Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bezpieczni dzięki teleopiece

Monika Kaczyńska
Z opaską na ręce czuję się znacznie bezpieczniej, zwłaszcza gdy gorzej się czuję - mówi Katarzyna Kołodziej.
Z opaską na ręce czuję się znacznie bezpieczniej, zwłaszcza gdy gorzej się czuję - mówi Katarzyna Kołodziej. Paweł F. Matysiak
W Poznaniu już 250 chorych i samotnych osób korzysta z teleopieki. Będzie ich 500.

Są już pierwsze efekty działania systemu teleopieki, działającego w Poznaniu od 1 kwietnia bieżącego roku.

Od tego czasu Centrum Teleopieki w Poznaniu, działające 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku wezwało 30 karetek pogotowia ratunkowego do podopiecznych, dzwoniących na linię ratunkową SOS.

Obecnie teleopieką jest objętych 250 osób, docelowo będzie ich 500. To rozwiązanie - innowacyjne w skali kraju pozwala przede wszystkim na szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia, ale umożliwia także zwykłe kontakty.

- W momencie, gdy beneficjent projektu upadnie czy też nagle poczuje się źle i nie ma siły dojść do telefonu, może skorzystać ze specjalnej opaski na ręce. Wystarczy, że naciśnie czerwony guzik, wtedy po drugiej stronie odzywa się teleasystent, który reaguje na zdarzenie. W kilku przypadkach udało się już uratować życie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zobacz też: Teleopieka dla seniorów

System adresowany jest do osób starszych, niesamodzielnych lub tych, które z racji chorób czy niepełnosprawności wymagają stałego nadzoru. W pierwszej kolejności pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przeprowadzają wywiad środowiskowy i wspólnie ze specjalistą ds. teleopieki oraz asystentami ustalają Indywidualny Program Opieki i Wsparcia, następnie wprowadzają podopiecznych i szkolą z obsługi zestawu do teleopieki.
Katarzyna Kołodziej ma taki zestaw od pewnego czasu. I choć nie miała powodów, by przy jego użyciu nadawać SOS, jest z niego bardzo zadowolona.

- Po zainstalowaniu tego zestawu poczułam się znacznie bezpieczniej - mówi. - Wiem, że gdybym poczuła się źle, dzięki bransoletce wezwę pomoc w ciągu dosłownie sekundy. Centrum Teleopieki raz na tydzień telefonuje i sprawdza czy wszystko gra, a i ja zawsze mogę zadzwonić i się poradzić się co robić.

Jak twierdzi Monika Szelągiewicz, ekspert ds. opracowania i wdrożenia systemu teleopieki ze Stowarzyszenia Medycyna Polska, które opracowało i wdrożyło system, to rozwiązanie, choć działa od niedawna już zdążyło się wielokrotnie sprawdzić .

Miasto Poznań zdobyło na ten cel 12,5 miliona złotych dotacji z funduszy europejskich. W projekcie biorą w udział też Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, PKPS, Fundacja Aktywizacja oraz Fundacja L’Arche.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski