Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Obelisk Romana Wilhelmiego - poważny i w golfie [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Roman Kosmala dopracowuje najdrobniejsze szczegóły obelisku Romana Wilhelmiego
Roman Kosmala dopracowuje najdrobniejsze szczegóły obelisku Romana Wilhelmiego Elżbieta Podolska
W niewielkiej pracowni artysty rzeźbiarza Romana Kosmali powstaje obelisk Romana Wilhelmiego. Twórca jeszcze cały czas coś poprawia, by jak najbardziej oddawał rysy mistrza, ale też i jego charakter. Na razie wykonany został model w glinie. W najbliższym czasie powstanie odlew.

Gliniany model robi wrażenie w niewielkim pomieszczeniu, wśród gliny, modeliny i narzędzi wyglądających jak z warsztatu stolarskiego, nie sposób go nie zauważyć. Pierwsze osoby, które widziały projekt nie mogły opanować zdziwienia, jaki on podobny, jak świetnie uchwycony wyraz twarzy aktora.


Czytaj także:
Roman Wilhelmi będzie miał pomnik w Poznaniu

Zarząd Fundacji sceny na piętrze TESPIS poszerzony o członków Rady Artystycznej Fundacji, czyli pomysłodawcy postawienia obelisku, spotkali się w pracowni Romana Kosmali na posiedzeniu wyjazdowym, aby zatwierdzić ostateczny projekt obelisku.

- Bardzo starałem się oddać wiernie rysy Romana Wilhelmiego - mówi Roman Kosmala. - Obejrzałem wiele fotografii. Niestety, niewiele zrobiono z profilu. Chciałem, aby był taki, jakim zapamiętali go widzowie i ja sam. Jednocześnie wydawało mi się, że będzie wyglądał lepiej lekko zamyślony z pojawiającym się w kąciku ust uśmiechem, niż roześmiany i rozbawiony.

Dla Romana Kosmali, który jest autorem wielu pomników, tablic, płaskorzeźb, a nawet ławeczek znanych osób, ten obelisk jest projektem wyjątkowym. Jak sam mówi, zawsze fascynowała go gra Wilhelmiego zarówno w filmach, jak i w teatrze. Miał też okazję obejrzeć jego grę na żywo i nadal, po tylu latach pamięta tamto wydarzenie.

- To doskonały projekt - twierdzi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze TESPIS. - Doskonale oddaje charakter Romka. Golf natomiast doskonale podkreśla jego rysy. Co ciekawe, historia zatacza koło. Pomnik powstaje w pracowni mieszczącej się niedaleko szkoły podstawowej, do której chodził Wilhelmi.

Projekt został zatwierdzony jednomyślnie. W połowie maja rozpoczną się prace na skwerze Romana Wilhelmiego, tak by 6 czerwca w rocznicę urodzin mistrza wmurować akt erekcyjny. Obelisk zostanie odsłonięty najprawdopodobniej 3 listopada w rocznicę śmierci artysty. Część funduszy, z których zostanie on sfinansowany pochodzi ze zbiórki społecznej. Co ciekawe poznaniacy wpłacają nawet niewielkie kwoty i ofiarodawców z tygodnia na tydzień jest coraz więcej. Ich nazwiska znajdują się na stronie internetowej Fundacji, a oprócz tego wszystkie nazwiska zostaną wymienione w akcie erekcyjnym, który zostanie zamurowany w fundamencie obelisku. Większość kwoty jest już zebrana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski