Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: MTP w rękach samorządowców?

Piotr Talaga
MTP w Poznaniu. Iglica
MTP w Poznaniu. Iglica Fot. Archiwum
Przyszłość Międzynarodowych Targów Poznańskich była tematem środowych rozmów samorządowców Wielkopolski, Poznania i ministra skarbu państwa. Zawarto wstępne porozumienie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Prezydent Poznania porozmawia z ministrem o komunalizacji MTP
Poznań: Miasto wciąż ma szansę przejąć MTP [FILM]
Prywatyzacja targów najwcześniej w 2012 r.
Prywatyzacja MTP: Prezydent powołał pełnomocnika

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa ustalili dziś w Warszawie, że wkrótce spotkają się prawnicy reprezentujący samorządy i MSP. Celem jest sprawdzenie czy istnieje prawna możliwość komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nie oznacza to jednak automatycznej zgody na ten sposób przekształceń własnościowych spółki.

Nadal trwa spór między samorządowcami województwa i Poznania z MSP. Dotyczy on przyszłości Międzynarodowych Targów Poznańskich. Samorządowcy chcieliby utrzymać większościowy pakiet udziałów lub akcji spółki w rękach publicznych. W planach MSP jest natomiast sprzedaż akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. W połowie ubiegłego roku wydawało się, że strony są bliskie porozumienia. Wskazywano nawet datę ogłoszenia tego faktu publicznie przez ówczesnego ministra skarbu, Aleksandra Grada. Nic jednak z tego nie wyszło.

Przez kolejne miesiące w sprawie nic się nie działo. Dopiero miesiąc temu prezydent Grobelny skierował do nowego ministra pismo z propozycją spotkania. Kilka dni temu Mikołaj Budzanowski zadzwonił do prezydenta z... propozycją spotkania. - Trochę to tak wygląda, jakby do spotkania doszło z inicjatywy obu stron - mówi Ryszard Grobelny.

W jego ocenie klimat rozmów jest dobry, ale na razie nie ustalono żadnych konkretów. Prawnicy samorządów uważają, że istnieje możliwość komercjalizacji spółki na rzecz samorządu wojewódzkiego. Mecenasi ministerstwa uważają, że to nie jest prawnie dopuszczalne. W najbliższym czasie mają się oni zatem spotkać i sprawdzić czy taka ewentualność w chodzi w grę.

- Dzisiejszych ustaleń nie należy jednak interpretować, że jeśli komunalizacja okaże się możliwa to resort skarbu się na nią zgadza - zastrzega prezydent Poznania. - Z pewnością jednak można mówić, że jakieś kroki zostały podjęte w celu uzyskania porozumienia.

Podczas spotkania padły wzajemne deklaracje o poszukiwaniu rozwiązań zadowalających obie strony. Samorządowcy są zdania, że kontrola nad spółką powinna być w rękach publicznych. Jest to bowiem gwarancja dla dalszego rozwoju MTP. Uzyskanie pakietu kontrolnego przez prywatnego inwestora mogłoby natomiast prowadzić np. do sprzedaży terenów targowych na cele deweloperskie. Resort skarbu jest natomiast rozliczany z wpływów z prywatyzacji.

Silny argument w negocjacjach posiada prezydent miasta. MTP są bowiem obecnie spółką z o.o. By mogła ona trafić na GPW konieczne byłoby jej przekształcenie w spółkę akcyjną. Zgodnie z umową spółki, taka ewentualność istnieje, ale musi na nią wyrazić zgodę prezydent miasta Poznania.

Obecnie 60 proc. udziałów w MTP należy do Skarbu Państwa, a 40 proc. do miasta Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski