Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: W walce ze smogiem wymiana pieca będzie koniecznością. Jak dostać dofinansowanie?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Niska emisja to główna przyczyna zanieczyszenia powietrza w Polsce. By z nią walczyć sejmik województwa wielkopolskiego w 2018 roku podjął uchwały antysmogowe dla Poznania, Kalisza i Wielkopolski. Zgodnie z nimi za osiem lat mamy zrezygnować całkowicie z kotłów i pieców, które nie spełniają europejskich norm, a domy ogrzewać w sposób ekologiczny.
Niska emisja to główna przyczyna zanieczyszenia powietrza w Polsce. By z nią walczyć sejmik województwa wielkopolskiego w 2018 roku podjął uchwały antysmogowe dla Poznania, Kalisza i Wielkopolski. Zgodnie z nimi za osiem lat mamy zrezygnować całkowicie z kotłów i pieców, które nie spełniają europejskich norm, a domy ogrzewać w sposób ekologiczny. Mariusz Kapala
Likwidacja źródeł niskiej emisji to postawa w walce ze smogiem. To jednak kosztowny wydatek. By portfel aż tak nie odczuł zmian, rząd, ale również powiat i miasto proponują szereg programów, oferujących dofinansowanie na wymianę źródeł niskiej emisji na ogrzewanie elektryczne, gazowe czy olejowe, a nawet na odnawialne źródła energii: pompy ciepła czy fotowoltaikę. Mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze, miejskiej oferty Kawka Bis i powiatowego programu dopłat do wymiany urządzeń grzewczych. Na jakich zasadach i kto może z nich korzystać?

Rządowy program Czyste Powietrze, miejski program Kawka Bis, a także program dopłat do wymiany starego urządzenia grzewczego powiatu poznańskiego. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski mogą starać się o dofinansowanie na wymianę źródeł niskiej emisji.

Zgodnie z zapisami uchwał antysmogowych dla Poznania, Kalisza i reszty Wielkopolski, mieszkańcy regionu od 1 stycznia 2028 roku nie będą już mogli użytkować kotłów i pieców spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według europejskich norm. Do tego czasu wszystkie urządzenia grzewcze będą musiały zostać wymienione na ekologiczne sposoby ogrzewania domu. W przeciwnym wypadku mieszkańcy będą płacili mandaty za użytkowanie starych pieców i kotłów.

Sprawdź też:

Warto więc już teraz skorzystać z programów na dofinansowanie wymiany źródeł niskiej emisji. W Poznaniu do wyboru mieszkańcy mają program rządowy, miejski, a także finansowany przez powiat poznański. Na jakie dofinansowanie można liczyć i kto może złożyć wniosek?

Czyste Powietrze

W tegorocznym expose premiera Mateusza Morawieckiego po raz kolejny usłyszeliśmy, że dla rządu priorytetowa jest walka o czyste powietrza. Dlatego kontynuowany będzie rządowy program Czyste Powietrze, który ruszył 19 stycznia 2019 roku. Celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Adresatami programu są: właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy domu. Dotacje i pożyczki są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też: Poznański program Kawka Bis. Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Mieszkańcy mogą wnioskować o dotację lub pożyczkę. W tym na dotacje przeznaczonych jest 63,3 mld złotych, a na pożyczki 39,7 mld zł. Dofinansowanie można otrzymać na: wymianę starych źródeł energii, zakup i montaż nowych, spełniających normy, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tysiące złotych.

Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 tysięcy złotych. Wnioski można składać elektronicznie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Co więcej, ci którzy chcą zyskać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną mogą zgłosić się też do rządowego programu „Mój prąd”.

Sprawdź też: Uchwała antysmogowa dla Poznania. Co i kiedy można palić, by nie dostać mandatu?

W ramach programu Czyste Powietrze do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło już 86 tysięcy wniosków. Chociaż program kierowany jest do indywidualnych osób, mają nim być objęte także placówki oświatowe.

Kawka Bis

Od 2018 roku w Poznaniu działa, finansowany przez urząd miasta program Kawka Bis. To jednocześnie kontynuacja poprzedniego, rządowego programu Kawka, który został wycofany w 2018 r. Jego celem także jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza wskutek spalania paliw stałych w przestarzałych piecach. W Poznaniu znajduje się aż 25 tysięcy źródeł niskiej emisji, a w samych zasobach miejskich takich źródeł jest ok. 3,7 tys.

Sprawdź też:

W przyszłym roku budżet na realizację programu Kawka Bis wzrośnie do 10 mln złotych. Te środki wystarczą na wymianę stu pieców rocznie. Skorzystać z programu może każdy mieszkaniec, a także wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy. Od stycznia 2020 r. poznaniacy, którzy zdecydują się na zmianę ogrzewania mogą się starać o zwrot 100 proc. kosztów realizacji inwestycji. Górny limit dofinansowania dla jednego lokalu na wymianę źródeł niskiej emisji na ogrzewanie elektryczne, gazowe czy olejowe dla wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców wyniesie nawet 12 tys. zł, 15 tys. w przypadku wymiany na fotowoltaikę i pompy ciepła.

Nabór wniosków rozpocznie się, gdy uchwała wejdzie w życie.

Wymiana pieców w powiecie

Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą także skorzystać z dotacji starostwa powiatowego na wymianę sposobu ogrzewania.

Zobacz też: Program Czyste powietrze. Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany kotła lub do ocieplenia budynku?

- Program dopłat do wymiany starego urządzenia grzewczego powiat poznański realizuje od 2018 roku. Dotacja obejmuje likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym oraz zakup i montaż nowego systemu ogrzewania. Dopłata wynosi do 7 tysięcy dla właścicieli lokali i do 14 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych, jednak nie może stanowić więcej niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych - mówi Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty poznańskiego.

W 2019 roku na realizację zadania zaplanowano w budżecie 700 tysięcy złotych. Z dotacji skorzystać może maksymalnie sto osób. W tym roku podpisano na razie 89 umów z wnioskodawcami. W przyszłym roku zaplanowano taką samą kwotę na realizację zadania. Wnioski można składać od nowego roku do starostwa powiatowego w Poznaniu.

Zobacz też:

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski