Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powidzki Park Krajobrazowy - krystalicznie czysta woda

Andrzej Kulej
Powidzki Park Krajobrazowy.
Powidzki Park Krajobrazowy.
Powidzki Park Krajobrazowy obejmuje 24 600 ha i znajduje się na terenie gmin: Kleczew, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Wilczyn i Witkowo. Został utworzony w 1998 roku, żeby chronić walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Jego najbardziej popularną częścią są jedne z największych i najczystszych jezior Wielkopolski: Jezioro Powidzkie i Jezioro Skorzęcińskie.

Jeziora, a jest ich 17, tworzą system akwenów polodowcowych: zwykle długich, wąskich i głębokich. W większości połączone są małymi ciekami wodnymi i strumieniami, na terenie parku nie występuje żadna większa rzeka.

Teren parku to przede wszystkim lasy, jeziora, torfowiska i łąki oraz tereny intensywniej użytkowane przez ludzi, jak pola i zabudowa o charakterze wiejskim.

Krystalicznie czysta woda sprawia, że jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego stały się ulubionymi miejscami wielkopolskich nurków. Przybywają tu tłumnie. Pod tym względem największym uznaniem cieszą się Skorzęcin i Giewartów. W parku można uprawiać wszelkie sporty wodne. Przez lasy wiodą malownicze szlaki piesze i rowerowe. Niestety, główna plaża w samym Powidzu jest mała i zatłoczona.

Co ciekawe walory przyrodnicze parku są ciągle jeszcze słabo poznane. Brakuje rzeczowych opracowań i analiz. W granicach PPK występuje około 990 gatunków roślin, w tym 60 chronionych. Do najważniejszych zbiorowisk roślinnych należą: podwodne łąki ramienicowe, zespół "lilii wodnych", zespół osoki aloesowatej, mszar z turzycą bagienną, świetlista dąbrowa, bór bagienny, łąka rdestowo-ostro-żeniowa, młaki niskoturzycowe, murawy stepowe czy murawa chrobotkowa.

Największym zagrożeniem dla parku jest rosnące zagęszczenie obiektów rekreacyjnych i rosnąca liczba turystów. Natomiast dla wartości ekologicznej terenu zagrażają stosowane na okolicznych polach nawozy i niedostateczny rozwoju stref buforowych hamujących spływy nawozów.

Teren PPK to także cenne zabytki pochodzące m.in. z epoki brązu, początków państwa Polskiego i średniowiecza. Odkryto tu ślady osadnictwa kultury łużyckiej, o czym świadczy grodzisko w miejscowości Świętne. Równie cenne jest cmentarzysko pochodzące z VII w p.n.e. w Wilczynie-Cegielni. Ze średniowiecza i początków państwa polskiego pochodzą natomiast znaleziska z okolic Kinna, np. skarb srebrny, na który składają się monety z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Możemy także podziwiać liczne pochodzące z XVII i XVIII wieku kościoły np. gotycki kościół św. Urszuli w Wilczogórze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski