Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Arkadia odzyska swój blask. Kiedy?

Tomasz Nyczka
Marcin Maćkiewicz zapowiada, że na Przylądku Arkadia każdy znajdzie coś dla siebie
Marcin Maćkiewicz zapowiada, że na Przylądku Arkadia każdy znajdzie coś dla siebie Paweł Miecznik
To już nie ten sam gmach, w którym wiało nudą. Najpierw Przylądek Arkadia i taras w zupełnie nowym wydaniu: kawiarniane ogródki i leżaki. Teraz czas na koncerty, warsztaty i wypożyczalnię książek. A już 1 października cały budynek przejmie od MPGM Estrada Poznańska. I postara się w Arkadię i sąsiadujący z nią pl. Wolności tchnąć trochę życia.

Od 20 lat w budynku Arkadii działa najstarszy w Poznaniu Empik. Ale jest tu też między innymi Centrum Informacji Miejskiej, szkoła językowa, czy Teatr Ósmego Dnia. Pomysłów na ożywienie Arkadii i przylegającego do niej tarasu jest kilka. A, jak przyznają ich autorzy, wszystko to efekt tęsknoty za taką Arkadią, jaka działała tu przed wojną. To tu był pierwszy miejski teatr i słynne restauracje.

Tego lata na taras budynku znów wróciło życie: stanęły tam kawiarniane ogródki i leżaki, na których można było się zrelaksować.

Ale to dopiero początek inicjatywy pod szyldem Przylądek Arkadia.

- Od września ruszamy z programem wydarzeń kulturalnych. Będą koncerty, warsztaty, zajęcia teatralne dla dzieci, silent disco, a nawet poranna gimnastyka z hula-hop - mówi Marcin Maćkiewicz z poznańskiego Empiku, współorganizator Przylądka Arkadia.

Skąd tak oryginalne pomysły? Twórcy Przylądka przyznają, że chcą odwołać się po prostu do bogatej historii Arkadii.

- To właśnie tu w latach 20. rozpoczęło działalność pierwsze radio w Poznaniu. A w ramówce rozgłośnia miała między innymi poranną gimnastykę. Ludzie gromadzili się w okolicach tarasu Arkadii, słuchali audycji, która leciała z zamontowanych tam głośników i ćwiczyli na świeżym powietrzu - przypomina Marcin Maćkiewicz.

I zapewnia, że Przylądek Arkadia będzie też rajem dla książkowych moli. Od najbliższego poniedziałku, w wypożyczalni, poznaniacy znajdą najpopularniejsze nowości wydawnicze. I z książką będą mogli przysiąść na tarasie na leżaku.

Jednak to dopiero początek, bo o Arkadii będzie w najbliższych miesiącach głośno. Powstanie Przylądka zbiega się bowiem w czasie z rewolucją w samym budynku.

Już 1 października zmienić ma się jego zarządca. Teraz jest to MPGM. I to on dba o jego stan techniczny, usuwa awarie, przeprowadza remonty.

- Wycofujemy się z Arkadii, bo w najbliższych tygodniach to Estrada Poznańska zostanie zarządcą budynku - wyjaśnia Maria Wellenger z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu.

A to kolejny impuls, który może ożywić tę część Poznania. Estrada już myśli o tym, jak zaadaptować puste pomieszczenia, które znajdują się w budynku.

- Obejrzymy to, czym będziemy wkrótce dysponować i wtedy zadecydujemy, co dalej. Na pewno chcielibyśmy otworzyć w Arkadii artystyczną knajpkę, która byłaby zapleczem dla tego, co będzie się dziać na placu Wolności - wyjaśnia Tomasz Karczewski, dyrektor Estrady Poznańskiej.

I dodaje, że Estrada do końca roku musi przedstawić kompleksowy program kulturalny dla Arkadii i placu Wolności.
Zdaniem radnego Łukasza Mikuły z komisji polityki przestrzennej rady miasta, z wykorzystaniem placu i Arkadii Poznań ma problem. A takie pomysły mogą przyczynić się do ich ożywienia.

- Chcieliśmy z kolegami z komisji rewitalizacji, by Estrada była takim kulturalnym menadżerem Arkadii, placu Wolności i - pierwotnie - również Starego Rynku. I by sama układała kalendarz wydarzeń i szukała ciekawych eventów. Dajemy im szansę. Po pierwszym sezonie działalności zweryfikujemy, czy ten pomysł się sprawdził - deklaruje Łukasz Mikuła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski