Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wycięli jej całą krtań. Dzięki protezie może znów mówić

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Chociaż lekarze usunęli pani Idzie krtań, dziś - na szczęście - może mówić dzięki specjalnej protezie
Chociaż lekarze usunęli pani Idzie krtań, dziś - na szczęście - może mówić dzięki specjalnej protezie Waldemar Wylegalski
Pięć lat temu pani Ida usłyszała diagnozę, która brzmiała jak wyrok: nowotwór złośliwy krtani. Zaczęło się od zwykłej chrypy, aż w końcu nie mogła nawet mówić. W efekcie musiała przejść zabieg laryngektomii, polegający na usunięciu krtani. Dzięki specjalnej protezie, dziś znowu może mówić.

Ida Latkowska-Banasik była osobą aktywną fizycznie, dbającą o swoje zdrowie. Jak przyznaje, nigdy nie przypuszczała, że może spotkać ją choroba onkologiczna. Pierwsze objawy zobaczyła u siebie będąc w ciąży.

- Najpierw była drobna chrypka, później coraz większa. A w końcu bezgłos. Trafiłam do różnych lekarzy: internistów, laryngologów i foniatrów. Leczono mnie na przewlekłe zapalenie krtani różnymi antybiotykami. Nic mi oczywiście nie pomagało - wspomina pani Ida.

Sprawdź też:

Przez długi czas objawy, z którymi borykała się pani Ida, tłumaczono sezonem na klimatyzacje, faktem, że jest w ciąży i organizm musi się zaadaptować, zapewniając, że w końcu to minie. Jeden z foniatrów skierował pacjentkę na badania doszpitala. Po pobraniu próbek okazało się, że pani Ida ma nowotwór złośliwy krtani.

Czytaj też: Lekarze bezpłatnie sprawdzą zdrowie pracowników wielkopolskich firm

- Po radio- i chemioterapii była trzy letnia remisja. Wyniki badań były bardzo dobre. Wreszcie był spokój, wróciłam do pracy, życie toczyło się swoim torem. Po trzech latach przyszła wznowa. Tym razem nie było możliwości leczenia oszczędzającego. Pozostało tylko leczenie radykalne, czyli usunięcie krtani - wspomina pani Ida.

- Zabieg całkowitego usunięcia krtani był konieczny, ponieważ po pierwszym leczeniu, którym była radioterapia i chemioterapia, wystąpiła wznowa procesu nowotworowego. To bardzo zły scenariusz dla każdego chorego z chorobą nowotworową. Jednakże wznowa ta była tak umiejscowiona, że nie pozwalała na leczenie oszczędzające poprzez tzn. usunięcie wznowy z pozostawieniem krtani - mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP.

Sprawdź też:

Historia pani Idy została przedstawiona w filmie Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego. - Sama możliwość udziału w akcji i spocie jest dla mnie pewną formą rehabilitacji i powrotu do życia w społeczeństwie. Pierwszy okres po operacji stanowił dla mnie etap wycofania z życia publicznego, żeby dojść do siebie. Nie wszyscy jeszcze rozumieją na czym polega zabieg i jak się obchodzić z osobą chorą onkologicznie, która go przeszła - podkreśla pani Ida.

Sprawdź też: Eksperymenty medyczne w Szpitalu Przemienienia Pańskiego? Ws. kliniki przy Długiej zaczęła działać wewnętrzna komisja

Jak mówi sama pacjentka, w Wielkopolskim Centrum Onkologii można liczyć na wsparcie w każdej dziedzinie. - Chcę też podkreślić ogromną rolę całej opieki pielęgniarskiej, psychologicznej czy neurologopedy przed zabiegiem, i po nim. O tym się głośno nie mówi, ale to są ważne elementy wspierające leczenie, które pozwalają stanąć na nogi zaraz po zabiegu - mówi pani Ida. I dodaje: -A ten okres jest bardzo ciężki i takie wsparcie i świadomość tego, że można się zwrócić do takiej osoby z każdym pytaniem jest bardzo wspomagająca.

Pani Ida ma nadzieję, że film z jej udziałem będzie pomocą dla osób, które dopiero są przed operacją. - Dzięki niemu będą mogły zobaczyć, że to nie jest koniec świata, że ten głos będzie i będzie nawet lepszy niż przed operacją, że można się nauczyć z tym żyć, wrócić na swój tor, do życia zawodowego, rodzinnego - podkreśla pacjentka.

I dodaje: - Owszem, są pewne obostrzenia, ale w porównaniu z korzyściami, które są po tym zabiegu - sama możliwość życia, normalności, które są tak ogromną wartością dodaną, te minusy są do udźwignięcia. Jest dobrze.

ZOBACZ TEŻ:

Które zabiegi i operacje wykonuje się najczęściej w szpitalach w Wielkopolsce. Zobacz zestawienie świadczeń najczęściej rozliczanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Za co NFZ płacił najczęściej? Zobacz w galerii ----->

Najpopularniejsze operacje i zabiegi opłacane przez NFZ w pi...

Od tych "E" możesz się ostro pochorować. Zanim zrobisz zakup...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski