Poznań: Muzyka Chopina i Komedy zabrzmiała jednego wieczoru...

  Poznań: Muzyka Chopina i Komedy zabrzmiała jednego wieczoru na koncercie w Auli UAM

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Agnieszka Wilczyńska to jedna z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych
  1/9
  przejdź do galerii

  Agnieszka Wilczyńska to jedna z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych ©Łukaasz Gdak

  Jazzowe opracowania muzyki klasycznej i ludowej oraz kompozycje Krzysztofa Komedy wypełniły koncert „Muzyka polska dla zwycięstwa”, który odbył się w niedzielę w Auli UAM.
  Koncert odbył się z okazji setnej rocznicy rozejmu w Trewirze, który zakończył Powstanie Wielkopolskie. Imprezę zorganizowały Fundacja Zakłady Kórnickie i TVP 3 Poznań. Wykonawcami byli Trio Andrzeja Jagodzińskiego, które oprócz lidera-pianisty tworzą basista Adam Cegielski i perkusista Czesław Bartkowski oraz wokalistka Agnieszka Wilczyńska, saksofonista Henryk Miśkiewicz i Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

  Początek wieczoru przyniósł Preludium e moll Chopina z melodyjną improwizacją Jagodzińskiego i z nastrojową solówką Cegielskiego. Zaraz potem usłyszeliśmy „Wiosnę” Chopina, w której zachwycić można było się głosem Agnieszki Wilczyńskiej ciekawie współbrzmiącym z fortepianem Jagodzińskiego.
  Zobacz galerię
  Wkrótce pozostaliśmy w klimatach ludowych. Najpierw usłyszeliśmy melodię „W Olszynie” a zaraz potem „Matulu moja”. W obu można było podziwiać pełne ekspresji solówki Henryka Miśkiewicza. Pełne dynamiki było też wykonanie „Svantetic” Krzysztofa Komedy. Ile swingu może być w Chopinie przekonaliśmy się słuchając „ujazzowionej” przez Boba Russella Etiudy E-dur czyli standardu „No Other Love”. Ostatnim akcentem wieczoru było wykonanie przez Jagodzińskiego i Wilczyńską pochodzącej z filmu „Prawo i pięść” nastrojowej ballady Krzysztofa Komedy do tekstu Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień”.

  Ten niezwykły koncert pozostanie na długo w pamięci wszystkich, którzy w nim uczestniczyli. Jeśli ktoś nie wybrał się na niego, to koncert może obejrzeć na antenie TVP 3 30 marca. TVP Kultura pokaże go 10 kwietnia.

  POLECAMY:


  Komentarze (1)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doktor radzi

  Ogarnia Cię strach na myśl o operacji? W zamian pokonaj pajączki na nogach w domu z żelem http://gry-na-fony.com/nazylaki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo