Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót fotoradarów na ulice

SAGA
Dzisiaj zaczynamy! - Alvin Gajadhur z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zapowiada, że od piątku znów będą wykorzystywane fotoradary. Kierowcy, którzy od kilku miesięcy nie zważali na ograniczenia prędkości, teraz muszą mieć się na baczności. Piratom drogowym zdjęcia zaczynają robić także strażnicy miejscy i gminni.

- Przyznaję, że przez ostatnie pół roku nastąpiło duże rozluźnienie. Mieszkańcy stale dzwonili do nas i pytali o fotoradary.Narzekali, że kierowcy pędzą nie zważając na nic - mówi Grzegorz Banaszyński ze straży miejskiej w Jarocinie.

CZYTAJ TEŻ:
GDZIE STANĄ FOTORADARY [MAPA]

- Podobnie było u nas - komentuje Józef Klimczewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - Po zmianie przepisów, jeszcze przez około trzy miesiące kierowcy odruchowo zwalniali widząc maszty do foto-radarów. Później zaczęli je całkowicie lekceważyć. Efekt? Od razu wzrosła liczba wypadków - dodaje.

Ale z tym już teraz koniec. Od dzisiaj zaczyna działać Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Do niego wpływać będą zdjęcia z fotoradarów rozmieszczonych w całym kraju (zrobione kierowcom, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o co najmniej 10 kilometrów na godzinę). Komputer zidentyfikuje właściciela pojazdu i wydrukuje mandat. Natomiast funkcjonariusz ITD potwierdzi go odpowiednią pieczątką i wyśle do właściciela auta.

Inspekcja transportu drogowego pw samej Wielkopolsce ma 66 masztów do fotoradarów. Wczoraj nie chciano nam jednak powiedzieć w ilu z nich dziś znajdą się czynne urządzenia mierzące prędkość.
- Nie możemy również wskazać dokładnych miejsc kontroli, bo fotoradary będą przekładane - zaznacza Alvin Gajadhur.

Przypomina, że w przyszłości inspekcja chce zakupić dodatkowe fotoradary. Jeśli procedury przetargowe nie będą się opóźniać, być może już pod koniec roku w całym kraju stanie trzysta takich urządzeń. Informowaliśmy już o tym.

Kontrola fotoradarowa poprzedzona będzie znakiem "automatyczna kontrola prędkości", a obudowy urządzeń mają być pomalowane na odblaskowy, żółty kolor. Rozporządzenia, które wydał minister infrastruktury (dotyczące sposobu oznakowania miejsca kontroli oraz samych urządzeń i sposobu ich ustawienia) zostały już opublikowane, a to oznacza, że do pracy mogą ruszyć nie tylko inspektorzy transportu drogowego. Z fotoradarami zaczynają znowu pracę strażnicy miejscy i gminni.

Według przepisów, strażnicy mogą prowadzić kontrolę prędkości na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych). Miejsca kontroli muszą uzgadniać z policją.

- Mamy gotowy grafik i wyznaczone miejsca kontroli. Nasze fotoradary wracają na ulice. Mogą robić zdjęcia już dziś - mówi Grzegorz Banaszyński.

- Zakończyliśmy przeglądy techniczne fotoradarów, sprawdziliśmy świadectwa legalizacji. Strażnicy z zespołu fotoradarów, po półrocznej pracy w referatach terenowych, wracają na swoje stanowiska. Zaczniemy kontrole w poniedziałek - dodaje Przemysław Piwecki ze straży miejskiej w Poznaniu. - Policja wskazała dziewięć miejsc w mieście, gdzie mogą pracować trzy nasze urządzenia. Zarząd dróg przygotował odpowiednie oznakowanie.

Jak się dowiedzieliśmy, fotoradary municypalnych staną w miejscach niebezpiecznych, gdzie natężenie ruchu jest spore. To m.in. Głogowska, Grunwaldzka, Dąbrowskiego, Zamenhofa, Al. Solidarności. Poznańscy municypalni już dzisiaj mogą opublikować na swojej stronie internetowej dokładną listę miejsc, w których w przyszłym tygodniu mierzona będzie prędkość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski