Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań podpisał współpracę z chińskim miastem Hangzhou

PEJ
W środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się chińskie targi Homelife Show.
W środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się chińskie targi Homelife Show. Łukasz Gdak
Miasto Poznań podpisało w środę, podczas chińskich targów Homelife Show na MTP, porozumienie o współpracy z chińskim miastem Hangzhou. Samorządy chcą współdziałać w gospodarce, biznesie, kulturze i nauce.

W środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się chińskie targi Homelife Show. Druga edycja tej imprezy stała się okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy Poznaniem a współorganizującym targi chińskim miastem Hangzhou. Miasta podpisały porozumienie o współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowej.

- Skoro to miasto chce organizować targi w Poznaniu, chcemy nawiązać z nim współpracę, by wymienić się doświadczeniami w zakresie organizowania takich imprez, przedsiębiorczości w miastach, ale i także wymiany edukacyjnej i szkolnej - mówił Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania. - Miasto Hangzhou ma olbrzymie doświadczenie w rozwoju gospodarczym, stosuje innowacyjne technologie na szeroką skalę. Możemy z tych doświadczeń korzystać przy rozwoju naszego miasta. My też chcielibyśmy przyciągać nowe technologie, najlepiej organizować miejsce dla ludzi, zajmujących się elektroniką. Mamy w Poznaniu dobre studia, światowych liderów w programowaniu. Chcielibyśmy, by mogli znaleźć pracę w stolicy Wielkopolski. Może właśnie doświadczenie Chin w poszukiwaniu firm z nowymi technologiami nam pomoże - dodał Kruszyński.

Z kolei wiceburmistrz Hangzhou Tong Guili podkreślała, że przyczynkiem do zacieśnienia współpracy obu miast jest wspólna organizacja targów Homelife Show. Wskazywała, że miasta mają wiele wspólnych cech, które mogą poprowadzić je m.in. do wspólnych inwestycji, rozwoju turystyki czy edukacji.

- Poznań jest dużym, ważnym ośrodkiem edukacyjnym, a Hangzhou też szczyci się wieloma uczelniami, to stolica prowincji - mówiła Tong Guili. - To świetny potencjał do współpracy. Wiemy też, że wiele młodych osób z Poznania jest zainteresowanych nauką chińskiego i poznawaniem Chin. To dynamicznie się rozwija. Takich punktów współpracy edukacyjnej jest bardzo wiele.

Wiceburmistrz Hangzhou mówiła również o turystyce. Tłumaczyła, że Chińczycy coraz częściej jeżdżą za granicę i Poznań może być dla nich interesującym miastem.
- Mam jednak sugestię, że miasto trzeba promować, by Chińczycy wiedzieli i o Polsce, i o Poznaniu - dodała Tong Guili.

Na poznańskie targi China Homelife Show przyjechało w tym roku 400 przedsiębiorców z Chin. Swoją ofertę prezentuje głównie branża tekstylna i odzieżowa, ale nie brakuje też firm z branży meblarskiej i dekoracji wnętrz oraz producentów sprzętu elektronicznego, kuchennego czy łazienkowego. Wśród nich są firmy, które współpracują ze znanymi sieciami handlowymi. A są i takie, które zdążyły już nawiązać wymianę handlową z Polską. Jednym z głównych gości jest bowiem chiński, państwowy gigant - koncern Hangzhou Goldfish Electrical Appliance Group, który współpracuje z polską firmą Amica, liderem branży AGD z Wronek.

Targi potrwają do piątku. Wstęp na China Homelife Show jest bezpłatny, można je zwiedzać w godz. 10-17, a ostatniego dnia do godz. 16.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski