Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Co dalej z oświatą? Zróbmy rewolucję!

Bogna Kisiel
803 mln zł - tyle Poznań musi wydać na oświatę w tym roku, a zaplanował mniej. Potrzebnych jest 58 mln. By załatać dziury w tym worku bez dna i to nie tylko finansowe, konieczne są radykalne zmiany. Taką rewolucję przygotowuje Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta i Przemysław Foligowski, nowy dyrektor wydziału oświaty.

Na razie radni otrzymali opracowanie, które ma być punktem wyjścia do dyskusji. Konkretnych propozycji możemy spodziewać się w październiku. Wiadomo, że planuje się m.in. wdrożenie jednolitego systemu informatycznego, scentralizowanie księgowości, planowania, funduszu świadczeń socjalnych i funduszu zdrowotnego nauczycieli, zarządzania nieruchomościami oświatowymi.

- Nie ulega wątpliwości, że z oświatą trzeba coś zrobić - mówi Maciej Przybylak, radny klubu prezydenckiego. - Dzisiaj płacimy za błędy zaniechania.

A grzechy są poważne. Poznańska oświata funkcjonuje siłą rozpędu. Brakuje szczegółowych uregulowań organizacyjnych i finansowych. Struktura wydziału oświaty jest anachroniczna. Ba, urzędnicy nie mają dostępu do aktualnych danych szkół, bo nie ma systemu informatycznego łączącego wydział ze szkołami. A dokładniej system kupiono ponad 10 lat temu tylko jest niewykorzystywany.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski