- W Poznaniu znajduje się wiele zabytkowych nieruchomości wymagających dużych nakładów finansowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane – mówi Andrzej Rataj.
- Niestety, wielu właścicieli albo użytkowników wieczystych nieruchomości nie ma możliwości finansowych na przeprowadzenie odpowiednich prac, co jest spowodowane głównie stanem budynków nieremontowanych przez dłuższy okres czasu, wieloletnim brakiem realnej możliwości dysponowania swoją własnością, a także wysokimi kosztami prac dotyczących obiektów zabytkowych.
Od roku 2006 do końca ubiegłego roku miasto wsparło prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków łączną kwotą ponad 20 milionów złotych, co daje średnio około 1,6 miliona złotych rocznie. Chce zatem informować o tym stosowanymi tabliczkami na obiektach zabytkowych, które zostały zrewaloryzowane przy udziale finansowym Poznania, jak to jest np. w Gdańsku i w Toruniu.
- Inicjatywy te sprzyjają rozwojowi świadomości mieszkańców dotyczącej wspólnej troski o materialne dziedzictwo i stanowią widoczny dla każdego (dla mieszkańców i dla turystów) wyraz efektów działań wspólnoty samorządowej dla zachowania dziedzictwa historycznego – uważa Andrzej Rataj.
Miejski Konserwator Zabytków opracowuje obecnie właściwą formę graficzną takich tabliczek, które informowałyby o przekazanych środkach z budżetu miasta, a także pracuje nad ustaleniem zasad ich umieszczania na obiektach zabytkowych.
POLECAMY:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?