Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Golęcinie trwa batalia o przyszłość szkoły, którą chciano zlikwidować [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Szkoła na Golęcinie posiada dobrą bazę. Do dyspozycji uczniów jest najnowocześniejszy sprzęt
Szkoła na Golęcinie posiada dobrą bazę. Do dyspozycji uczniów jest najnowocześniejszy sprzęt Paweł Miecznik
Rok temu na Zespół Szkół Technicznych w Poznaniu wydano wyrok śmierci. Po prawie 70 latach funkcjonowania miał zniknąć z mapy oświatowej Poznania. Szkoła na Golęcinie nie poddała się i powoli, choć z trudem, niczym Feniks z popiołów odradza się. - Ten mecz musimy wygrać - twierdzi jej dyrektor Andrzej Kabaciński.

A to niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że w świat poszła informacja o likwidacji ZST (Od września 2012 r. ZST przestał istnieć, ale nadal funkcjonuje Technikum Inżynierii Środowiska i Agorbiznesu).

- Gdy załatwiamy praktyki dla uczniów, to 90 procent rozmówców jest zaskoczonych, bo sądzili, że nas już nie ma - mówi A. Kabaciński.

Najlepszą reklamą szkoły są uczniowie

Kto pośle dziecko do szkoły, której przyszłość jest niepewna? W jaki sposób zdobyć argumenty, potwierdzające zainteresowanie tego typu kształceniem, jeśli w tym roku szkolnym wydział oświaty zgodził się na uruchomienie tylko jednej pierwszej klasy?

- Teraz mamy zgodę na prowadzenie naboru do czterech klas pierwszych. Spośród zaproponowanych przez nas ośmiu nowych kierunków, możemy uruchomić dwa technik: urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz weterynarii - mówi A. Kabaciński. I podkreśla: - Nie porywamy się z motyką na słońce. Mamy bazę i kadrę.

I to potężną, bo ze szkołą na Golęcinie porozumienie podpisał Uniwersytet Przyrodniczy, który jest zainteresowany przejęciem placówki. Trwają w tej sprawie negocjacje z miastem. Pomysł wspiera minister rolnictwa, też absolwent Golęcina. Uczniowie i pracownicy będą mogli brać udział w wybranych zajęciach akademickich i konferencjach, korzystać z porad i konsultacji. Wkrótce zostaną podpisane szczegółowe umowy z Wydziałem Rolnictwa i Bioinżynierii, Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UP.

- Mamy też umowę z Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwem Doświadczalnym UP w Przybrodzie, gdzie nasi uczniowie będą mogli odbywać praktyki - mówi Jacek Michalski, zastępca dyrektora szkoły na Golęcinie. - Zgodę na współpracę wyraził Instytut Techniczno-Przyrodniczy. A w kwietniu przyjeżdża do nas delegacja Liceum Rolniczego z Monteleger we Francji, by podpisać umowę o współpracy.

J. Michalski podkreśla, że najlepszą reklamą szkoły są uczniowie.

- Mamy sukcesy sportowe i olimpiadach zawodowych. W Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym od czterech lat jesteśmy najlepsi w województwie - wymienia J. Michalski. - I nasi uczniowie są dobrze przygotowani do zawodu i nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Drzwi otwarte

Technikum Inżynierii Środowiska i agrobiznesu zaprasza gimnazjalistów na drzwi otwarte. Odbędą się one 23 marca, 6 kwietnia i 20 kwietnia. Spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 10.

Będzie okazja, by zobaczyć, jaką bazą dysponuje szkoła. Co ma do zaoferowania. Przypomnijmy, że kształci techników: mechanizacji rolnictwa, agrobiznesu oraz inżynierii środowiska i melioracji. Od września uruchomione zostaną dwa nowe kierunki: technik weterynarii oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski