę jednak, że poza uczniami uczęszczającymi do szkół w Poznaniu i okolicach odwiedzenie historycznych atrakcji Poznania wiąże się z kosztami organizacji takiego wyjazdu. Ministerstwo Edukacji Narodowej mogłoby tego typu wyjazdy, nie tylko do Poznania, współfinansować.

Taki mechanizm istniał od 2021 do 2023 roku. W ramach programu “Poznaj Polskę” szkoły mogły starać się o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Dofinansowaniu podlegało 80 proc. kosztów wyjazdu. Prawdopodobnie przywrócenie podobnego mechanizmu byłoby w takim przypadku korzystne.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie zniknie z lekcji historii? "Nie będzie czasu na jego omówienie"

Kilka tysięcy osób apeluje do MEN

Otwartym jednak pozostaje pytanie co do zakresu informacji, jakie osoby uczące się historii na poziomie podstawowym powinny znać. Według osób zaangażowanych w sprawę podtrzymywania pamięci o Zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim już obecne informacje przekazywane na lekcjach to za mało.

Obawiają się oni, że kolejne okrojenia w podstawie programowej spowodują w skrajnych przypadkach sprowadzenie Powstania do bardzo krótkiej, podstawowej informacji a w przypadku szkół podstawowych, bądź szkół branżowych zupełnego usunięcia tego zrywu z programu nauczania.

Stąd ponad 4,6 tys. osób podpisało się już pod petycją, która “sprzeciwia się usunięciu Powstania Wielkopolskiego z podstawy programowej”. Petycję tą stworzył, związany z poznańską prawicą, Instytut Poznański. Jej autorzy podkreślają rolę i wagę Powstania w kształtowaniu odradzającej się Polski.

- Apelujemy do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zachowanie integralności i kompleksowości nauczania historii Polski oraz o uwzględnienie znaczenia Powstania Wielkopolskiego w treści programowej dla szkół - czytamy w petycji.

Do ministry pisze prawica, pisze Koalicja

W tym samym czasie do MEN swoje stanowisko w sprawie znacznego ograniczenia w podstawie programowej Powstania Wielkopolskiego przesłał marszałek samorządu województwa wielkopolskiego.

- Jest to kluczowa wiedza umożliwiająca młodym Polakom zrozumienie zagadnień z zakresu historii odradzającej się Rzeczypospolitej po okresie zaborów. Uważamy bowiem, że bez omówienia przebiegu i wpływu tej zwycięskiej insurekcji na kształt zachodniej granicy Polski po 1918 roku, gospodarczy rozwój kraju czy militarną odbudowę armii, obraz Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym nie będzie rzetelny i kompletny - stwierdził w liście Marek Woźniak.

Ministerstwo Edukacji Narodowej 19 lutego kończy prekonsultacje w sprawie proponowanych zmian. Po nich nastąpi naniesienie zmian i przeprowadzenie właściwych, wymaganych przepisami prawa, konsultacji.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2026 roku, Wcześniej wykonawca będzie musiał wkopać się 30 metrów w głąb Wzgórza św. Wojciecha.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania W...

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski