Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy nadal będzie prowadzić Ptasi Azyl

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy nadal będzie prowadzić Ptasi Azyl
Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy nadal będzie prowadzić Ptasi Azyl poznan.pl
Fachowa kadra, nowoczesny sprzęt diagnostyczny, woliery dla ptactwa – to atuty Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które będzie przez kolejne trzy lata prowadzić Ptasi Azyl.

Przypomnijmy, że do marca tego roku Ptasi Azyl funkcjonował na terenie Nowego Ogrodu Zoologicznego, mieszczącego się przy ulicy Kaprala Wojtka. Później został przeniesiony do Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Umowa z uczelnią, dotycząca opieki nad dzikimi ptakami z terenu Poznania obowiązywała do końca tego roku. Miasto postanowiło ją przedłużyć. Na początku grudnia została ona przedłużona na trzy lata.

Leczą skutecznie

– Tylko w tym roku do Ptasiego Azylu trafiło ponad 1,6 tys. ptaków – podkreśla Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. I wskazuje: –To potwierdza, jak bardzo jest potrzebne takie miejsce.

Do Ptasiego Azylu poznaniacy czy strażnicy miejscy z ekopatrolu najczęściej przywożą gołębie, pustułki, jastrzębie, ale zdarzają się także na przykład sowy. Rannymi, chorymi ptakami zajmują się lekarze i technicy weterynaryjni. Ptactwo może tutaj liczyć na profesjonalną opiekę.

– Mamy bardzo wysoką wyleczalność – twierdzi prof. Roman Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego. I dodaje, że około 45 proc. wyleczonych ptaków wraca do środowiska naturalnego. – To bardzo dobry rezultat.
Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego pełni dyżur w dni powszednie, niedziele i święta od godziny 8 do 21. Ośrodek mieści się przy ulicy Szydłowskiej 43, telefon: 61 84 666 84.

Mieszkaniec, który znajdzie ptaka, wymagającego opieki specjalisty, może także zadzwonić do Straży Miejskiej – telefon: 986. Strażnicy potwierdzą zgłoszenie, a następnie poinformują Ptasi Azyl.

Budki lęgowe

Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta zdradza, że zrodziła się kolejna, wspólna inicjatywa miasta oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

– Chcemy pomóc miejskim wróblom, których jest coraz mniej – mówi Z. Borowczak. – Pracujemy nad programem, którego celem jest zwiększenie populacji tych ptaków w naszym mieście. Zamierzamy na przykład przeprowadzić akcję montowania budek lęgowych dla wróbli.

Z. Borowczak uważa, że bez pomocy człowieka ten gatunek sobie nie poradzi. Na osiedlach Piątkowo i Rataje w szczelinach pomiędzy płytami masowo gniazdowały wróble. Podczas docieplania budynków gniazda zlikwidowano i ptaki musiały opuścić lęgowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Dwa szybkie ciosy i nokaut. 21-latek wylądował pod kołami auta. Poznańska policja poszukuje sprawcy

Źródło: TVN24

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski