Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia dla dzieci niesłyszących do likwidacji

Alicja Lehmann
Do poradni trafiają dzieci tuż po zdiagnozowaniu problemów ze słuchem.
Do poradni trafiają dzieci tuż po zdiagnozowaniu problemów ze słuchem.
Wiodąca poznańska poradnia dla dzieci z wadą słuchu ma zostać zlikwidowana. Taką informacje otrzymali rodzice uczęszczających tam dzieciaków oraz pracownicy placówki. I jedni i drudzy są zaskoczeni decyzją i nie wiedzą, gdzie trafią po zamknięciu poradni.

Czytaj także:
Poznań: Zlikwidują przychodnię, zrobią biura dla urzędników
Poznań: Poradnia z Kolejowej uniknie likwidacji

Wielkopolski oddział Polskiego Związku Głuchych likwidację tłumaczy brakiem pieniędzy, ale oficjalnego stanowiska w sprawie nie mógł wydać.

Z pomocy Specjalistycznej Poradni  Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu przy ul. Żydowskiej w Poznaniu regularnie korzysta ponad 200 dzieci. Wśród nich są dwie córki Waldemara Kniazia.

- Kiedy u dziewczyn potwierdzono niedosłuch, od razu trafiliśmy do poradni - opowiada Waldemar Kniaź. - Obecnie, dzięki wspaniałej rehabilitacji, obie nie mają większych problemów i nie wyobrażam sobie, że musielibyśmy zmienić miejsce. Tym bardziej, że w Poznaniu nie ma alternatywy dla tej placówki.

Według Kniazia pogłoski o tym, że poradnia będzie zamknięta, krążyły wśród rodziców od dłuższego czasu. Jednak zarząd wielkopolskiego oddziału PZG im zaprzeczał. Aż do 24 listopada, kiedy rodzice oficjalnie dowiedzieli się o likwidacji placówki. Decyzję w tej sprawie zarząd podjął w połowie miesiąca. Według informacji przekazanej pracownikom i rodzicom poradnia będzie funkcjonować do końca grudnia 2011 r. W styczniu i w lutym rodzice będą mogli jeszcze odbierać dokumentację medyczną w budynku poradni. Później, 1 marca 2012 r. placówka zostanie zamknięta.

- Nie dostaliśmy żadnego ostrzeżenia, że tak może się stać - mówi nam anonimowo jeden z pracowników poradni. - Nie zaproponowano nam żadnego rozwiązania. Opiekujemy się dziećmi od momentu jak tylko zostaną zdiagnozowane. Tworzymy wykwalifikowany zespół specjalistów. Nie wiem, gdzie niektórzy z naszych podopiecznych teraz trafią.

Zatrudnieni w poradni logopedzi, surdopedagodzy i psycholodzy spełniają surowe wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, według których m. in. pracować z dziećmi dotkniętymi problemami słuchowymi mogą specjaliści, posiadający minimum pięcioletnie doświadczenie. Poradnia od lat współpracuje z lekarzami ze szpitala przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Tam mali pacjenci mają m.in. wszczepiane implanty ślimakowe. Pracownicy potwierdzają, że jeśli zarząd zwróciłby się do nich wcześniej, być może na własną rękę spróbowaliby kontynuować pracę poradni.

- Teraz jest to już niemożliwe - mówią. - Nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego sami finansowo i przejąć tak dużą grupę pacjentów.

Sytuacją w poradni zaskoczona jest Bożena Wiskirska-Woźnica, wojewódzka konsultant w dziedzinie audiologii i foniatrii. Mówi, że owszem, pogłoski na temat zamknięcia poradni dochodziły do niej, ale oficjalnej informacji nie otrzymała.

- Wielkopolski oddział PZG nie musi tłumaczyć się konsultantowi wojewódzkiemu ze swoich poczynań - mówi Bożena Wiskirska-Woźnica. - Niemniej jednak pewna grupa pacjentów na tym ucierpi. Istniejące poradnie nie prowadzą aż tak szerokiej rehabilitacji. Tych dzieci nie można zostawić bez pomocy specjalistów.

Konsultant zapowiedziała wystosowanie pisma w tej sprawie do wielkopolskiego oddziału związku.
Ani prezes zarządu ani kierownik oddziału PZG nie byli w poniedziałek dostępni. Udało się nam jednak dowiedzieć, że związek złożył w wielkopolskim oddziale NFZ swoją ofertę na usługi rehabilitacyjne na rok 2012. Procedura konkursowa jeszcze nie została zamknięta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski