Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ruszy rozbiórka baraków przy Opolskiej

Błażej Dąbkowski
Baraki przy Opolskiej do rozbiórki
Baraki przy Opolskiej do rozbiórki Błażej Dąbkowski
Na początku przyszłego tygodnia ruszy rozbiórka pierwszych baraków przy ul. Opolskiej. ZKZL nadal szuka mieszkań dla najemców.

– To kawał historii, niekoniecznie tej wesołej i miłej, ale Świerczewo bez baraków będzie dziwne. Trudno na ich miejscu wyobrazić sobie nowe bloki – stwierdza Marek Twardowski, mieszkaniec ul. Opolskiej. Choć kilka z nich zostało już w pełni opróżnionych, nadal budzą zainteresowanie... włamywaczy. W poniedziałek przy numerze 13a można było zobaczyć pracowników ochrony, a także policyjny radiowóz i policjantów sprawdzających ślady włamań. Za niecały tydzień, w ostatni dzień października na placu pojawi się już ciężki sprzęt.

Czytaj też: Z Opolskiej zniknie część poniemieckich baraków

– Pod koniec ubiegłego tygodnia wybraliśmy firmę, która dokona rozbiórki baraków – informuje Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. W pierwszej kolejności będą rozbierane budynki przy ul. Opolskiej 13a, 94, 96 i 98. – Firma powinna się z tym uporać w przeciągu dwóch tygodni od przekazania jej tego terenu – dodaje M. Gościńska.

Rodziny, które mieszkały w tych barakach znalazły mieszkania w zasobie miejskim. 42. zdążyły się już przeprowadzić, a 7 kolejnych przyjęło oferty przygotowane przez spółkę miejską.

– Czekają aż zakończą się remonty lokali, które nadal trwają. Na naszą propozycję oczekuje jeszcze 5 rodzin – wyjaśnia rzecznik.

W stosunku do działek na Świerczewie, z których zaczną systematycznie znikać poniemieckie budynki plany mocno zmieniły się w ostatnich tygodniach, po tym jak władze miasta podpisały porozumienie zmierzające do realizacji pilotażowych inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus z przedstawicielami z BGK Nieruchomości S.A - spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego. Z ponad 11 ha, które Poznań chce przekazać część gruntów mieści się przy ul. Opolskiej.

– W pierwszym etapie inwestycji przewidujemy tam powstanie 296 mieszkań – tłumaczy Tomasz Lewandowski, wiceprezydent stolicy Wielkopolski. Przetarg na projekt nowych bloków powinien wystartować jeszcze w tym miesiącu. Koszt ich powstania powinien zamknąć się w kwocie 44 mln zł. Przypomnijmy, iż w tym miejscu spółka miejska dużo wcześniej planowała powstanie nowego osiedla. – Nadal mamy spięte finansowanie tej inwestycji ze środków własnych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dlatego nie musimy się obawiać, że jeśli Mieszkanie Plus nie wypali, pozostaniemy z niczym – stwierdza zastępca Jacka Jaśkowiaka. Miasto, jak zaznacza T. Lewandowski, w tej chwili czeka cały czas na propozycje ze strony BGK. – Musimy wiedzieć co jeszcze są w stanie dla nas zrealizować – dodaje.

Docelowo wszystkie baraki znikną po obu stronach ul. Opolskiej, choć ZKZL zdecydował się jeden zachować (nie wiadomo jeszcze gdzie zostanie przeniesiony). Z taką inicjatywą wyszedł na początku roku radny miejski i osiedlowy Jan Sulanowski. Jego zdaniem po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjno-remontowych budynek można wykorzystać na cele kulturalne, edukacyjne i wspólnotowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski