Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkania lub biura zamiast kolejnej galerii handlowej. Miasto negocjuje

Karolina Koziolek
Powstanie Posnanii na pewno nie pomoże w rewitalizacji śródmieścia - mówi Paweł Głogowski ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań i dodaje, że rezygnacja z Metropolis to dobry znak dla miasta
Powstanie Posnanii na pewno nie pomoże w rewitalizacji śródmieścia - mówi Paweł Głogowski ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań i dodaje, że rezygnacja z Metropolis to dobry znak dla miasta Łukasz Gdak
Biura lub mieszkania powstaną przy ul. Hetmańskiej przy siedzibie Enei. Miała tam powstać kolejna ogromna galeria, ale inwestor zrezygnował.

W Poznaniu może nie powstać już żadna galeria handlowa. W każdym razie na pewno nie powstanie galeria Metropolis, którą planowano zbudować przy ul. Hetmańskiej. Na działce prawdopodobnie będzie park biurowy lub mieszkania.

Koniec galerii w Poznaniu
Przy ul. Hetmańskiej, po jej północnej stronie, miała powstać wielka galeria handlowa. Inwestor planował z rozmachem ponad 220 tys. mkw. powierzchni i 3 tys. miejsc parkingowych. Z planów się wycofał. Poznań przoduje w kraju pod względem powierzchni handlowej przypadającej na jednego mieszkańca, a przed nami otwarcie kolosa, czyli nowej galerii handlowej Posnania przy rondzie Rataje. Jej budowa dziwi wiele osób. Po co budować kolejną galerię handlową, skoro jest ich w mieście tak wiele. Odpowiedzi należy szukać w przeszłości. Posnania była w planach od kilkunastu lat, na długo przed tym, zanim powstała Malta czy PCC. Wydłużył się jednak proces inwestycyjny (zakup działek) i dlatego budowa rozpoczęła się z opóźnieniem. Podobna historia mogła spotkać galerię Metropolis. Jej budowa też była zapowiadana od lat. Tu jednak inwestor nie upierał się przy galerii, postanowił przeznaczyć działkę na inne cele. Prawdopodobnie będzie to park biurowy, wzorem tego przy jeziorze Malta lub mieszkania.

- Dobrze, że galeria handlowa nie będzie. Zależy nam, by powstała tam ciekawa zabudowa, tym bardziej że to teren w bezpośrednim sąsiedztwie Wolnych Torów, gdzie planowana jest nowa dzielnica Poznania - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Przyznaje, że trwają rozmowy z inwestorem Echo Investment na temat tego projektu. Niewykluczone, że mogłyby tam powstać mieszkania. Do tego potrzebne byłyby zmiany w zapisach planistycznych. Miastu zależy, by inwestycja wpisała się w kontekst, którym jest wielki projekt tworzenia od podstaw nowej dzielnicy Poznania. PKP oraz ZNTK chcą uwolnić blisko 80 ha terenów między ul. Matyi a ul. Hetmańską.

Paweł Słupski z Echo Investmen przyznaje, że firma jeszcze nie podjęła decyzji, w co zainwestuje.

- Prowadzimy rozmowy z władzami Poznania. Również od nich będzie zależała decyzja firmy - mówi przedstawiciel inwestora z Kielc.

Tylko nie wielki handel
- Niezależnie, co tam powstanie, będzie to lepsze dla miasta niż kolejna galeria handlowa - ocenia Łukasz Mikuła, szef komisji polityki przestrzennej Rady Miasta.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie parku biurowego wzorem tego, który Echo Investment zbudowało na Malcie. - To kilka budynków z przestrzenią publiczną między nimi. Dla rozwoju i jakości funkcjonowania miasta to bardziej korzystne niż zbita bryła centrum handlowego, które wysysa mieszkańców z ulic - mówi Łukasz Mikuła.

Jego zdaniem zmiana przeznaczenia terenu oznacza także lepszą sytuację na rynku pracy. Miejsca pracy, w mających tam powstać biurach, są lepiej płatne niż miejsca pracy w handlu (w sytuacji, kiedy powstałaby tam galeria handlowa).

Paweł Głogowski ze stowarzyszenia Ulepsz Poznań, które w ramach inicjatywy Fyrtel promuje śródmiejski drobny handel, od dawna mówi o niszczącym wpływie galerii handlowych na przestrzeń Poznania. Policzył, ile sklepów mieszczą wszystkie galerie handlowe w Poznaniu. Wyszło kilka tysięcy. Gdyby je przenieść na poznańskie ulice, mielibyśmy śródmieście tętniące życiem. - Powstanie Posnanii na pewno nie pomoże w rewitalizacji śródmieścia - mówi i dodaje, że rezygnacja z Metropolis to dobry znak dla Poznania.

Czy na wielkiej działce przy ul. Hetmańskiej powstaną biura, dowiemy się niebawem. Choć także i rynek biurowy w Poznaniu nie jest bardzo dynamiczny. To, czego Poznań najbardziej potrzebuje, to niedrogie mieszkania w centrum.

Poznań w czołówce
Poznań przoduje w ilości powierzchni handlowej na mieszkańca. W aglomeracji poznańskiej działa 19 centrów handlowych, a przed nami otwarcie największego centrum budowlanego przy rondzie Rataje.

Pierwsze duże centrum handlowe w stolicy Wielkopolski otwarto 11 listopada 1998 r. na Franowie. M1 działa do dzisiaj.

Jeszcze w tym roku otwarta zostanie galeria Posnania o powierzchni całkowitej 260 tys. mkw. Dla porównania, obie części Starego Browaru mają 130 tys. Inwestycja mieści się na 9 ha. Będzie to 20. i największe centrum handlowe w aglomeracji poznańskiej. Rozwój galerii handlowych zabija ulice handlowe, a centrum podupada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski