Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Historii i geografii nauczą na Ostrowie Tumskim!

Karolina Koziolek
Renata Pernak i Monika Herkt z CTK Trakt zachęcają, aby przyjść na lekcje na Ostrowie Tumskim
Renata Pernak i Monika Herkt z CTK Trakt zachęcają, aby przyjść na lekcje na Ostrowie Tumskim Grzegorz Dembiński
To biały kruk, unikat w skali kraju - tak o nowym podręczniku o Ostrowie Tumskim mówią jego twórcy. Zachęca m. in. nauczycieli geografii, biologii, plastyki, etyki, religii, muzyki by przychodzili na lekcje na ostrów i prowadzili zajęcia w perspektywie regionalnej. Dziś miasto rozpoczyna promocję "Projektu Dziedzictwo Kulturowe Ostrowa Tumskiego", najnowszego "dziecka" CTK Trakt.

- Ostrów to przestrzeń wciąż nierozpoznana. Ten projekt ma to zmienić - zapowiadają twórcy.

- Chodzi o wykorzystanie regionalizmu w nauczaniu i wychowaniu. Książka jest pierwszym w Polsce kompleksowym opracowaniem dotyczącym spojrzenia na region z różnej perspektywy badawczo-naukowej oraz próbą przeniesienia jej wprost do szkoły - mówi Monika Herkt, wicedyrektor Traktu oraz współtwórczyni książki. - Chcemy odczarować tę przestrzeń z wyłącznie historycznych skojarzeń - dodaje.

Polecamy: Zobacz, jak wygląda nowa Biblioteka Raczyńskich [ZDJĘCIA]

Podręcznik przeznaczony dla nauczycieli i edukatorów zawiera bardzo konkretne przykłady lekcji, które można realizować spacerując po poznańskiej wyspie i jej okolicach. - Zajęcia z etyki na Ostrowie Tumskim? Proszę bardzo. Jeden z tematów to godność człowieka. Idealnie uosabia go Edward Raczyński i ufundowanie przez niego Złotej Kaplicy w katedrze - opowiada Bartosz Małolepszy z Traktu. - Kolejna lekcja: cel i sens w życiu człowieka. Do tego dobra jest analiza idei średniowiecznej katedry. Pomóc może obejrzenie filmu "Katedra" Tomasza Bagińskiego - kontynuuje.

Twórcy podręcznika pokazują jak ciekawie można zrealizować zajęcia prawie z każdego przedmiotu, także z geografii, np. temat z urbanistyki. - Ostrów to idealne miejsce aby pokazać historię rozbudowy jednego w pierwszych polskich miast - mówi Monika Herkt i przekonuje, że takie lekcje nie tylko tłumaczą pojęcia z filozofii i moralności czy geografii, ale przekazują wiedzę o regionie.

- Wiele się mówiło na konferencjach naukowych w całej Polsce, że taki podręcznik powinien powstać. Poznań zdecydował się zrobić to jako pierwszy - mówi dr hab. Danuta Konieczka - Śliwińska z Instytutu Historii UAM, redaktor naukowa książki. I dodaje, że twórcy korzystali z najlepszych wzorców, głównie zza oceanu, m. in. z Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Podręcznik niebawem trafi do wszystkich szkół w Poznaniu, a już teraz można go pobrać ze strony internetowej CTK Trakt. Publikacja to jednak nie wszystko. Przez cały rok organizowane będą warsztaty dla nauczycieli, by pomóc im w realizacji idei w praktyce.

Praca przy projekcie trwała rok, sam podręcznik ma czterdziestu autorów i jest podzielony na trzy części. - Pierwsza to perspektywa naukowo-badawcza, druga to perspektywa edukacyjna z przykładami lekcji. Ostatnia część, podpowiada jak zorganizować wycieczkę po Ostrowie. Zawiera mapy i taśmę chronologiczną historii wyspy - wyjaśnia dr hab. D. Konieczka - Śliwińska.

O to, że nauczyciele przyjdą na lekcje na Ostrów nikt się nie martwi. - Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zgłosiło się do nas 150 nauczycieli z Poznania, którzy już od dwóch tygodni się szkolą - zapewnia Monika Herkt.

A cały zamysł puentuje żartobliwie Bartosz Małolepszy i mówi: - Mam nadzieję, że już nie będę musiał tłumaczyć, ze Ostrów Tumski, o którym mówię, nie znajduje się we Wrocławiu, a pierwsi władcy nie są pochowani na Wawelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski