Pisaliśmy niedawno, że podczas mrozów odwiedzający czytelnię szczękają zębami z zimna. Kamienica wymaga generalnego remontu. Nieszczelne okna, ogrzewanie elektryczne, które nie jest w stanie dogrzać takich dużych i wysokich pomieszczeń. Do tego dochodzą stropy, które są na granicy wytrzymałości.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: W bibliotece czytelnicy szczękają zębami
- To już ostatnia taka zima - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - W lipcu przekażemy budynek miastu. Takie rozwiązanie było już zapisane we wniosku aplikacyjnym o pieniądze unijne na budowę nowego gmachu.
Kamienica na ulicy św. Marcin nr 65 ma swoją ciekawą historię. Została zbudowana w latach 1876-1878 jako pierwsza w Poznaniu, duża i nowoczesna Miejska Szkoła Elementarna dla Chłopców nr 4. W dniu 9 kwietnia 1888 budynek zwiedziła cesarzowa Wiktoria, żona Fryderyka III. W 1919 przejęta została przez polskie władze oświatowe, które nadały jej nazwę szkoły "Św. Marcińskiej" oraz numer "VI".
To właśnie w tej kamienicy zaraz po wojnie rozpoczęła działalność Biblioteka Raczyńskich. Ocalałe resztki księgozbioru, który rozproszony był po całym mieście, zostały zgromadzone w tym budynku. Rozpoczęło się jego systematyczne uzupełnianie. Tam zaglądali pierwsi czytelnicy. W 1956 roku ukończono odbudowę gmachu Biblioteki Raczyńskich na Placu Wolności i tam przeniesiono najważniejsze zbiory, a na św. Marcinie powstała filia, która w tym miejscu ma swoją 67-letnią historię.
Miasto nie zamierza w kamienicy urządzać kolejnej biblioteki. Najprawdopodobniej zostanie ona wystawiona na sprzedaż.
- Prawdopodobnie, jak tylko zostaną uregulowane kwestie gruntowe, kamienica zostanie wystawiona na sprzedaż - mówi Maciej Milewicz z biura prasowego Urzędu Miasta. - Nie ma tam uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania i trudno powiedzieć, jaka działalność mogłaby tam być prowadzona. Kamienica zostanie wpisana najprawdopodobniej do planu sprzedaży może jeszcze w tym roku, ale tak naprawdę trudno dzisiaj powiedzieć, kiedy tak naprawdę będzie można ją kupić.
Miasto nie wie także, czy wcześniej będzie przeprowadzać remont, czy w takim stanie będzie starało się ją sprzedać. Nie jest także ustalona żadna kwota.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?