Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań - nie ma miejsc do parkowania przy Placu Bernardyńskim, ale może go odciążyć parking wielopoziomowy

Grzegorz Okoński
Czy wielopoziomowy parking rozwiążę problemy okolic placu Bernardyńskiego?
Czy wielopoziomowy parking rozwiążę problemy okolic placu Bernardyńskiego? Waldemar Wylegalski
W rejonie Placu Bernardyńskiego nie ma miejsc do parkowania. Kłopoty z możliwością postawienia samochodu mają kupcy, klienci rynku, a także pacjenci dwóch szpitali. Miasto chce znaleźć rozwiązanie w postaci budowy wielopoziomowego parkingu, który miałby być ulokowany w rejonie ul. Garbary i ul. Marii Magdaleny.

Plac wizytował zastępca prezydenta Maciej Wudarski, urzędnicy, radni osiedla Stare Miasto i sami mieszkańcy, którzy korzystając z okazji, dzielili się opiniami.

Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla, nie ukrywał, że od wielu lat podejmowane są różne inicjatywy poprawiające przestrzeń na placu Bernardyńskim, prowadzone są różne rozważania, i jest już czas na zdecydowane działanie, skoro wiadomo już, że nie będzie tu parkingu podziemnego, i że wkrótce dojdzie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A klimatowi zmian towarzyszy świadomość obecności przeznaczonej na ten rok kwoty 100.000 zł z budżetu miejskiego na prace studialne i projekty planistyczne związane z rewitalizacją…

- Plac Bernardyński ma znaczenie strategiczne: tu jest rynek, tu pracuje wiele firm, instytucji, tu mamy dwa wielkie szpitale, kościół i tu też krzyżują się trasy komunikacyjne – mówi Tomasz Dworek, radny RO Stare Miasto. - Trudno natomiast znaleźć tu odpowiednią ilość miejsc parkingowych, zarówno dla kupców, jak i dla klientów i dla osób związanych ze szpitalami: przy ul. Długiej i Wielkopolskim Centrum Onkologicznym. Dziś szpital zatrudnia prawie 1000 pracowników, a wewnątrz posiada raptem 55 miejsc postojowych. Przyjeżdżają do niego natomiast osoby z ciężkimi chorobami, nieraz po amputacjach kończyn i z problemami okulistycznymi.

Trzeba też umożliwić kupcom wjazd na płytę, tak by mogli szybko rozładować samochody.

Jak mówi Tomasz Dworek, Zarząd Dróg Miejskich przewiduje utworzenie dwóch kierunków transportowych przez plac: od strony Garbar w kierunku ul. Za Bramką i wzdłuż Garbar w kierunku Długiej, co pozwoli na zlikwidowanie nielegalnego parkowania przy przystanku autobusowym. Zarząd Transportu Miejskiego planuje tu dodatkową wiatę przystankową, a miasto ławki.

- Zakładana wcześniej budowa parkingu pod placem jest mało prawdopodobna, co wynika z niechęci kupców pozbawionych na czas inwestycji przestrzeni handlowej, ale także dużych kosztów budowlanych bez szans na ekonomiczną efektywność. Podobne założenia towarzyszyły planom parkingów na Rynku Jeżyckim – mówi Tomasz Dworek.

Jedynym racjonalnym rozwiązaniem może okazać się budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Garbary i Marii Magdaleny.

Prezydent Maciej Wudarski zapewnił, że toczą się rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim, dotyczące budowy parkingu w tej lokalizacji – i że może być to obiekt z funkcją postojową i być może także biurową. Zarówno miasto jak i oba Urzędy (którym przypisane jest dysponowanie odpowiednio działką należącą do Skarbu Państwa i opieka zdrowotna w Wielkopolsce) muszą ustalić szereg szczegółów – m.in. czy ma on służyć bardziej mieszkańcom, czy bardziej pacjentom, co wiązać się będzie z poszukiwaniem źródeł finansowania budowy.

Według szacunków Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o., gdyby udało się szybko ustalić ramy porozumienia, to przy sprawnym przeprowadzeniu prac projektowych, ustaleniu źródeł finansowania, wykonawcy i pracach budowlanych, obiekt z parkingiem mógłby powstać w czasie trzech lat.

Trudno na tym etapie mówić o kosztach, ale gdyby porównywać do podobnego obiektu przy ul. Za Bramką, mogłaby być to kwota rzędu 60 mln zł netto, albo – przy dzisiejszych wyższych kosztach wykonawczych – nawet wyższa.

Na razie rozważane jest wystąpienie o wsparcie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020: wśród potencjalnych źródeł wsparcia wskazano projekt JESSICA2 tj. pożyczki oferowane na projekty związane z rewitalizacją. Ich wdrażaniem zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

POLECAMY:

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce?

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

***
Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski