Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Seniorzy mają kłopot z PEKĄ

Marcin Idczak
Na zbyt małą czcionkę w formularzach, które należy wypełnić, by otrzymać kartę PEKA, narzekają poznańscy seniorzy. Chcą, by przygotować kolejną wersję, przeznaczoną dla nich
Na zbyt małą czcionkę w formularzach, które należy wypełnić, by otrzymać kartę PEKA, narzekają poznańscy seniorzy. Chcą, by przygotować kolejną wersję, przeznaczoną dla nich Marcin Idczak
Poznańscy seniorzy mają problem z PEKĄ. I nie chodzi nawet o sposób użycia samej karty, ale o to, że w formularzu dotyczącym wydania PEKI niektóre informacje są po prostu dla nich nieczytelne.

– Niestety, w tym przypadku postąpiono podobnie jak przy wielu innych formularzach np.: bankowych. Część informacji jest wydrukowana tak małym druczkiem, że seniorzy mają ogromny kłopot z ich odczytaniem – mówi Sylwia Lorenz z poznańskiego klubu seniora „Starówka”.

– Trudno to przeczytać nawet w okularach – skarży się kolejny senior – Michał Witczak. – O pomoc musiałem poprosić córkę.

Czytaj także:

PEKA: Będzie rewolucja. Sprawdź ile zapłacisz za bilety [INFOGRAFIKA]

Według naszych rozmówców problem związany z formularzem jest poważny i trzeba go szybko rozwiązać. Czy zmiana wzoru dokumentu jest rzeczywiście realna? Jak wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM, możliwe, że zarząd wprowadzi nowe formularze. Oczywiście nie będą funkcjonowały dwa wzory, czyli jeden przeznaczony dla osób starszych oraz ten dotychczasowy. Może być jeden, ale będzie zdecydowanie bardziej czytelny.

To jednak nie wszystkie propozycje dla seniorów związane z wprowadzeniem PEKI. To właśnie dla osób starszych przygotowano specjalną akcję informacyjną o zmianach w biletach. W domach i klubach seniora prowadzone są również spotkania poświęcone nowym opłatom za komunikację miejską. – Seniorzy są grupą, która najbardziej jest zainteresowana wszystkimi sprawami związanymi z kartą PEKA – przyznaje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – To oni najliczniej uczestniczą we wszystkich spotkaniach.

Prezydent Grobelny wyjaśnia także, że choć seniorzy są zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską, to jednak kartę PEKA muszą posiadać.

– Oczywiście, jeśli ktoś nie będzie nią dysponował podczas kontroli, to takiej osobie nie będzie można nic zrobić – wyznaje Ryszard Grobelny.

Aby zachęcić osoby, szczególnie te po 70. roku życia do wyrobienia PEKI, miasto chce, by w przyszłości pełniła ona również rolę Karty Seniora. Założeniem ma być to, że gdy seniorzy będą ją przykładali do czytników zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej, to mają, podobnie jak inni pasażerowie, zdobywać punkty. Jednak zamiast na tańsze bilety ZTM będą się one przekładały między innymi na tańsze bilety do teatrów.

Jak korzystać z PEKA? Informują na specjalnych spotkaniach

Dodatkowo ZTM organizuje spotkania z seniorami (choć nie tylko) dotyczące wprowadzenia karty. W ich trakcie można dowiedzieć się o zasadach działania PEKI, jak też i zapytać o sposoby składania wniosku, a nawet wypełnić taki na miejscu. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się jutro o godzinie 16 w oddziale Polskiego Związku Głuchych (ul. Przemysłowa 45/49).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski