MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Poczta działa - kurierzy i listonosze roznoszą przesyłki, renty i emerytury na czas

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Doręczanie korespondencji, w tym prenumeraty prasy i przekazów odbywa się na dotychczasowych zasadach, zgodnie z obowiązującym prawem - zapewnia Leszek Gawarecki
Doręczanie korespondencji, w tym prenumeraty prasy i przekazów odbywa się na dotychczasowych zasadach, zgodnie z obowiązującym prawem - zapewnia Leszek Gawarecki Głos Wielkopolski
Rozmowa z Leszkiem Gawareckim, dyrektorem Regionu Sieci Poczty Polskiej w Poznaniu.

Jak poczta pracuje w obecnym czasie zagrożenia wirusem?

Działamy i świadczymy nasze usługi, dlatego od razu bardzo mocno chcę podziękować pracownikom Poczty Polskiej, zwłaszcza z Regionu Wielkopolskiego za pracę w tym trudnym okresie dla nas wszystkich. Ponieważ jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna, dostosowujemy się do niej na bieżąco, mając na uwadze nie tylko wywiązywanie się z obowiązku wyznaczonego operatora pocztowego, ale też największego pracodawcy w kraju. Zmodyfikowaliśmy godziny pracy naszych placówek. Pracujemy sześć godzin w służbie zewnętrznej, dla klienta indywidualnego. Przeważnie od 8.00 do 14.00 lub od 14.00 do 20.00. Tylko UP Poznań 2 przy ulicy Głogowskiej pracuje w godzinach od 8.00 do 20.00.

Wprowadziliśmy nowe procedury odbierania przesyłek, a naszym pracownikom zapewniamy środki antybakteryjne. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre nowe rozwiązania mogą spotkać się z niezadowoleniem naszych klientów. Ale to szczególny czas, który od całego społeczeństwa wymaga odpowiedzialności i wyrozumiałości. Mam nadzieję, że jako społeczeństwo zdamy egzamin. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo klientów oraz naszych pracowników zmieniliśmy organizację obsługi klienta w placówkach pocztowych, przy każdym czynnym okienku może przebywać tylko jedna osoba. Prosimy naszych klientów, by zachowali bezpieczny odstęp nie tylko od siebie, ale też od naszych pracowników. To bardzo ważne. Dlatego wprowadziliśmy w naszych placówkach specjalne strefy ochronne. Musimy też pamiętać, że zmieniły się godziny pracy naszych placówek, te które funkcjonowały w galeriach handlowych – nie działają. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.poczta-polska.pl, warto zajrzeć na tę stronę przed udaniem się na pocztę.

Czy listonosze normalnie wychodzą w teren?

Poczta Polska jest elementem strategicznej infrastruktury państwa. Stanowi ważne ogniwo pomiędzy obywatelami i instytucjami. Nie możemy zamknąć się na cztery spusty. Staramy się zachować zdolność operacyjną. Działamy. Doręczanie korespondencji, w tym prenumeraty prasy i przekazów odbywa się na dotychczasowych zasadach, zgodnie z obowiązującym prawem. Umożliwiamy odebranie przesyłki bez potrzeby pokwitowania. W tym przypadku wystarczy okazanie – z bezpiecznej odległości - pracownikowi Poczty Polskiej dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. W takiej sytuacji pracownik Poczty Polskiej sam spisze cztery ostatnie cyfry numeru z dokumentu i na tej podstawie wyda przesyłkę. Zasada ta nie dotyczy przesyłek z dokumentami zwrotnymi.

W przypadku przesyłek paczkowych i kurierskich, o ile tylko nadawca podał numer telefonu odbiorcy, wtedy przed doręczeniem przesyłki klient dostanie numer kontaktowy do kuriera. Sam będzie mógł do niego zadzwonić i dowiedzieć się, kiedy ma się spodziewać doręczenia. Za przesyłki pobraniowe nie trzeba płacić gotówką, należność można uregulować np. kartą płatniczą. Kurierzy są wyposażeni w terminale płatnicze, które umożliwiają płatności kartą czy BLIKiem.

Czy ludzie wciąż chcą wysyłać paczki?

Oczywiście. Nasze sortownie pracują oraz kurierzy i listonosze. Pojawiły się niestety utrudnienia w zagranicznym ruchu pocztowym. Z uwagi na dynamikę sytuacji zachęcam do śledzenia komunikatów spółki w tym zakresie na stronach internetowych.

Jak pracownicy poczty chronią się przed zakażeniem wirusem?

Jesteśmy w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i innymi służbami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce. Kupiliśmy dla naszych pracowników płyny antybakteryjny, maseczki i rękawiczki jednorazowe. Oprócz tego nasi pracownicy dostali po 50 zł, które mają przeznaczyć na indywidualne zakupy tego typu środków. W miarę potrzeby będziemy uzupełniać braki. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno naszym pracownikom, jak też wszystkim, którzy korzystają z naszych usług.

Czy emeryci i renciści dostają pieniądze na czas, czy też terminowość tych świadczeń jest zagrożona?

Możemy uspokoić wszystkich rencistów i emerytów: nie zmieniają się zasady wypłaty świadczeń. Natomiast dla osób objętych kwarantanną, a pobierających te świadczenia będziemy musieli przyjąć szczególne procedury bezpieczeństwa. 

ZOBACZ TEŻ:

Zmienią się godziny otwarcia sieci sklepów Biedronka. W sklepach będzie mogła też przebywać ograniczona liczba osób. To tylko część zmian, która zostanie wprowadzona do poniedziałku, 23 marca. Wszystko w trosce o pracowników i klientów w czasie, kiedy na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski