Poznań: Założyli prywatny kościół Krańcowa 63

  Poznań: Założyli prywatny kościół Krańcowa 63

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu działa grupa uznająca się za wspólnotę chrześcijańską, do której nie przyznają się ani poznańska kuria, ani kościoły protestanckie. "Jesteśmy nowym kościołem" - mówią o sobie założyciele wspólnoty, małżeństwo Estera i Andrzej.
  Nie uznają tradycyjnej Biblii - mają swoje Pismo święte

  Nie uznają tradycyjnej Biblii - mają swoje Pismo święte ©Fot. Andrzej Szozda

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Nie jesteśmy niebezpieczni, to tylko prywatny kościół
  Każdy może założyć swój kościół

  Ustanowili swoje własne wyznanie wiary oraz swoje sakramenty: chrzest i komunię, którą przyjmują raz w roku na Wielkanoc, posługują się także własnym pismem św. Teraz zastanawiają się nad powiększeniem swojej wspólnoty i rozprzestrzenieniem jej także do innych polskich miast.

  Od grupy odcina się poznańska kuria. - Nie jest to wspólnota Kościoła rzymsko-katolickiego. Nie ma też ona związku z działalnością ekumeniczną w naszym mieście - podkreśla ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.
  Grupę działającą przy ulicy Krańcowej zna natomiast pastor Kościoła zielonoświątkowego w Poznaniu.

  - Formalnie nie są oni związani z kościołem protestanckim, ale znam kilka osób z tej grupy - mówi pastor Wisełka. - Nie widzę zagrożenia w związku z ich działalnością. Teraz w Polsce każdy ma prawo zarejestrować swoją grupę religijną - dodaje.

  Grupa spotyka się w domku jednorodzinnym przy ulicy Krańcowej, niedaleko jeziora Malta. Na płocie wisi banner z cytatem z Pisma św. We wtorki i czwartki członkowie spotykają się w prywatnych domach. W kaplicy na parterze domu spotkania odbywają się raz w tygodniu. Sprawdziliśmy, jak to wygląda.

  Sobota, tuż przed godziną 18. Do willi na Krańcowej powoli zaczynają schodzić się ludzie. Przyjeżdżają z różnych stron województwa, ale przeważnie są z Poznania i okolic: Koziegłów, Baranowa, Mosiny. Członkowie wspólnoty do nowych osób zwracają się od razu na ty, częstują kawą i ciastem.

  Nabożeństwo zaczyna się od śpiewów. Kobiety nakładają na głowy koronkowe wstążki lub chusty (o konieczności nakrycia głowy u kobiet, według członków wspólnoty, jest napisane w Piśmie św.). Niektórzy wstają, śpiewając podnoszą do góry ręce, kołyszą się, mają zamknięte oczy. To tzw. moment wielbienia. Tuż po nim ludzie spontanicznie mówią, za co dziękują Jezusowi. Maryi nie uznają.

  "To musiała z pewnością być wyjątkowa kobieta, ale stawianie jej prawie na równi z Bogiem, jak robią katolicy, to jakiś absurd" - tłumaczy Dorota, która we wspólnocie jest od trzech lat, czyli od samego początku. W grupie "Krańcowa 63", bo taką nazwę przyjęła, poznała swojego przyszłego męża. Tutaj przyjęli chrzest, a potem wzięli ślub. Teraz jej mąż jest jednym z sześciu głosicieli kazań i liderów grupy. Kobietom tego robić nie wolno. Członkowie "Krańcowej 63" w większości przyjęli chrzest przez całkowite zanurzenie w wodzie. Na spotkaniu dużo mówią o upadku człowieka, "ale Bóg cię wesprze".

  Grupę trzy lata temu założyło młode małżeństwo z Poznania. Wcześniej związani byli ze wspólnotami badaczy Pisma św. działającymi w naszym mieście, (to takie grupy jak np. Świadkowie Jehowy).

  - Byliśmy z mężem związani z tzw. grupami badackimi od dziecka. Wiele rzeczy nam się nie podobało, więc postanowiliśmy założyć własny kościół - tłumaczy Estera. Obecnie do wspólnoty należy około 20 osób, ale na spotkania w sobotę przychodzi dwa razy tyle. Są rodziny z małymi dziećmi. Są nastolatki, są też starsze małżeństwa.

  Niektórzy z nich wystąpili z Kościoła katolickiego, jak np. Dorota, inni związani są z Kościołami protestanckimi. To ludzie przeważnie z bogatym doświadczeniem w innych wspólnotach, tzw. poszukujący. Dorota najpierw była katoliczką, potem neopoganką, później uczestniczyła w spotkaniach tzw. grup badackich, teraz jest w "Krańcowej 63".

  Nie są to odszczepieńcy od Kościoła katolickiego w stylu grupy księdza Natanka. Dlatego trudno mówić o popełnianiu przez nich świętokradztwa. Przyjmowanie chleba i wina to dla nich symbole, nie twierdzą, że dokonują przemienienia go w prawdziwe ciało i krew Jezusa, jak dzieje się to w Kościele katolickim. Do swojego lidera każą mówić pastorze.

  Nowa wspólnota chrześcijańska chce szerzyć swą wiarę także w innych miastach

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (103)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moje doświadczenie z "Krańcową"

  Dominik Kucza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Fajna grupa, mili ludzie, można zjeść ciastko i napić sie kawy. Tyle że mają jakąś dziwną definicję Ducha Św., której nie udało mi sie pojąć przez cały 1 rok jak tam chodziłem.
  Jest tam taki...rozwiń całość

  Fajna grupa, mili ludzie, można zjeść ciastko i napić sie kawy. Tyle że mają jakąś dziwną definicję Ducha Św., której nie udało mi sie pojąć przez cały 1 rok jak tam chodziłem.
  Jest tam taki Łukasz, który nazwał moje doświadczenia z Bogiem "projekcją umysłu" i myśle że jako człowiek ma przed Bogiem największy na świecie problem! Nie żartuje!
  Jest jeszcze taki Arek który chyba myśli tylko po aramejsku, a wyraża się w grece koine używajac przy tym polskich dzwięków ;o) Można by go nazwać głównym teologiem grupy. Lubi dzielić włos na czworo i jeśli nie wiesz co "Autor" miał na myśli to Arek ci to wyjaśni.
  Powiedział mi kiedyś że to co ja wyznaje to jest herezja- a ja przecież sam doszedłem do tego czytając Pismo i nie pytając się żadnych "mądrych" ludzi o co Tam chodzi. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiepski poziom pisania

  ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Z tego co wiem, to Kozy kuja w Pacanowie. Tam tez takich jak owa Koziolek, jest miejsce. Od razu widac jej stronnicze nastawienie poprzez ukazywanie czegos jej nieznanego nowego jako jakies...rozwiń całość

  Z tego co wiem, to Kozy kuja w Pacanowie. Tam tez takich jak owa Koziolek, jest miejsce. Od razu widac jej stronnicze nastawienie poprzez ukazywanie czegos jej nieznanego nowego jako jakies dziwactwo. Kiepski z niej p***** skoro nie potrafi przedstawic tematu w sposob bezsstronny, niezaangazowany, jak na PROFESJONALNEGO dziennikarza przystalo. Odstawila tu amatorszcyzne.
  Ja nie mam z owa grupa niczego wspolnego, tylko widzialem tablice na tej posesji i pogooglowalem, by sie czegos dowiedziec. To zas co tutaj przeczytalem jest kolejnym przykladem jakze nistkiego poziomu pismactwa internetowego.
  A jeszcze to pytanie kur(..)i o zdanie i co chwila jakas gra podobienstw czy roznic w stos. do kos'ciola-KAT'a to juz wybitnie swiadczy o jej pro-katoholicznym lizusowstwe. Wstydz sie Karolciu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oraz

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

  http://www.polskatimes.pl/artykul/518695,kazdy-moze-zalozyc-prywatny-kosciol,id,t.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  http://www.polskatimes.pl/artykul/518693,nie-jestesmy-niebezpieczni-to-tylko-prywatny-kosciol,id,t.h

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  http://www.polskatimes.pl/artykul/518693,nie-jestesmy-niebezpieczni-to-tylko-prywatny-kosciol,id,t.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wy sie gryziecie

  zoba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Wy się spieracie a guru się cieszy. Bo nie ważne co byle się mówiło!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do artykułu,, To jest ich całkiem prywatny kościół

  Janusz Pikulski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Pani Karolino Koziołek jeśli chciała Pani pisać taki artykuł koniecznie trzeba było iść do kościoła na krótki choćby przeszkolenie , albo kupić sobie Pismo Święte i się z nim zapoznać . Byłem w...rozwiń całość

  Pani Karolino Koziołek jeśli chciała Pani pisać taki artykuł koniecznie trzeba było iść do kościoła na krótki choćby przeszkolenie , albo kupić sobie Pismo Święte i się z nim zapoznać . Byłem w Księgarni Św W******** są ; jest Biblia Tysiąclecia, jest Nowy testament w przekładzie ks. Wolniewicza , jest Biblia w przekładzie ks. J. Wujka , a nie ośmieszać się a jeszcze gorzej nie krzywdzić niewinnych ludzi.
  W Biblii Tysiąclecia wydanie III na stronie 86 jest podtytuł,, Dekalog,, proszę się szczególnie z nim zapoznać . Jedno z tych przykazań mówi ; Nie będziesz mówił przeciw bliżniemu twemu kłamstw jako świadek.
  Co Pani teraz zrobi z napisanymi kłamstwami, wypada to wszystko naprawić aby nie mieć grzechu, kładę to na Pani sumieniezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Antysekciarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

  Wszystko co sie wam nie podoba jest klamstwem, grzechem i pochodzi od Szatana. Typowe rozumowanie czlowieka z wypranym mozgiem...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do artykułu ,, To jest ich prywatny kościół

  Janusz Pikulski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Może się Pan ze mną nie zgadzać przyjacielu, ale po co sięgać po wyzwiska , taka brukowa retoryka nie przynosi splendoru ani Pani redaktor Wiesiołek , ani Panu
  Z jednym się z Panem zgodzę , ja też...rozwiń całość

  Może się Pan ze mną nie zgadzać przyjacielu, ale po co sięgać po wyzwiska , taka brukowa retoryka nie przynosi splendoru ani Pani redaktor Wiesiołek , ani Panu
  Z jednym się z Panem zgodzę , ja też jestem wrogiem sekt, ale walczę na merytoryczne argumenty i osiągam pozytywne rezultaty. A czy Pan wyzwiskami osiągnął coś ?
  Czy na uzależnionego od alkoholu człowieka krzyczeć ,, ty pijaku,, wyrwiesz go z tego nałogu ?
  W pewnym sensie zręcznie wplecione słowa w tym artykule same nasuwają już myśl że to sekta i nie dziwię się że tak wiele ludzi dało się zwieść . Gdybym nie znał dobrze tej sprawy to również dałbym się nabrać ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Pani redaktor

  Gołąbek Pokoju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

  Ambicją dobrego dziennikarza jest napisanie dobrego artykułu- najwyraźniej ktoś nacisnął niewłaściwy „guzik” skoro postanowiła Pani napisać artykuł, którego temat Panią nie interesuje,...rozwiń całość

  Ambicją dobrego dziennikarza jest napisanie dobrego artykułu- najwyraźniej ktoś nacisnął niewłaściwy „guzik” skoro postanowiła Pani napisać artykuł, którego temat Panią nie interesuje, na co wskazuje ilość „gaf” . Ciekawi mnie bardzo co Pani miała na myśli pisząc , że „posługują się także własnym pismem św.” ? Każdy ma swoje, własne? ;) na pewno, ale może powinna się Pani bardziej przygotować do tematu – ponieważ ludzie korzystają z wielu tłumaczeń i przekładów Biblii jednocześnie, np. Tysiąclatka ( jedno z lepszych tłumaczeń) , Biblia Gdańska - ,tzw.Brytyjka , wydanie Gedeonitów – (proszę sprawdzić różnice). No i oczywiście nikt nie ustanowił swoich własnych sakramentów – czym jest chrzest i Pamiątka wieczerzy Pańskiej znajdzie Pani w Biblii ( proszę wybrać tą rekomendowaną przez kurię). A jako że „wszelkie Pismo służy do wykrywania błędów i wychowywania w sprawiedliwości” może podejdzie Pani do tematu jeszcze raz – ale z odpowiednim bagażem wiedzy na ten temat. Warto też sięgnąć do historii kościoła – chociażby po to żeby rozumieć argumenty innych ludzi, którzy starają się żyć wg, standardów dalekich od tego czym karmi się dzisiejszy świat. Powodzenia-Pozdrawiamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Antysekciarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Czepiasz sie jednego slowa, zeby odwrocic uwage od problemu, sekciarzu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ważne

  Gość 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 13

  Nie zgadzam się z artykułem,chodzę na tę społeczność.To co jest napisane (większość) to absurd! Wymyślone przez redaktor,która robiła artykuł bez pozwolenia.Kto nie wie jak jest niech lepiej się...rozwiń całość

  Nie zgadzam się z artykułem,chodzę na tę społeczność.To co jest napisane (większość) to absurd! Wymyślone przez redaktor,która robiła artykuł bez pozwolenia.Kto nie wie jak jest niech lepiej się nie odzywa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Antysekciarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 21

  Od kiedy to dziennikarz ma uzyskiwac "pozwolenie" na pisanie artykulu??? Od kogo? Od ciebie, sekciarzu z wypranym mozgiem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy od nich ręce umywają

  zorba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 16

  wszyscy od nich ręce umywają. panie januszu pan wie że redaktor koziołek działa dla naszego wspólnego dobra. jestem przeciw legalizacji lekkich narkotyków bo prowadzą do cięzkich i do śmierci,...rozwiń całość

  wszyscy od nich ręce umywają. panie januszu pan wie że redaktor koziołek działa dla naszego wspólnego dobra. jestem przeciw legalizacji lekkich narkotyków bo prowadzą do cięzkich i do śmierci, zagrażają naszym dzieciom. to samo z sektami niewinny skromny pracownik hurtowni stali zakłada kosciół ale za jakiś czas inny czlowiek wpadnie na podobny pomysł ale taki który bedzie nam zagrażał. nie piętnujmy tych ludzi ale nie może nam pan zabronić wiedzy o nich.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Antysekciarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27

  No tak, wszystko jasne. Jakis nieuczacznik, ktory probowal sil w handlu stala doszedl do wniosku, ze na ludzkiej naiwnosci zarobi wiecej...
  Chwala Pani Redaktor, ze w pore namierzyla i opisala te...rozwiń całość

  No tak, wszystko jasne. Jakis nieuczacznik, ktory probowal sil w handlu stala doszedl do wniosku, ze na ludzkiej naiwnosci zarobi wiecej...
  Chwala Pani Redaktor, ze w pore namierzyla i opisala te praktyki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  p Januszu litosci

  ompi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  Panie Januszu ale pan głupoty plecie. To jest reklama tych ludzi, czy ktoś zdrowy zakłada kosciół i ustanawia sakramenty , wiec piszę: SAKRAMENTY POCHODZĄ OD BOGA I ON JE USTANAWIA A NIE andrzej...rozwiń całość

  Panie Januszu ale pan głupoty plecie. To jest reklama tych ludzi, czy ktoś zdrowy zakłada kosciół i ustanawia sakramenty , wiec piszę: SAKRAMENTY POCHODZĄ OD BOGA I ON JE USTANAWIA A NIE andrzej I esterka!!!!!!!! Jestem przekonany że powiadamianie ludzi o takich ruchach dobrze nam wszystkim robi. Dziennikarka wykazała sie dużą rzetelnoscią a pan subiektywnie może sie z tym nie zgadzać ale nie wolno oczekiwać sprostowania bo kłamstwa tam nie było!!! Jestem ciekawy czy pan nowak ma taki zapał w pracy jak na dzialalnosci poza pracą. Ale to już sprawa jego szefa nie moja?????zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo