Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kozłowska - Rajewicz i europosłowie walczą o konwencję RE

Paulina Jęczmionka
Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania walczy o ratyfikację Konwencji Rady Europejskiej ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Do Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz przyłączyła się grupa posłów Parlamentu Europejskiego. Przeciwko ratyfikacji zdecydowanie opowiada się konserwatywne skrzydło PO.

Konwencja to kolejny po in vitro sporny temat wewnątrz Platformy. Dokument Rady Europy został skierowany do premiera w maju, ale do tej pory nie został podpisany. Bo w rządzie zawrzało. Minister Sprawiedliwości potępił konwencję.

Czytaj także:
Sidonia Jędrzejewska: Nie dostaniemy mniej pieniędzy z Unii. Przynajmniej na razie

- Pierwotnie dokument przewidywał zdroworozsądkową, biologiczną definicję, ale na wniosek organizacji gejowskich została ona zastąpiona definiowaniem poprzez role społeczne - tłumaczył Jarosław Gowin w rozmowie z "Głosem". - To jest przygotowanie do legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych i dalej: zapewnienia prawa do adopcji dzieci.

Zdziwienia wobec tych słów nie kryje pełnomocniczka rządu Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która od kwietnia bezskutecznie rozmawia z Gowinem. W poniedziałek w Poznaniu minister tłumaczyła, że celem konwencji jest wprowadzenie jednolitych standardów w zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

- Chodzi m.in. o zmianę procedur policyjnych, przesłuchiwania ofiar, budowę dla nich schronisk, stworzenie 24-godzinnej infolinii, a także usunięcie z prawa zapisów o stereotypowych znamionach - mówi Kozłowska-Rajewicz. - I to w artykule dotyczącym wykorzeniania stereotypów przeciwnicy doszukują się zagrożenia dla tradycyjnej rodziny. Do skutku będę powtarzać, że równe traktowanie kobiet i mężczyzn nie zagraża rodzinie, nie promuje związków homoseksualnych.

Po stronie pełnomocniczki stanęła europosłanka PO Sidonia Jędrzejewska, która przeprowadziła konsultacje z innymi posłami PE należącymi do PO i PSL. Dwudziestu z nich podpisało się pod listem do premiera, w którym proszą o podpisanie konwencji. Wśród nich jest m.in. Filip Kaczmarek, Tadeusz Zwiefka, Jerzy Buzek czy Danuta Hübner.

- Z niepokojem przyglądam się dyskusji, która zamiast zwracać uwagę na cel konwencji, jakim jest ochrona ofiar przemocy, skupia się na elementach definicyjnych - mówi Sidonia Jędrzejewska. - Opór Polski może zostać odebrany jako niechęć do walki ze zjawiskiem przemocy.

Dlatego europosłanka zapowiada dalsze działania w PE. Z kolei Tusk obiecał podpisanie konwencji. Tyle że później musi być ona jeszcze ratyfikowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski