Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Papież Benedykt XVI uhonorował farę

Karolina Koziolek
Decyzją Stolicy Apostolskiej poznańska fara otrzymała tytuł bazyliki mniejszej
Decyzją Stolicy Apostolskiej poznańska fara otrzymała tytuł bazyliki mniejszej Waldemar Wylegalski
Papież Benedykt XVI podniósł poznańską farę do godności bazyliki mniejszej. Dekret podpisany przez prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynała Antoniego Canizares Llovera odczytał wczoraj w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki.

O tytuł bazyliki mniejszej staraliśmy się od kilku lat - mówi prof. Bohdan Gruchman z Towarzystwa Przyjaciół Fary. - Ta wiadomość to wielka radość dla nas - dodaje.

Pierwszy raz dokumenty w watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego zostały złożone kilka lat temu. W ubiegłym roku procedurę powtórzono. Wcześniej wniosek przyjęła Konferencja Episkopatu Polski. W końcu kilka dni temu, 17 czerwca do kurii dotarło pismo z Watykanu mówiące o pomyślnej dla fary decyzji.

Tytuł bazyliki mniejszej, który nosić będzie poznańska fara, ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe. Po pierwsze, nadaje się go kościołom odznaczającym się wartością zabytkową. Po drugie, przysługuje on świątyniom spełniającym znaczącą rolę w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej.

- Dziś tytuł ten noszą głównie sanktuaria - podkreśla rzecznik kurii ks. Maciej Szczepaniak. - Posiadają go sanktuaria w Fatimie, Lourdes, na Jasnej Górze i w Licheniu - wylicza rzecznik kurii.

W archidiecezji poznańskiej do tej pory znajdują się dwie bazyliki mniejsze: katedra poznańska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (od 1962 roku) oraz Sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia (od 1970 roku) - dodaje ksiądz rzecznik.

Co nadanie tego tytułu, poza prestiżem, oznacza dla poznańskiej fary? Aż cztery razy do roku nawiedzając tę świątynię, będzie można uzyskać odpust zupełny. Ma to wielkie znaczenie dla chrześcijan, ponieważ w teologii katolickiej oznacza to darowanie całej przewidzianej przez Boga kary.

Najbliższy odpust będzie można uzyskać w farze już dzisiaj, spełniając konieczne warunki. Ma to zwiazek z uroczystością apostołów Piotra i Pawła. Odpust można będzie tam uzyskać także w dniu święta patrona, w święto "Porcjunkuli" (2 sierpnia) i jeden raz w ciągu roku w dniu określonym według uznania.

Fara poznańska od wieków stanowiła centrum życia religijnego miasta. O roli fary świadczą patronaty, które sprawowali nad nią kolejno Kapituła Katedralna, król Przemysł II, siostry dominikanki, królowie polscy i magistrat miasta Poznania.

Fara jest kościołem pojezuickim. Została zbudowana w latach 1651-1705, konsekrowana przez biskupa Hieronima Wierzbowskiego 27 września 1705 roku.

Nie tylko piękna architektura przyciąga mieszkańców i turystów do tej światyni. W farze znajduje się też bardzo cenione przez wiernych sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Czcią otaczany jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowany papieskimi koronami w 1961 roku.

Odbywają się tu także cieszące się dużym zainteresowaniem koncerty organowe na słynnym instrumencie Friedricha Ladegasta. Mało kto chyba dziś się wie, co oznacza nazwa fara. Według średniowiecznej tradycji to miejski kościół parafialny budowany zwykle w pobliżu rynku. Obecnie farą tytułuje się drugi kościół po katedrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski