Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Narodziny nowoczesnego miasta. Od niedzieli wystawa w ratuszu

Marek Zaradniak
Ekspozycja Zakładów Hipolita Cegielskiego na Targach Poznańskich
Ekspozycja Zakładów Hipolita Cegielskiego na Targach Poznańskich Archiwum
W niedzielę w samo południe w Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu otwarta zostanie wystawa „Narodziny Nowocesnrego miasta .Poznań w latach 1918-1929”.

W niedzielę w samo południe w Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu otwarta zostanie wystawa „Narodziny Nowocesnrego miasta .Poznań w latach 1918-1929”.

Jak powiedziała w piątek kuratorka wystawy Justyna Żarczyńska podczas przygotowywania ekspozycji rodziło się pytanie czym jest nowoczesność i jak należy rozumieć ją w kontekście miasta. Jej zdaniem nowoczesność to architektura, technika, ale nie można zapominać o aspektach społecznych i kulturalnych rozwoju miasta. Niezwykle ważne są też uwarunkowania polityczne i społeczne gdyż to one stwarzają szanse do dokonywania przemian. Pozwalają się rozwijać i tworzyć inwestycje.
W Sieni Gotyckiej zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy dotyczące przygotowań do Powszechnej Wystawy Krajowej i gotowy ich rezultat. Swoistym rarytasem jest fragment fryzu, który wisiał w pawilonie samorządowym.

Główna część wystawy znajduje się w Sali Wielkiej.Znajdziemy tam plan Poznania z roku 1900. Jak powiedziała Justyna Żarczyńska nie jest to przypadkowe gdyż mówiąc o nowoczesności nie możemy zapominać, że pod koniec XIX wieku i na początku xx stulecia władze pruskie zdecydowały się na zmianę wizerunku miasta. Rozpoczęła się kampania o zniesienie przestarzałych fortyfikacji. Stworzyło to szansę na terytorialny rozwój miasta. Na wystawie znajdziemy m.in. dokumenty dotyczące Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który obradował w Poznaniu od 3 do 5 grudnia.

Sporo miejsca poświęcono poznaniakom, którzy odcisnęli swoje piętno na życiu miasta. To m.in. Jarogniew Drwęski, nadburmistrz, a potem pierwszy prezydent miasta i prezydent Cyryl Ratajski. W jego przypadku sporo jest także dokumentów dotyczących jego działań z czasów nim został prezydentem.

Na wystawie pojawia się także plan miasta z roku 1925 kiedy podjęto decyzję o przyłączeniu do Poznania okolicznych gmin w wyniku czego powierzchnia miasta uległa podwojeniu. Są także dokumentyzwiązane z powstaniem i działalnością Uniwersytetu Poznańskiego, Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych, Radja Poznańskiego oraz poznańskiego przemysłu.
Wystawę, która wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i w projekt „1918-2018. Wolność kocham i rozumiem” oglądać będzie można do 24 lutego przyszłego roku.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski