Poznań: Miasto chce kontrolować zarządzanie cmentarzami

Bogna Kisiel
W 2017 roku kończy się umowa z Universum na zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Kolejny operator poznańskich nekropolii ma być wybrany w przetargu.

W Poznaniu są dwa cmentarze komunalne – na Junikowie i Miłostowie. Jan Sulanowski, radny PiS uważa, że miasto nie ma kontroli nad tym co się na nich dzieje, bo ich faktycznym zarządcą jest Spółdzielnia Pracy Universum. Twierdzi też, że niektóre rejony tych nekropolii są zaniedbane. Rosną na nich góry śmieci, liści, elementów nagrobków, rozrasta się dzika roślinność. Za ten stan wini poznańskie władze. Dlaczego?

– Bo przez ćwierć wieku nie tylko tolerowały, ale podtrzymywały patologiczny system gospodarowania miejskimi nekropoliami – uważa J. Sulanowski. – Mają na sumieniu grzech zaniechania. Z szacunku dla zmarłych trzeba uporać się z tym cmentarnym układem i podjąć działania naprawcze.

Umowa na 25 lat
Przypomnijmy, że w 1975 r. zarządzeniem ówczesnego prezydenta miasta spółdzielni przekazano m.in. domy przedpogrzebowe, budynki gospodarcze, zakłady produkcji kamieniarskiej, które umożliwiały jej utrzymanie i zarządzanie cmentarzami komunalnymi.

W 1992 r. miasto podpisało umowę z Universum. Stanowi ona, że przez 25 lat spółdzielnia będzie prowadzić cmentarze komunalne. – Przejęła ona rolę administratora i inkasenta opłat od mieszkańców oraz innych firm pogrzebowych. Stała się faktycznym zarządcą cmentarzy na Miłostowie i Junikowie – mówi radny Sulanowski. I dodaje, że miasto nie musiało już finansować utrzymania nekropolii i zobowiązało się nie pobierać od Universum podatku od nieruchomości.

– Uzasadniano to ważnym interesem publicznym, bo gdyby miasto pobierało podatek, to Universum musiałoby podwyższyć stawki za sprzedaż i prolongatę miejsc grzebalnych – wyjaśnia J. Sulanowski. - Umowa ta nie gwarantowała miastu możliwości kontroli poczynań zarządcy cmentarzy. Opłaty trafiały na konto spółdzielni. W związku z tym nie można było zweryfikować wysokości wpływów i wydatków.
Radny zwraca uwagę, że miasto nie zdecydowało się na wypowiedzenie umowy także wtedy, gdy Universum zostało ukarane przez UOKiK za praktyki monopolistyczne. W 2004 r. nałożono na spółdzielnię karę w wysokości 90 tys. (wyłączność na kopanie grobów), a w 2007 r. w wysokości 180 tys. zł (pobieranie opłat za korzystanie z domów pogrzebowych i nadzór nad organizacją pogrzebów).

Kontrola NIK
W 2015 r. zakończyła się kontrola NIK, która przyjrzała się, jak wyglądała organizacja zarządzania cmentarzami na Junikowie i Miłostowie w latach 2013-2014. Wbrew twierdzeniom radnego, nie wykazano nieprawidłowości w zakresie stanu utrzymania cmentarzy. Natomiast inne spostrzeżenia J. Sulanowskiego znalazły potwierdzenie w protokole pokontrolnym.

Po pierwsze uznano, że przekazanie zarządzania cmentarzami Universum jest niezgodne z prawem. – W 1992 r. były zupełnie inne realia – przypomina Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta.

To prawda. W 1997 r. i 2004 r. zmieniły się przepisy, według których zadania z zakresu gospodarki komunalnej może prowadzić jednostka miejska, albo można je zlecić spółce w drodze np. przetargu.

Wskazano też, że dochody z opłat za groby nie wpływały do budżetu miasta, a powinny. Co więcej miasto nie miało możliwości ich weryfikacji. Urząd Miasta mógł się jedynie opierać na sprawozdaniach składanych przez spółdzielnię. Wynikało z nich, że w kontrolowanym okresie wpływy Universum z opłat za groby wyniosły w 2013 r. – ponad 3,5 mln zł, a w 2014 r. tylko nieco mniej.
Po zwrotach opłat w przypadku ekshumacji zwłok kształtowały się one na poziomie ok. 3,4 mln zł w każdym roku. Natomiast wydatki spółdzielni związane z realizacją umowy były nieco wyższe i zostały pokryte z własnych pieniędzy Universum.

NIK zwraca również uwagę, że umorzenia zaległości podatkowej powinny następować w wyjątkowych sytuacjach, nie mogą one być regułą.

"Operator" z przetargu
Umowa z Universum wygasa w czerwcu 2017 r. Co dalej? – Cmentarze powinny być zarządzane przez nową jednostkę miejską lub już istniejącą, np. ZZM – mówi radny Sulanowski.

Prezydent Stasica uważa, że nie jest to dobry pomysł. – Jestem przeciwny, by zajęła się tym miejska spółka – mówi A. Stasica. I dodaje: – Został powołany zespół. Skupia się on na rozwiązaniu, które pozwoli wyłonić „operatora” cmentarzy w drodze przetargu. Ma wypracować kompleksową propozycję, która tak zabezpieczy interesy miasta, aby kontrolowało ono zarządzanie cmentarzami, a usługa była wykonana rzetelnie.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ: Miasto powinno mieć kontrolę nad cmentarzami

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola

CZas najwyższy,sprawdzić majątki tej wierchuszki od cmentarzy. Bród smród brak WC napady,zboczeńcy,tam znajdziesz wszystko tylko nie to co potrzebujez a dostęp do kier.cmentarzy żaden nawet winternecie nie uświadczysz kto jest np.kierownikiem cmentarza. Prace w UNiwersum dostają rodziny

p
parafianin

Teraz to dopiero się zacznie, zapewne oddadzą cmentarze ,przewodniej sile narodu,czyli Watykańskiej mafii.Poznaniacy trzymajcie się za kieszeń.

j
janka

Dokładnie jak mówisz. Kolejny ambitny z pis, pewnie według wskazówek kolegi juz posła ma niekończący się temat by zaistnieć czyli Universum. Ciekawe jak opanują po tylu latach funkcjonowanie cmentarzy. Działa to tyle lat i po co zmieniać to na siłę? Sztab ludzi do korytka potrzebny

g
gjds

Czyżby nowy vel sęk w szeregach pisu? miasto nie panuje nawet nad częścią zieleni w poznaniu, o śmieciach nie wspominając i chce teraz wprowadzać swój nieporządek na cmentarze?
Nowa spółka musi mieć nowego prezesa i tabun zastępców, to oczywiste a pieniądze się znajdą - zawsze można miasto zadłużyć, albo wprowadzić stefę płatnego parkowania w niedzielę! Grunt, żeby swoi kolesie byli u koryta. Brawo !

44

Z radnym na czele

E
Eeee

Przecież Staszica już nie jest wiceprezydentem od dobrych paru tygodni? Trzymaliśmy temat w szufladzie i czekaliśmy na dobry moment dla dobrej zmiany? hehehehe, słabo.

l
leser

a co tu twardo trzymać? jest kilka firm które zajmuja się pochówkami i nikt nie narzuca korzystania z "wiadomej" firmy. A miasto nie ruszając palcem w bucie dostaje 3,5 mln zł to mało? a wystarczy popatrzeć na działania i koszty innej org tzw Goap 20 mln rocznie i co?? nikt nie jest zadowolony. nowy twór to nowi urzędnicy nowe koszty biurka komputery itp itd i co najwazniejsze jakies nowi dyrektorzy naczelnicy za grubą kasę!!!!

D
Dociekliwy

Tylman wczoraj, porzadek na cmentarzach dzisiaj, strach sie bac co bedzie w poniedzialek. Czyzby nagonka na universum przed opisywanym przetargiem?

l
leser

czyżby Pan Radny szykował "dobrą zmianę" również dla cmentarzy? kolesiostwo zaciera rączki?

r
rację

Powinien się tym zajmować nowy Zarząd Cmentarzy i Zieleni Miejskiej, tak ważna sprawa jak pochówek powinna być twardo trzymana w ręku miasta a nie rozwadniana poprzez jakieś zewnętrzne firmy.

a
agata

na cmentarz!

Dodaj ogłoszenie