Poznań: Leszek Miller przyjeżdża ratować gimnazjum

Katarzyna Sklepik, Mateusz Ludewicz
Leszek Miller rozwiąże problemy poznańskiej oświaty?
Leszek Miller rozwiąże problemy poznańskiej oświaty? Grzegorz Dembiński
Udostępnij:
Leszek Miller zna sposoby na rozwiązanie problemów poznańskich szkół? Tak zdają się myśleć przedstawiciele Gimnazjum 24, którzy na czwartkowe spotkanie - dotyczące restrukturyzacji sieci poznańskich szkół - zaprosili wyłącznie posłów SLD, Leszka Millera i radnych. Pominęli za to prezydenta Ryszarda Grobelnego.

- Spotkanie zostało zainicjowane przez rodziców i uczniów - tłumaczy Maria Zaremba-Ślachciak, dyrektor Gimnazjum nr 24 w Poznaniu. - W żadnym przypadku nie chcemy, aby było postrzegane jako forma nacisku. Naszym celem jest rozmowa - być może w jej wyniku urodzą się nowe pomysły, które pozwolą zachować naszą szkołę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gimnazjum nr 24 walczy o swoją szkołę [ZDJĘCIA]
Awantura o likwidowane szkoły

Poznańscy radni są oburzeni postępowaniem dyrekcji, bo to w końcu ona i grono pedagogiczne wysłali pismo zapraszające na spotkanie, na którym będą tylko przedstawiciele SLD: Leszek Miller, Krystyna Łybacka i Leszek Aleksandrzak.
Radny Marek Sternalski, gdy dostał e-mail z zaproszeniem, pomyślał najpierw, że to żart.
- Nie wybieram się na to spotkanie, bo mimo udziału w nim pana Leszka Millera brakuje mi jeszcze obecności takich autorytetów jak generał Jaruzelski i generał Kiszczak. Myślę, że ich obecność wniosłaby bardzo dużo do dyskusji na temat restrukturyzacji poznańskich szkół - ironizuje Marek Ster-nalski, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej i dodaje, że takiej agitacji politycznej ze strony szkoły nigdy by się nie spodziewał.

Poznański Ruch Obywatelski też czuje ogromny niesmak: - Nikt z naszego ruchu tam się nie wybiera - kategorycznie stwierdza Wojciech Wośkowiak, przewodniczący PRO.
Mariusz Wiśniewski z PO dodaje, że upartyjnienie dyskusji w sprawie szkoły jest daleko idącym nieporozumieniem i dyplomatycznym faux pas: - Co Leszek Miller ma wspólnego z restrukturyzacją poznańskich szkół? - pyta retorycznie radny. - Szkoła powinna być neutralna politycznie, na dyskusję w Gimnazjum nr 24 zostali tymczasem zaproszeni tylko politycy związani z jedną partią...
- To ewidentne złamanie ustawy o systemie oświaty - twierdzi Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS i przyznaje, że gimnazjum, organizując to spotkanie, popełnia ogromny błąd. - Obawiam się, że to posunięcie będzie dla szkoły przysłowiowym "gwoździem do trumny".

Zwłaszcza, że w tym samym dniu na komisji oświaty radni będą dyskutować właśnie o tym gimnazjum.
Część poznańskich placówek, wytypowanych do przekształceń lub likwidacji stara się walczyć o swoje interesy, najczęściej urządzając protesty, pikiety, debaty i spotkania z przedstawicielami samorządu poznańskiego i władz miasta. Tym razem gimnazjum, by zwrócić na siebie uwagę, poprosiło o pomoc parlamentarzystów z SLD.

- Od trzech miesięcy zastanawiamy się, co zrobić, by ratować szkołę. Rozmawiamy ze wszystkim, którzy chcą z nami rozmawiać - dodaje Maria Zaremba-Ślachciak.
Otwarty na takie dyskusje, ale w ramach Rady Miasta Poznania, jest Mariusz Wiśniewski: - Taka rozmowa powinna się mimo wszystko odbywać na gruncie neutralnym, z udziałem przedstawicieli wszystkich opcji politycznych - zaznacza radny.

Poseł Leszek Aleksandrzak, przyznaje, że podczas spotkania będą rozmawiać nie tylko o Gimnazjum nr 24, ale także o planach likwidacji kilkunastu poznańskich szkół.
- Chcemy poznać argumenty rodziców i nauczycieli. Sytuacje w poznańskiej oświacie musimy przeanalizować i wypracować najlepsze rozwiązania - mówi poseł SLD. - Zwłaszcza, że likwidacja szkół na dużą skalę dotyka teraz duże miasta.

Jak radny chce, niech zaprosi Jaruzelskiego i Kiszczaka
Z Leszkiem Millerem, przewodniczącym SLD, rozmawia Mateusz Ludewicz

Podczas swojej czwartkowej wizyty w Poznaniu odwiedzi Pan Gimnazjum nr 24.
Otrzymałem zaproszenie poparte pięcioma tysiącami podpisów rodziców i nauczycieli poznańskich szkół. Postanowiłem na nie odpowiedzieć i podczas mojej wizyty w stolicy Wielkopolski będę uczestniczył w spotkaniu dotyczącym miejskiej oświaty.

Spotkaniu, na które zostali zaproszenie tylko przedstawiciele SLD...
Nie jestem jego organizatorem i nie wiem, kto został na nie zaproszony. Myślę jednak, że będą tam przedstawiciele różnych partii politycznych.

Zaproszono tylko pana premiera, poseł Krystynę Łybacką i posła Leszka Aleksandrzaka. Z całą pewnością nie będzie tam radnych PO, PiS i Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. Marek Sternalski z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że na spotkaniu o miejskich szkołach się nie pojawi, bo brakuje na nim generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka...
Skoro radny Sternalski tak twierdzi, to niech ich zaprosi.

Jaką radę przywiezie Pan z Warszawy szkołom, które mają zostać zlikwidowane w Poznaniu?
Cały czas przygotowuję się do czwartkowej wizyty w Poznaniu. Dzisiaj spotkam się z posłanką Krystyną Łybacką, która szczegółowo przedstawi mi sytuację miejskiej oświaty. Wtedy będę wiedział, o czym rozmawiać z rodzicami i nauczycielami.

Gimnazjum nr 24 do likwidacji?
Gimnazjum nr 24, mieszczące się na osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu jest jedną z kilkunastu szkół, które miały zostać zrestrukturyzowane.
W pierwszej wersji gimnazjum miało przenieść się do budynku po likwidowanym Gimnazjum nr 25 na pobliskie osiedle Tysiąclecia. Pomysł ten nie spodobał się szkole. Zaczął się protest. Zaproponowano też miastu zmianę obwodów pobliskich szkół na Ratajach, a także chęć przejęcia uczniów z Gimnazjów nr 23, 27 i 31. Radny PO Michał Tomczak, oburzony pomysłem stworzenia "getta dla niepełnosprawnych uczniów" uczęszczających do Gimnazjum nr 27, napisał projekt likwidacji Gimnazjum nr 24, który już przedstawił radnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dżenek
salezjanie to dno
p
powodzenia
Proszenie o pomoc byłego premiera jest błędem - co on może? SLD nie ma większości w radzie. Lepszym sposobem byłyby grzeczne rozmowy z radnymi, na zasadzie wpraszania się, przekonywania, że mamy nowe argumenty. Ale wladze G24 chyba przyjęły złą taktykę obrony - nie wróżę im sukcesu. Do tego jeszcze ta afera z Andrzejkami nocą - tragedia!!! W życiu nie posłałbym swojego dziecka do tej szkoły!
p
poznaniak
Bezpardonowe ? Chyba lepiej wyrazić swoją opinię na forum niż w cichaczu gabinetów "załatwiać" szkole nowe pomieszczenia. Bo to że radni i urzędnicy wydzialu oświaty promowali pomysł z Salezjanami to FAKT. I tyle. Wygaszanie oznacza likwidację 400 osobowego gimnazjum na dolnym tarasie Rataj. Dzieci dzisiejszych podstawówek 3, 18, 19, 20 będą się gnieździli w G 23 i 27. W budynku po G 25 będą szkoły sportowe z cegielskiego.... Rodzice z podstawówek nie są tego świadomi, ale w G23, które teraz ma 100 % wypełnienie dziecmi będzie miało jeszcze absolwentów z 19 i 20, a G27 z SP 18 i dzieciaki z Tysiąclecia. G26 jest poza obwodowe więc zjeżdżają tam dzieci z całych Rataj i spoza nich. I to tyle w "gwoli prawdy". proponuję poczytać strone internetową G24 - tylko uczniów żal...
o
oburzona
Dlaczego szkołę, która od 25 lat służy mieszkańcom RATAJ należy zlikwidować? Bo potrzebne sa pieniądze na utrzymanie STADIONU? Już M. Frankiewicz pozamykał przedszkola, których też podobno było za dużo, a dziś? Trzeba dziecko zapisywać do żłobków zanim sie jeszcze urodzi... Czy i tak będzie w przypadku szkół? Czy dzieci musza chodzić na 2 zmiany do szkoły,uczyć się do 18... chyba szkoły przeżycia... Jeśli ktokolwiek jest za likwidacją szkół, wg radnych poznania jest to reforma oświaty, to chyba nie wie, jakie będa tego konsekwencje. Jakie naszych dzieci wychowanie, takie przyszłych pokoleń bytowanie...
r
rozsądek
Nikt nie zamierza "wywalać" gimnazjalistów z Gim 24. O ile wiem wchodzi w grę wygaszanie, co oznacza,że obecni uczniowie dokończą naukę tam, gdzie zaczęli. Osobiście jestem za tym, żeby Gimnazjum nr 24 pozostało: mniej uczniów oznacza lepsze warunki nauki, mniej patologii itd. Nie podoba mi się polityka oszczędzania na naszych dzieciach. Wolałbym, aby miasto poszukało oszczedności w innych dziedzinach. Ale bezpardonowe atakowanie Salezjan i obwinianie ich o wszystko też mi sie nie podoba.
p
poznaniak
Do glosu rozsądku - czy to oznacza, ze teraz nalezy oddać Salezjanom resztę szkoly a gimnazjalistów z G24 wywalić i poupychać w innych gimnazjach ?! Czy to oznacza, że można tymi dziecmi grać na prawo i lewo, bo radny jeden z drugim ma swoje interesy albo dzieci u Salezjan ?! Salezjanie NIE płaca czynszu za wynajem pomieszczeń na Bohaterów (opłata za prąd i wodę to nie czynsz - czytaj zysk - dla miasta). Miasto płaci kościołowi krocie za VIII a samo uzycza w prezencie swoje budynki ! To jawne podejrzenie przestępstwa - działanie na szkodę miasta przez urzędników. Tego "głosie rozsądku" (świadomie z małej litery) nie widzisz ?! Niech Salezjanie wybudują budynek, płacą podatki i będą mieli nabór jak szkoły publiczne - będzie dla wszystkich równo i SPRAWIEDLIWIE. Tylko który faryzeusz z PO na to pozwoli ? To wbrew im interesom. Nieprawdaż panowie Sternalski i Tomczak ? A może jeszcze ktoś ?
r
rozsądek
Gdyby nie Szkoła Salezjańska - Gimnazjum nr 24 nie istnałoby już od 6 lat. Salezjanom zaproponowano tę lokalizację, ponieważ część szkoły była już wtedy niewykorzystana. W gruncie rzeczy Gimnazjum nr 24 właśnie Salezjanom zawdzięcza ostatnie 6 lat istnienia.
E
Ernest
Jeśli Miller ma być gwoździem do trumny tego gimnazjum, to znaczy, że radni będą kierować się sympatiami lub antypatiami politycznymi, zamiast merytorycznymi argumentami podczas głosowania?
J
Jeszcze Polska nie zginęła
byle kogo. uczciwi ludzie nie będą się szmacić w towarzystwie człowieka któremu umarza się procesy za przewinienia których dokonał.
O
Oburzony
Pewnie wciąż nie mogą uwierzyć, że po latach stagnacji i braku większego zainteresowania ze strony opinii publicznej wszelkimi poczynaniami władz POZNANIA, teraz nie tylko w sprawie szkół, ale i wielu innych ludzie zaczynają głośno wyrażać swoje zdanie, a wręcz oburzenie, protestują, patrzą na ręce, wychodza na ulice. Rodzi sie nowa świadomość obywatelska, która albo zakończy się rewolucją, przewrotem, albo wzmożonym uciskiem władz... Pożyjemy, zobaczymy. Szanownym Dziennikarzom, naszego kraju, życzę więcej OBIEKTYWIZMU, ZROZUMIENIA, RZETELNOŚCIi SKRUPULATNOŚCI. Podobno stronniczość mediów dawno temu upadła, razem z poprzednim ustrojem, dziś tak negowanym? Hmmm Sposób formułowania pytań - oceniający, sugerujący oraz stronniczy - jest typowym przykładem" jak stworzyć idealną informację" na potrzeby pewnych grup...
P
Polak mądry po szkodzie ;/
z wyborcami, ludźmi, którzy mają dość tych rządów, które ewidentnie działają na niekorzyść naszego miasta, województwa i państwa. Likwidacja oświaty, służby zdrowia, przychodni lekarskich, leków refundowanych, sądów rejonowych, w najbliższym czasie powiatów i sam Bóg wie jeszcze czego - oto plany, reformy, pszyszłościowe działanie jedynej, słusznej partii - PO... Brak słów w jakim my kraju żyjemy, o nie taka wolność i Polskę WALCZYLIŚMY!
G
Gość
Szanowni Państwo! Sposób komentowania, wypowiadania się pana Marka Sternalskiego, przewodniczacego radnych miasta Poznania z frakcji PO, przekracza wszelkie normy i zasady chociażby podstawowego, kulturalnego zachowania, nie wspominając już o tym, że jako radny miasta Poznania reprezentuje społeczność stolicy Wielkopolski. Ten żenujący słowotok, odracanie kota ogonem, słowne podjazdówki - może i są medialne i sensacyjne, ale za grosz nie przystoja one radnemu, przewodniczącemu radnych miasta z partii PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. Jesli to jest "gwóźdź do trumny" to odbije się on znacząco dla radnych PLATFORMY OBYWATELSKIEJ...
A
Anna
Co dodać do tego plucia jadem radnego Tomczaka w stronę Gim 24? Otóż to do Salezjanskiej szkoly uczęszcza dziecko pana Tomczka i o swoj i swoich kolegow radnych interes tak rozdziera szaty. Jad tego radnego skierowany jest przeciw szkole ,ktora ma calkowicie zniknąc ,by moga panoszyc sie na ratajach szkoladla jego dziecka i jego kolegow radnych- salezjanska szkola. TO trzeba mocno akcentowac, bo w imie szarego obywatela ,ktory wyniósl na ołtarze do rady miasta radnego Tmmczaka to naprawde nie idzie.Tomczak dawno zapomnial o tym kto go wybierał .Z wyższością i cynizmem traktuje obywateli. Pamietajmy gdzie oddac glos i jak glosowac . Na pewno Tomczakowi i Sternalskiemu -pogrzebaczon oswiaty poznanskiej powiemy NIE
W
Widukind
POmyłka : miało być POkraczny bękart. Mam nadzieję że towarzysz Mołotow , ojciec chrzestny PZPR i POZPR mi wybaczy taką gafę.
W
Widukind
POmyłka : miało być POkraczny bękart. Mam nadzieję że towarzysz Mołotow , ojciec chrzestny PZPR i POZPR mi wybaczy taką gafę.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie