Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański: W Lisówkach powstaną mieszkania chronione. Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielnego życia

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W szeregowcach powstaną mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych
W szeregowcach powstaną mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych Powiat poznański
Stowarzyszenie Na Tak, Fundacja Dom Autysty oraz powiat poznański otrzymały pieniądze unijne na realizację projektów, których celem jest wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Umowy o dofinansowanie zostały podpisane w październiku.

Fundacja planuje wybudować na terenie przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu, który miasto przekazało jej w użytkowanie wieczyste, dom autysty. Osoby zmagające się z autyzmem będą mogły korzystać tutaj z różnych form aktywizacji społeczno-zawodowej. W budynku powstaną m.in. pracownie: komputerowa, gospodarstwa domowego, kulinarna, czy przygotowująca do pracy.

Z kolei Stowarzyszenie Na Tak otrzymało dofinansowanie unijne na projekt „Nowa infrastruktura mieszkalnictwa wspomaganego. Aktywizacja, trening i samodzielność ekonomiczna osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Stowarzyszenie przeznaczy pieniądze na adaptację lokalu, mieszczącego się na parterze bloku na os. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Pomieszczenie będzie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Natomiast powiat poznański dzięki unijnym funduszom utworzy w Lisówkach mieszkania chronione. Inwestycja ma być zrealizowana do 2020 roku. W mieszkaniach chronionych osoby niepełnosprawne będą uczyć się samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie – np. nawiązywania relacji w lokalnej społeczności, podejmowania decyzji, gospodarowania wolnym czasem.

Równie istotnym aspektem tego projektu jest odciążenie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy zyskają możliwość powrotu na rynek pracy.

Na mieszkania chronione Starostwo Powiatowe w Poznaniu zamierza zaadaptować domy szeregowe, które znajdują się w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Pierwotnie miały one być zasiedlone przez personel DPS-u. Jednak nie było chętnych, aby w nich zamieszać. W końcu pojawił się pomysł, aby wykorzystać je właśnie na mieszkania chronione.

– Koszt adaptacji tych budynków to około 2,5 mln zł – mówi Tomasza Łubiński, wicestarosta poznański. – Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości prawie dwóch milionów złotych.

Każdy domek zostanie przystosowany do zamieszkania przez minimum pięć osób oraz opiekuna, dzięki czemu łatwiej będzie o bardziej rodzinną atmosferę. Łącznie, szeregowców, które będą zaadaptowane na mieszkania chronione, jest siedem, co oznacza, że zamieszka w nich co najmniej 35 podopiecznych.

Otwory drzwiowe do budynków oraz do pokoi, a także przejścia będą poszerzone tak, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły swobodnie się przemieszczać. Pomieszczenia, łazienki, a także tarasy zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Dzięki sąsiedztwu DPS-u lokatorzy mieszkań chronionych będą mieli ułatwiony dostęp do rehabilitantów, psychologa, pielęgniarek czy ratowników – podkreśla wicestarosta Łubiński.

POLECAMY:

Wzruszające nagranie pierwszych słów autystycznej dziewczynki. Mama rozpłakała się ze szczęścia - zobacz wideo:

źródło: STORYFUL/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski