Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szpital tymczasowy na MTP ruszy w lutym. Termin otwarcia przekładano kilka razy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Szpital tymczasowy na MTP nadal stoi pusty. Na terenie Targów na początku stycznia ruszył punkt szczepień.
Szpital tymczasowy na MTP nadal stoi pusty. Na terenie Targów na początku stycznia ruszył punkt szczepień. Grzegorz Dembinski
Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pierwszych pacjentów miał przyjąć jeszcze w listopadzie. Później jego otwarcie kilka razy przekładano. Ostatecznie pacjenci z COVID-19 trafią do niego w lutym.

Szpital tymczasowy na MTP miał przyjąć pierwszych pacjentów 30 listopada. Tak się jednak nie stało, datę tę zmieniono na 3 grudnia. Jednak i ten termin nie został dotrzymany.

Oficjalne otwarcie szpitala opóźniało się, bowiem wciąż brakowało potrzebnego do leczenia chorych tomografu. Ten dojechał w pierwszej połowie grudnia, ale... placówka nadal nie przyjmowała pacjentów z chorobą COVID-19.

Szpitala tymczasowego na MTP nie było, ale ruszył punkt szczepień

W międzyczasie okazało się, że wystąpiły problemy z finansowaniem funkcjonowania szpitala. Okazało się, że NFZ będzie płacił na początku tylko za dwa moduły, czyli 66 łóżek. Prof. Andrzej Tykarski rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i pełnomocnik wojewody ds. tymczasowego szpitala na MTP już na początku grudnia zaznaczał, że takie zasady finansowania mogą być nieopłacalne. Na pacjentów czekała też 150-osobowa kadra, która miała leczyć pierwszych chorych.

Sprawdź też: Szpital na MTP nie działa, a już kosztował kilkadziesiąt milionów złotych. To czwarty najdroższy szpital tymczasowy w Polsce

Na MTP z początkiem 2021 r., szpital nadal nie ruszył. Zamiast niego na terenie Targów powstał punkt szczepień. Znajduje się tam siedem stanowisk kwalifkacyjno-rejestracyjnych, sala obserwacyjna i sześć stanowisk pielęgniarskich, gdzie odbywają się szczepienia. Dzięki temu można zaszczepić około 30 osób w ciągu godziny.

Szpital tymczasowy ruszy 1 lutego

Ostatecznie minister zdrowia podpisał w piątek 22 stycznia decyzję o uruchomieniu 1 lutego szpitala dla pacjentów z COVID-19 na terenie Targów. Wniosek w tej sprawie złożyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Łóżka szpitalne będą oddawane pacjentom etapami w zależności od liczby pacjentów.

- Uruchomienie szpitala tymczasowego ma ścisły związek z kontynuacją procesu uwalniania łóżek covidowych w szpitalach całego województwa i ich przekazywania dla pacjentów z innymi schorzeniami

– tłumaczy wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Czytaj też: Dla seniorów zostało tylko 150 tysięcy wolnych terminów na szczepienia. W niektórych miastach już ich nie ma

Wielkopolskie szpitale mają obecnie na 2 poziomie zabezpieczenia 1174 zajęte łóżka oraz 716 wolnych. Dotychczas uwolnionych łóżek zostało 1018. 1 lutego będzie ich 1153.

- Otwarcie szpitala tymczasowego pozwoli wykorzystać potencjał szpitali klinicznych, których kadra zostanie zaangażowana w opiekę nad osobami z COVID-19 i podejrzeniem tej choroby, a także umożliwi dalsze przywracanie oddziałów szpitalnych dla pozostałych pacjentów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jednocześnie, personel szpitali, w których już zostały uwolnione łóżka covidowe, będzie mógł w większym stopniu zadbać o leczonych tam pacjentów niezakażonych koronawirusem.

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski