Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kobiety będą miały wyłączności na patronowanie ulicom w 2018 roku?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Patronami ulic będą tylko kobiety?
Patronami ulic będą tylko kobiety? Maciej Urbanowski
W 2018 roku patronkami nowych poznańskich ulic miałyby zostać wyłącznie kobiety. Z taką inicjatywą wystąpiła cześć poznańskich radnych, które w ten sposób chciały upamiętnić 100. rocznicę nadania Polkom czynnego prawa wyborczego. Na razie pomysł przepadł w Radzie Miasta.

Rada Miasta na wtorkowej sesji postanowiła znieść nazwę placu Wyspiańskiego, który znajduje się u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki. Przebudowa układu komunikacyjnego w tej części miasta spowodowała, że skwer i znajdująca się w jego pobliżu ulica miały tego samego patrona. Dlatego postanowiono to zmienić. Radni postanowili, że skwer będzie nosić imię Ferdynanda Focha, francuskiego marszałka i przyjaciela Polski. Natomiast patronem ronda na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Głuszyna został Felicjan Sypniewski.

Po raz kolejny pomysł nadania skwerowi, znajdującemu się przy ul. Chociszewskiego w pobliżu SP nr 90 imienia Władysława Zamoyskiego przepadł. Radny Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta zwrócił uwagę, że hrabia jest już patronem jednej z ulic na Świerczewie. – Społeczność szkolna występowała o to już kilka razy, rada osiedla propozycję zaakceptowała, nie ma też żadnych wątpliwości co do patrona – przypomina Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. – Nie szukajmy innych rozwiązań.

Zobacz też: Retro Motor Show w Poznaniu

Zdaniem radnego PiS, nic nie stoi na przeszkodzie, by Zamoyski był patronem skweru i małej uliczki na Świerczewie.
Z kolei Artur Różański, szef klubu PiS zasugerował, aby skwer nosił imię Marii Zamoyskiej, siostry hrabiego. – Nawiązywałoby to do uhonorowania kobiet w 2018 r. – mówi A. Różański. I zaproponował, by sprawą jego nazwy ponownie zajęła się komisja kultury. Większość radnych przychyliła się do tego wniosku.
Przypomnijmy, że Sejm ustanowił 2018 Rokiem Praw Kobiet w związku z rocznicą przyznania im w 1918 r. czynnego prawa wyborczego. Stało się to impulsem dla części poznańskich radnych, które przygotowały stanowisko, dotyczące nadawania w przyszłym roku nazw ulicom, placom i skwerom na cześć wybitnych kobiet.

– Na poznańskich ulicach dominują męscy patroni, stanowią oni 91 proc. nazw – mówi Katarzyna Kretkowska, radna Lewicy. – Jest to okazja, żeby trochę wyrównać te proporcje. Mamy długą listę zasłużonych poznanianek i Wielkopolanek, które do tej pory nie zostały uwzględni one w nazwach ulic.

Rada nie zajęła się stanowiskiem. Przeciwni temu byli radni PiS, PRO i niektórzy z PO. Mateusz Rozmiarek, radny PiS tłumaczy, że prace nad stanowiskiem były prowadzone na ostatnią chwilę, a jego treść zmieniała się wiele razy. - Poza tym autorki stanowiska mogły proponować na patronki ulic kobiety, a nie zgłosiły żadnej propozycji - twierdzi M. Rozmiarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski