Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Łazarzu będą podziemne parkingi? A może największa galeria w kraju?

BEM
Radni poszerzyli Miejski Program Rewitalizacji. Właściciele nieruchomości w dzielnicach poprzemysłowych, inwestujący w tereny powojskowe mogą więc starać się o niskooprocentowane kredyty z programu Jessica. Jego celem jest wspieranie działań, mających uatrakcyjnić dzielnicę. Pomysły już są. Czy zyskają poparcie urzędników, radnych i miejskiego konserwatora zabytków?

To wszystko jest możliwe dzięki temu, że radni poszerzyli Miejski Program Rewitalizacji o dodatkowe obszary. Będzie on więc teraz realizowany nie tylko na Śródce (tu pilotażowy program wdrażany jest od 2006r.), na Chwaliszewie, Jeżycach, a także na obszarach poprzemysłowych i powojskowych. Trzy poznańskie dzielnice już rozpoczęły "budować zręby rewitalizacji w Polsce" (tak nazywa się właśnie realizowany program) i rywalizują o to, która okaże się najbardziej prężna i odmieniona. We wszystkich od początku roku działają lokalni liderzy, są punkty porad.

Jednak dzięki poszerzeniu MPR zyskają też Wilda i Łazarz, a także inwestujący w tereny powojskowe i poprzemysłowe. Będą mogli np. skorzystać z programu Jessica, a więc z niskooprocentowanego kredytu, który musi być wykorzystany w celu podniesienia estetyki dzielnicy. Na takie wsparcie liczył m.in. inwestor terenu dawnej Modeny. Do urzędu miasta i do radnych już zgłosił się mieszkaniec Łazarza, właściciel kamienicy i terenu, który chciałby wybudować podziemny parking z placem zabaw na jego "dachu".

- Zagospodarowanie terenów podwórzy Johow Gelande to jeden z ważniejszych tematów dla tej dzielnicy - mówiła Joanna Bielawska - Pałczyńska, miejski konserwator zabytków. - Jest pomysł podziemnych parkingów a na nich placów zabaw na przykład przy ulicy Kossaka. Wiadomo wszystkim, że wszędzie w Poznaniu jest problem z parkowaniem.

Być może inwestorowi z Łazarza uda się wywalczyć poparcie dla jego pomysłu.

Inny pomysł to ozdabianie ścian podwórkowych i murów kopiami dzieł, wariacjami na ich temat albo portretami malarzy - patronów tych ulic, Kossaka, Grottgera, Matejki. Może właśnie teraz warto wrócić do niektórych niezrealizowanych pomysłów.

W Poznaniu Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym przygotował trzy terminy szkoleń dla inwestorów na temat Inicjatywy JESSICA. Dwa spotkania już się odbyły - trzecie zaplanowano na poniedziałek 23 kwietnia. Szkolenia skierowane są do podmiotów uprawnionych do ubiegania się o pożyczkę na realizację projektów rewitalizacyjnych: samorząd terytorialny, inwestorzy prywatni, związki komunalne. Szkolenie, które odbędzie się 23 kwietnia poświęcone będzie partnerstwu publiczno-prywatnemu. Jest ono bezpłatne. Szczegółowe informacje podane są na stronie Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski