Poznań: Marcelińską trzeba naprawić [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Dziury w jezdni na ul. Marcelińskiej. Grzegorz Dembiński
Urząd Miasta nie dotrzymał słowa. Obiecał remont ul. Marcelińskiej, na odcinku od Przybyszewskiego do Grochowskiej, ale tak się nie stało. Zdaniem mieszkańców, złamanie tej niepisanej umowy, nie powinno pozostać bez echa. Teraz zastanawiają się nad wyborem formy protestu.

- Gdy prowadzono remonty ulic przed Euro 2012, objazdy przebiegały właśnie Marcelińską - przypomina Grzegorz Steczkowski, przewodniczący Rady Osiedla Stary Grunwald. - Nadmierne obciążenie ruchem samochodowym tej ulicy doprowadziło do jej zniszczenia. Stan nawierzchni jest katastrofalny. Miasto zobowiązało się do jej naprawy.

Tomasz Libich z ZDM informuje, że w lipcu 2012 r. wyremontowano Marcelińską, na odcinku od ulicy Polnej do Przybyszewskiego. Wymiana nawierzchni kosztowała prawie 279 tys. zł.

- To prawda - przyznaje G. Steczkowski. - Ale na tym remont się zakończył.

Karolina Fabiś-Szulc, radna Platformy i wiceprzewodnicząca komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta podkreśla, że zgłaszane były poprawki do tegorocznego budżetu. Niestety, przepadły.

- Powiedziano nam, że nie przewiduje się napraw, bo nie ma na ten cel pieniędzy. Prawdopodobnie zostanie to zrobione po 2015 r. - mówi K. Fabiś-Szulc, która ma jednak nadzieję, że może w przyszłorocznym budżecie miasta uda się znaleźć na to zadanie fundusze. I zaznacza: - Bo przejechanie Marcelińskiej grozi uszkodzeniem samochodu. Nie jest to jedyna ulica w tej części Grunwaldu, której stan jest tragiczny. Podobna sytuacja występuje np. na Husarskiej. Jadąc nią autem, trzeba bardzo uważać. Zdarza się, że matka pcha wózek z dzieckiem jezdnią, ponieważ chodnik tak jest zniszczony, że nie można po nim jechać.

- Remontu wymaga też Wolsztyńska, przy której, jak na ironię, funkcjonuje Centrum Likwidacji Szkód Samochodowych - przytacza kolejny przykład G. Steczkowski. I zaznacza, że jeszcze ówczesna Rada Osiedla Ostroroga rozpoczęła rewitalizację Marcelińskiej (fragment od Grochowskiej do Ostroroga). To przedsięwzięcie kontynuowała obecna RO Stary Grunwald. Palikami zabezpieczono kasztanowce, by kierowcy ich nie uszkodzili. Posadzono zieleń, uzupełniono żywopłot. Jednak te zabiegi nie ukryją dziurawej, jak ser szwajcarski Marcelińskiej.

- Konieczny jest też remont tej ulicy na odcinku od Przbyszewskiego do Grochowskiej - przyznaje T. Libich. - Szacujemy, że wymiana nawierzchni jezdni i krawężników będzie kosztować około 1,2 mln złotych.

Obecnie ZDM nie posiada pieniędzy, by sfinansować tę inwestycję. Także rada osiedla nie dysponuje wystarczającymi funduszami. G. Steczkowski twierdzi, że roczny budżet rady to ok. 80 tys. zł. To nie wystarczy nawet na naprawę Wolsztyńskiej (300 tys. zł).

- Po rozliczeniu obecnie prowadzonych robót, wygospodarowane w ten sposób pieniądze ZDM przeznaczy na remont Marcelińskiej - deklaruje T. Libich.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ostro1

Powiedzmy jeszcze słów kilka o zniszczonej ul. Ostroroga...
Kilkuletnie starania dwóch kolejnych Rad Osiedli (kiedyś im. Jana Ostroroga, obecnie po reformie łączeniowej – Stary Grunwald), a także od roku Stowarzyszenia im. Jana Ostroroga nie przynoszą oczekiwanego wyniku. A przecież to część uznanej ponad 30 lat temu zabytkowej enklawy urbanistyczno-architektonicznej Miasta.

Nie pomogły 2-krotne w ciągu trzech lat wizyty delegacji wymienionych organizacji u dyr. ZDM-u Jacka Szukały, niedawna z udziałem Radnego Miej. W.Wośkowiaka u wiceprezydenta M.Kruszyńskiego. W trybie interpelacji próbuje coś uzyskać Radny Miasta Ł.Mikuła.

Sytuacji nie zmieniła też petycja z ub. roku podpisana przez zdecydowaną większość mieszkańców ulicy (część willi wynajęta na usługi), ani dwukrotne pisma (2011 i 2012) do Prezydenta R.Grobelnego- te ostatnie pozostały bez odpowiedzi.

Zaniedbanie zabytkowych ulic Grunwaldu, nie tylko Ostroroga, ale też np. ul. Zakręt, ul. Iłłakowiczówny jest ewidentne i rzuca się w oczy. Tymczasem ZDM w próbach wyjaśnienia tej sytuacji jest mało wiarygodne, a czasem... konfabuluje.
Pozostaje więc nam mieszkańcom nieustanne przypominanie władzom Miasta o tej sprawie, co też konsekwentnie czynimy.

g
gwald

Pan Steczkowski zapomina, że Wolsztyńska była remontowana dużo później niż Ostoroga ( 30 lat temu był ostatni remont-połatajek nie liczę). Powinien pamiętać, bo chyba sam tam mieszka. Uporządkowano parkowanie i uczyniono ulicę jednokierunkową.Ale cóż,bliższa koszula ciału. Tylko, że jak się jest przewodniczącym rady osiedla to nie wypada iść w prywatę. W czasie remontów przed EURO Ostroroga stała się łącznikiem pomiędzy Marcelińską ( zgoda, że ta ulica jest w tragicznym stanie) a Grunwaldzką i przejeżdżało nią ponad 600 aut ( sic!) na godzinę. Przez willową ulicę !!! Kilkuletnie starania grupy bardzo zaangażowanych ludzi z ówczesnej Rady Osiedla Jana Ostroroga ( potem Stowarzyszenia) przyniosły tylko częściową poprawę w postaci ograniczenia tonażu aut i 2 progów spowalniających. Więcej, z powodu arogancji urzędników ZDM i zarządu miasta, nie udało się zrobić. Ale i za to wielkie dzięki. Miasto powinno zrekompensować mieszkańcom ten kilkuletni horror objazdowy i wyremontować gruntownie zarówno Marcelińską, jak i Ostroroga oraz parę innych przyległych ulic, które kierowcy wybrali na objazdy przy wspomnianych remontach. Niedługo radni zaczną znowu obiecywać "gruszki na wierzbie" bo zbliżają się wybory. Do rad osiedli też Panie Steczkowski. Pamiętajmy o tym nie zaznaczając na karcie nazwisk nieudaczników i arogantów.

Dodaj ogłoszenie