Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie: mieszkańcy Winiar pamiętali o przodkach, którzy zdobywali halę Zeppelinów i poznańskie forty

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Mieszkańcy Winiar i żołnierze uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej winiarczyków - powstańców wielkopolskich
Mieszkańcy Winiar i żołnierze uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej winiarczyków - powstańców wielkopolskich Adam Jastrzębowski
Obchody 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu nadal trwają. Pod Pomnikiem Poległych Winiarczyków, odbudowanym na skwerze Stanisława Bręczewskiego przy ul. Sokoła i odsłoniętym w październiku tego roku, odbył się Apel Pamięci. To coroczna impreza historyczna z udziałem mieszkańców Winiar i z asystą wojskową. W jej trakcie mieszkańcy odśpiewali "Rotę".

- Apel Pamięci jest inicjatywą radnych Rady Osiedla Winiary oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 – mówi Przemysław Piwecki, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Winiary.

- Przypominamy sylwetki powstańców wielkopolskich należących do Winiarskiego Oddziału Powstańczego oraz skautów z drużyny Jana III Sobieskiego - zdobywców hali Zeppelina, koszar na Golęcinie, oraz trzech fortów obronnych, uczestników walk o lotnisko Ławica i o Lwów. Chociaż nie ma już wśród nas tych, dla których umiłowanie Ojczyzny było ważniejsze niż własne życie to my o nich pamiętamy.

Czytaj też:

Oryginalny pomnik, który w tym miejscu stał przed wojną, został zniszczony przez okupanta. Mieszkańcy, przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej, odbudowali go i uroczyście odsłonili w październiku 2021. Wcześniej przy skwerze winiarczycy co roku organizowali Apel Pamięci.

Winiarczycy są dumni ze swojej historii. Przypominają, że w latach 1906/1907 dzieci winiarskie brały udział w strajku szkolnym, w obronie nauczania religii i w języku polskim, a w dzielnicy wyróżniały się dwa środowiska: sokole i skautowe.

- W 1911 r. druh Andrzej Pokrywka założył winiarskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", które nie tylko szerzyło kulturę fizyczną, ale i kształtowało świadomość narodową – opowiada Przemysław Piwecki.

- W ten sposób przygotowywano przyszłych żołnierzy do walki o sprawę polską. Z „Sokoła” wywodzili się nasi powstańcy, a dowódcą powstańczego oddziału winiarskiego był Wincenty Pokrywka, zastępcą Franciszek Łagoda, a później Antoni Bajerlein.

Kibice Lecha Poznań uczcili 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Kibice Lecha Poznań po raz kolejny uczcili Powstanie Wielkop...

Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w dniu 28 grudnia 1918 roku, grupa żołnierzy pod dowództwem druha Kazimierza Remleina, rozbroiła tabor amunicyjny z trzema oficerami na czele, zdobywając konie i około 20 wozów z amunicją.

Tego samego dnia patrol braci Antoniego i Maksymiliana Bajerleinów oraz Marcina Herkowiaka rozbroił oddział 16 żołnierzy niemieckich, zdobywając karabiny, amunicję i granaty ręczne.

Z kolei pierwszy pluton skautowy w Winiarach, składający się m. in. z młodzieży młodszej „Sokoła" , powstał w 1913 r. W 1914 r. dowódcą tego plutonu był Stanisław Saroszewski, późniejszy działacz niepodległościowy i powstaniec. Skauci z drużyny Jana III Sobieskiego wzięli czynny udział w walkach w centrum miasta, już w pierwszym dniu powstania. Brali udział w zdobywaniu Fortu VIII - Grolmana oraz koszar i lotniska w Ławicy.

Zobacz też:

Kompania skautowa weszła w skład 1 pułku Strzelców Wielkopolskich jako pierwsza kompania regularnego wojska.

Winiarczycy zajęli 31 grudnia 1918 r. Fort VI i Via, gdzie zdobyli m.in. 1500 karabinów, około 3000 koców i prześcieradeł, dwa motory elektryczne wraz z całym urządzeniem koszarowym. Ponadto 5 stycznia w południe ostatecznie przejęli halę sterowcową na Winiarach, a w niej sprzęt lotniczy, brali udział w zdobywaniu lotniska Ławica, a wielu z nich walczyło także o Lwów.
Skauting wychowywał młodzież w duchu polskim i niepodległościowym.

Kibice Lecha Poznań po raz kolejny udowodnili, że są absolutną czołówką w Polsce nie tylko na trybunach, ale i poza nimi. Jak co roku uczcili pamięć powstańców w czasie obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego. O godzinie 16:40 na ulicach Poznania stworzyli wspaniałą iluminację stworzoną z setek rac. Natomiast po godzinie 17 na Kopcu Wolności ponownie odpalili race oraz fajerwerki, a także wykrzyczeli tradycyjne "Cześć i Chwała Bohaterom!", by oddać hołd powstańcom. Zobacz zdjęcia --->

Kibice Lecha ponownie pokazali klasę. Tym razem na Kopcu Wol...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski