Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie lista wszystkich powstańców wielkopolskich

Grzegorz Okoński
Lista uczestników Powstania Wielkopolskiego powstaje na setną rocznicę jego wybuchu. Tworzy ją Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo.

Pierwsze listy uczestników powstawały w dwudziestoleciu międzywojennym, a wobec licznego napływu kandydatów na byłych powstańców, Związek Powstańców Wielkopolskich utworzył nawet wówczas Komisję Weryfikacyjną. Listy powstańców mieli też niemieccy okupanci, którzy na ich podstawie wymordowali wielu weteranów i ich rodziny. Dziś nie ma wśród żywych żadnego powstańca, ale pamięć o nich jest żywa w ich rodzinach.

- Dotychczas w żadnej pojedynczej publikacji nie spisano wszystkich osób biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim, dlatego Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo występuje z kolejną cenną inicjatywą – zapowiada Olga Tylińska z "Gniazda". - Podobnie jak wiele wcześniejszych projektów Towarzystwa spis uczestników powstania zostanie umieszczony w internecie i będzie ogólnodostępny.

Genealodzy zamierzają ustalić listę nazwisk na podstawie dostępnych publikacji, opracowań, własnych badań archiwalnych, przy czym na liście nie będą obecni tylko żołnierze walczący z bronią w ręku, ale wszyscy, którzy mieli wkład w zwycięstwo – lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych, ludzie, którzy zapewniali wyżywienie, dostarczali umundurowanie i wyposażenie, wspierali finansowo. To będzie wyróżniało listę od podobnych inicjatyw z przeszłości, skupiających się wyłącznie na powstańcach biorących udział w walce.

Lista posłuży do zebrania podstawowych dostępnych informacji o danej osobie, takich jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny.

POLECAMY: Nie zmarnujmy szansy, tej! 100 sekund, by pokazać historię Powstania Wielkopolskiego

- Wstępnie zakłada się, że na liście może znaleźć się nawet ponad 80 tysięcy nazwisk – mówi Olga Tylińska. - Przy realizacji projektu WTG Gniazdo zamierza posłużyć się różnorodnymi materiałami źródłowymi, w tym dokumentami archiwalnymi, znajdującymi się w archiwach państwowych, kościelnych i muzeach, wydanymi publikacjami i opracowaniami, istniejącymi w internecie opracowaniami i dokumentami, udokumentowanymi źródłami prywatnymi, a także spisami z tablic pamiątkowych, nagrobków i istniejących pomników. Realizacją projektu zajmą się członkowie i sympatycy WTG Gniazdo na zasadzie wolontariatu.

Lista ta nie będzie zamknięta. W przyszłości będzie można do niej dopisywać nazwiska ustalone w następnych latach, administratorzy z ramienia "Gniazda" zapowiadają bowiem stała aktualizację spisu.

Uroczyste uruchomienie projektu nastąpi 16 lutego 2019 r., w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, kończącego powstanie.

POLECAMY:

Pod Poznaniem odkryto olbrzymi podziemny obiekt!

Najlepsze i najgorsze dzielnice Poznania [RANKING]

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski