– Na tym obszarze jest sporo ograniczeń, które wynikają ze studium zagospodarowania – zwraca uwagę Wojciech Kręglewski, radny KO. – Stanowi ono, że jest to teren zieleni i infrastruktury sportowej. Mieszkaniówki nie można tutaj wprowadzić. Te grunty nigdy nie były inwestycyjnymi. Uchwalony przez Radę Miasta plan miejscowy jest optymalnym rozwiązaniem. Mogą tutaj powstać, ale obiekty sportowe.
Czytaj też: Prezydent chce zablokować budowę bloków na terenie WTKKF
Zabiegali o przeznaczenie gruntów na cele inwestycyjne
Teren objęty planem w części należy do parafii św. Wojciecha (bliżej ul. Winogrady, gdzie przed wielu laty znajdował się cmentarz), a pozostały do miasta. Użytkownikiem wieczystym miejskich gruntów jest Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. To ono wystąpiło z propozycją, aby dwa z pięciu hektarów sprzedać, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na budowę wielofunkcyjnej hali. W nowym obiekcie przewidziano boiska do futsalu, squasha, korty tenisowe i szatnie.
Sprawdź też:
WTKKF nie poprzestał na opowiadaniu o planach na przyszłość, ale przystąpił do działania. Wystąpił do Wydziału Urbanistyki i Architektury o wydanie warunków zabudowy na wybudowanie kilku bloków. W kwietniu 2017 r. urzędnicy wydali negatywną decyzję. – Ta część położona niżej, pod skarpą, przy ulicy księcia Mieszka I ma przeznaczenie sportowo-rekreacyjne i jest fragmentem klina zieleni – podkreślał wtedy radny Łukasz Mikuła, szef komisji polityki przestrzennej.
Z kolei Maciej Wudarski, ówczesny zastępca prezydenta przestrzegał przed możliwością budowy wieżowców, ponieważ w sąsiedztwie znajdują się budynki 11-kondygnacyjne. Z tego powodu zlecił Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przygotowanie projektu uchwały o wywołaniu planu miejscowego dla tego terenu, by skutecznie chronić go przed zabudową. Na początku grudnia 2017 r. radni postanowili, że MPU ma przygotować plan zagospodarowania.
Zobacz też: Poznań: Plan miejscowy ma zablokować budowę bloków mieszkalnych na Winogradach
Proboszcz parafii św. Wojciecha apelował, aby z opracowania planistycznego wyłączyć grunty kościelne. – Parafia wnioskowała o przeznaczenie ich na cele inwestycyjne – przypomina radny Kręglewski. I dodaje: – Na terenie pocmentarnym znajduje się starodrzew.
Przejęcie tej działki nastąpi prawdopodobnie w ramach rozliczeń pomiędzy miastem a Kurią Metropolitalną.
– Plan wychodzi naprzeciw oczekiwaniom TKKF – uważa Kręglewski. – Towarzystwo może nadbudować istniejący budynek, zmodernizować go, a także dobudować halę sportową. Miejsce na nią zostało w taki sposób przewidziane, aby nie zdominowała ona przestrzeni. Pytanie tylko, czy towarzystwo jest w stanie finansowo udźwignąć taką inwestycję.
ZOBACZ TEŻ:
TOP 15: Najlepsze szpitale w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie wa...
Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...
Sprawdź też:
Żłobki tylko dla szczepionych