Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skradziono tablicę upamiętniającą Stanisława Staszica. Złodziei złapano, ale bez łupu...

Maciej Roik
Tablica została zawieszona w związku z 25. rocznicą istnienia poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
Tablica została zawieszona w związku z 25. rocznicą istnienia poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Wydział teologiczny UAM
Z budynku Wydziału Teologicznego UAM skradziono tablicę upamiętniającą Stanisława Staszica. Wykonany z brązu odlew, kosztował 16 tysięcy złotych. Policja złapała sprawców, ale tablicy na razie nie udało się odzyskać.

Dziury po kołkach mocujących i pokruszone kawałki elewacji leżące na ziemi - taki widok zastał jeden z pracowników Wydziału Teologicznego UAM, który rano 8 sierpnia otwierał budynek. Skradziona została wykonana z brązu tablica upamiętniającą księdza Stanisława Staszica.

- Jak przyjechałem rano do pracy rowerem, to aż mnie poraziło - powiedział nam na miejscu jeden z pracowników wydziału. - Od razu zawiadomiłem policję, która obecnie zajmuje się sprawa. Moim zdaniem ktoś ukradł tablicę, żeby potem sprzedać ją na złom. Już wcześniej zdarzało się, że ginęły fragmenty rynien, a nawet piorunochrony.

Jak się okazuje policja złapała sprawców. A jeden z nich już usłyszał zarzut kradzieży. Niestety wykonanej z brązu płaskorzeźby nie udało się odzyskać.

- Prawdopodobnie tablica została skradziona, a zaraz potem trafiła na złom - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Mamy nadzieję, że uda się ją odzyskać, ale może być już za późno.

Taki scenariusz oznacza spore straty. Bo wisząca na gmachu Wydziału Teologicznego od 2008 roku płaskorzeźba kosztowała 16 tysięcy złotych.

Fundatorem był poznański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a tablica została zawieszona w związku z 25 rocznicą działalności oddziału.

- To dla nas wielka strata, dlatego będziemy się starać, by tablica za wszelką cenę wróciła w to samo miejsce - mówi Andrzej Kaszubkiewicz, prezes TOnZ w Poznaniu. - Jeśli będziemy musieli zrobić jej kopię, to z całą pewnością wybierzemy inny materiał. Być może dobrym rozwiązaniem byłby odlew żeliwny, bo żeliwo było bardzo modne właśnie w czasie kiedy działał Stanisław Staszic.

Kim był Stanisław Staszic? Żył w latach 1755 - 1826 i był polskim działaczem oświeceniowym, pionierem spółdzielczości, pisarzem, publicystą i filozofem. Urodził się w Pile, a kształcił m.in. na Akademii Lubrańskiego w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski