Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Idziemy na wybory! Rady osiedla wiele mogą zrobić

Bogna Kisiel
Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, prezentuje kartę do głosowania
Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, prezentuje kartę do głosowania Paweł Miecznik
270 tys. ulotek, plakaty, billboardy, strony internetowe - wszystko po to, aby zachęcić poznaniaków do udziału w niedzielnych wyborach do rad osiedli. Mieszkańcy po raz drugi - od czasu wejścia w życie reformy samorządów pomocniczych - wybiorą swoich radnych osiedlowych.

W Poznaniu mamy 42 samorządy pomocnicze, w których pracuje 678 radnych osiedlowych. Po reformie ich możliwości finansowe oraz kompetencje znacznie wzrosły. Budżety rad osiedli wynoszą ponad 22 mln zł. To radni osiedlowi decydują na co wydać te pieniądze, którą drogę, chodnik czy szkołę wyremontować, gdzie ma powstać skwer, plac zabaw czy boisko. Opiniują także plany miejscowe, przebieg tras komunikacyjnych, zmiany przeznaczenia placówek oświatowych czy kultury, należących do miasta, które funkcjonują na ich osiedlu. Dlatego tak ważny jest wybór radnych osiedlowych.

Niedzielne wybory odbędą się w 40 osiedlach, w dwóch pozostałych - Kiekrzu i Woli - radnymi zostali zarejestrowani kandydaci, bo zgłosiło się tam jedynie tylu chętnych, ile miejsc jest w tych radach. W zależności od wielkości osiedla w radzie zasiada 15 lub 21 osób.

W lokalu wyborczym poznaniak musi okazać się dowolnym dowodem tożsamości ze zdjęciem. Po wylegitymowaniu się otrzyma kartę do głosowania z nazwiskami osób kandydujących w danym okręgu wyborczym. Będzie na niej także informacja ile mandatów przypada na dany okręg.

Weźmy, jako przykład Wildę. To osiedle stanowi jeden okręg, na który przypada 21 mandatów. Kandydatów, którzy chcą być radnymi, zgłosiło się 49. Mieszkaniec Wildy może postawić krzyżyk w kratce przy jednym nazwisku lub kilku, ale maksymalnie przy 21. Jeśli nie postawi żadnego krzyżyka lub więcej niż 21, to głos będzie nieważny. Głos będzie także nieważny, jeśli krzyżyk znajdzie się poza kratką.

Z kolei osiedle Rataje zostało podzielonych na osiem okręgów. W pierwszym można zagłosować maksymalnie na 2 kandydatów, których wybierzemy spośród 3 zarejestrowanych, a np. w drugim okręgu do objęcia są cztery mandaty, o które walczy 14 osób.

ABC wyborcze

W niedzielę na terenie 40 poznańskich samorządów pomocniczych odbędą się wybory. Mieszkańcy wybiorą swoich radnych osiedlowych. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 8 do 20.

Przed wyjściem na głosowanie warto upewnić się, gdzie znajduje się właściwy dla naszego miejsca zamieszkania lokal wyborczy. Można to sprawdzić na stronie miasta (www.poznan.pl, zakładka "Wybory do rad osiedli) lub na stronie Fundacji Altum (www.wybierzsię.pl). Należy też pamiętać, aby zabrać ze sobą dowolny dowód tożsamości ze zdjęciem. Uwaga! W niedzielę nie wolno prowadzić agitacji. Obowiązuje cisza wyborcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski