Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Igrzyskach promowali gry sprzed wieków [FILM, ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Światowe Igrzyska Gier i Sportów dla Wszystkich.
Światowe Igrzyska Gier i Sportów dla Wszystkich.
Poznańscy studenci wrócili z Igrzysk Olimpijskich, które tym razem odbywały się na Litwie. Pokazali wszystkim jak grać i wygrywać w Pierścieniówkę, Kapele i Grele.

Siedem tysięcy reprezentantów z 62 krajów ze wszystkich kontynentów oraz ponad 100 tysięcy widzów z Litwy i zagranicy. Przez sześć dni od 5 do 11 lipca w litewskim mieście Siauliai (Szawle) trwały zmagania podczas V Światowych Igrzysk Gier i Sportów dla Wszystkich. W ramach, których odbywają się Igrzyska Gier Tradycyjnych organizowane przez Światową Organizację Sportu dla Wszystkich (TAFISA) wraz z UNESCO pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Poznaniacy mieli tam swoją mocną drużynę. Już po raz kolejny w Igrzyskach brali udział studenci z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu pod opieką dr Małgorzaty Bronikowskiej z Zakładu Olimpizmu i Etnologii Sportu. Jest to jedyna w Polsce jednostka naukowa zajmująca się tą tematyką. Nasza drużyna zaprezentowała trzy spośród polskich gier tradycyjnych: Pierścieniówkę, Kapelę oraz Grele.

Historia igrzysk zaczyna się w 1992 roku, kiedy zorganizowano pierwsze takie przedsięwzięcie w Bonn, potem 1996 Bangkok, 2000 Hanower, 2004 powinny, lecz się nie odbyły w Montrealu, 2008 w Pusan i 2012 w Siauliai. Igrzyska odbywają się w cyklu czteroletnim. Są organizowane w wybranych drogą głosowania miastach całego świata (następne w 2016 roku odbędą się w Dżakarcie).

- Głównym celem Igrzysk jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat kulturowego znaczenia gier tradycyjnych wywodzących się z poszczególnych regionów i zachęcenie ludzi do aktywności w obszarze kultury fizycznej - mówi Małgorzata Bronikowska, z Zakładu Olimpizmu i Etnologii Sportu poznańskiej AWF. - Zadaniem Komitetu Organizacyjnego tych Igrzysk jest włączenie nieolimpijskich, tradycyjnych dyscyplin sportowych co pozwala na zwiększenie i wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej różnic etnicznych. Eksponowanie dziedzictwa kulturowego różnych krajów i narodów przeciwstawia się szerzącej się w świecie globalizacji i komercjalizacji.

Igrzyskom towarzyszyły również imprezy kulturalne i naukowe. Jednym z takich przedsięwzięć było zorganizowane przez zarząd TAFISA na czele z jej prezydentem Kang-Too Lee, Korea Płd. oraz UNESCO forum pt. "Rola sportu i kultury w rozwijającym się społeczeństwie", w którym wzięło czynny udział 16 prelegentów - przedstawicieli różnych regionów świata. Jednym z nich była przewodnicząca naszej reprezentacji dr Małgorzata Bronikowska z AWF w Poznaniu. Mówili oni o sytuacji sportu tradycyjnego w swoim regionie, o powadze i możliwościach rozwoju tej dziedziny (lokalnie i globalnie).

Kulminacyjnym punktem programu konferencji było podpisanie dokumentu potwierdzającego współpracę UNESCO-TAFISA "Call for Good Practices in Traditional Games" z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu, której zaproponowano zajęcie się merytoryczną ewaluacją tradycyjnych gier i sportów na potrzeby organizowania kolejnych igrzysk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski